1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İNSAN YAZIP OKUMAYA UTANIYOR..
İNSAN YAZIP OKUMAYA UTANIYOR..

İNSAN YAZIP OKUMAYA UTANIYOR..

Basında çıkan haberlerin ardından, uzman hekimlerden oluşan bir heyet 14 Mayıs'ta Nizip kampını ziyaret ederek bir rapor hazırladı.   Gaziantep-Kilis...

A+A-

Basında çıkan haberlerin ardından, uzman hekimlerden oluşan bir heyet 14 Mayıs'ta Nizip kampını ziyaret ederek bir rapor hazırladı.   Gaziantep-Kilis Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Ağca, hekimlerle birlikte düzenlediği basın toplantısında bu raporu değerlendirdi. Ağca, "Kampta gördüklerimiz ve çoğu duyumdan oluşan tespitlerimiz   cinsel yolla bulaşan hastalık ve  çocuk istismarı konularında endişelenmemize neden oldu" dedi.

HASTANIN TAKİBİ YAPILMAMAKTADIR

Hamza Ağca, düzenlediği basın toplantısında Suriyelilerin kaldığı Nizip kampında inceleme sonucu oluşturulan raporla ilgili bilgi verdi. Ağca, "Kampta çadır kent ve konteynırda olmak üzere iki adet hizmet merkezi , aşı merkezi bulunmaktadır. Sağlık hizmetlerini veren hekimler  daimi olarak görev yapmamaktadırlar. Genellikle geçici görevlendirme, nöbet yada rotasyon usulü ile çalışmaktadırlar. Dolayısıyla alana da hakimiyetlerini kaybetmektedirler. Aşılamalar yapılmaktadır. Hasta dosyaları ve tıbbi kayıt düzenli tutulmamaktadır. Sevk zinciri sistemi uygulanmakta ancak hastanın takibi yapılmamaktadır" dedi.

AİLE İÇİ İSTİSMAR 

'Kamptaki en ciddi sorunların başında gelen  taciz ve tecavüz duyumlarıdır' diyen Ağca, "Bu kısmı değerlendirirken erişkin cinsel istismarı ve çocuk istismarı olarak ikiye ayırmakta fayda vardır: Kadın İstismarı ve Çocuk istismarı. Çocuk istismarına dair de yaygın duyumlar gelmektedir. İstismarın daha  vahim ve  esasen daha sayıca büyük bir kısmını oluşturan ise aile içi istismar durumu olduğuna dair bilgiler aldık. İstismar eden ise genellikle baba ve kendi çocuklarına istismar uyguladığına dair yaygın kanının  mevcut olduğunu tespit ettik. Durumu daha vahim hale getiren ise istismar mağdurlarının bazıları yürüme çağına yeni gelmiş 1-2 yaş çocuklardır" diye konuştu.

 SALGIN HASTALIK RİSKİ

Bir başka sorunun ise büyük çocukların, küçük çocuklara uyguladığı istismar olduğunu dile getiren Ağca, "Bu konuda azımsanmayacak bir orandadır.  Üstelik çoğunlukla da  gizlenmektedir.  Salgın  hastalık riski endişelerimizi artırıyor. Çocuk istismarı ile ilgili aldığımız duyumlardan gördük ki  durum  çevrede toplumsal bir sorun haline dönüşebilir.Bu durum için bir an önce  rehabilitasyon programına  başlanmalıdır" dedi. 

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIK ENDİŞESİ

Kendilerini kaygılandıran bir olayında cinsel yolla bulaşan hastalık endişesi olduğunu dile getiren Ağca,"Kampta çok eşlilik ve erken yaşta evlilikler kadın ve çocuk istismarı nedeniyle cinsel yolla bulaşan hastalıkların  olabileceğini öngörüyoruz.Bu da bizi  kaygılandırıyor. Yukarıdaki tespitler sonucunda cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasını sağlayacak faktörlerin mevcut olduğu ve buna dair kayıtların Hastane  kayıtları ile teyit edilebileceği kanısındayız. Çocuk istismarının çevresel faktörler ile yaygınlaştığı görülebilir. Hastane de kayıtların olduğunu ve ulaşılabildiğinde yönlendirici olduğunu düşünüyoruz. Kadın istismarı açısından ise ilk merkez olan Kamp Sağlık Merkezi  ve   Hastane muayene kayıtlarından oluşan  belgelerin yol gösterici olacağı söylenebilir."

GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Önemli bir konunun ise yaşanılanların görmezden gelinmesi olduğunu söyleyen Ağca, "Sorumlu yöneticilik  yaklaşımı bazı misafirleri ve kendi halkını etkileyen, olumsuz etkisi yaygınlaşabilecek bir sorunu görmezden gelmek olamaz. İnceleme sonucu tespit ve çözüm önerilerimizi Valiliğimize yazı ile sunduk.Bu ay yapılacak İl Hıfzıssıhha toplantısında gündem olması için öneride bulunduk. Üniversite ,bilim çevreleri ile birlikte  konunun yeterli ve derinlikli incelenmesi için Tabip Odası üyelerimizin de katılımı ile oluşturulacak komisyonun  gerekli tespit ve çözüm yolları önereceğini söyleyebiliriz. Türkiye Büyük Millet Meclisinde oluşturulan komisyonlarında sosyal , bilimsel açıdan sorunun halkımızı etkilemeden çözülmesine katkı sunabileceğini belirtebiliriz." dedi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Ağca çözüm önerileriyle ilgili de şunları söyledi; 

1-Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar açısından rutin olarak sağlık hizmetlerinin hekim tarafından verilmesi gerekir. Alana hakim olmak  açısından sürekli bir hekimin  bulunması gerekmektedir.

2- Hasta kayıtları olmalı ve düzenli tutulmalıdır. Hastaların  düzenli takibi yapılmalıdır.

3- Sevk işlemleri personel refakatinde olmalıdır. Hasta sevk sırasında personel nezaretinden çıkmamalıdır.

4- Gereğinde adli tabiplik ile ilgili işlemler hızlandırılmalıdır.

5- Aile planlaması  yöntemleri etkin bir şekilde önerilmeli ve eğitimleri verilmelidir.Gerekli ve yeterli malzeme bulundurulmalıdır.

6- Kamptan gelen kürtaj yada düşüklerin kadın istismarı açısından da değerlendirilmesi gereklidir.

7- Hem çocuklara hem de kadınlara yoğun etkin bir şekilde psikososyal destek ve eğitim verilmelidir.

8- İstismar uğrayan  vakalar rehabilitasyon programına alınmalıdır.

9- Çadır yaşam alanları toplum sağlığı ve çevre sağlığı açısından  konteynır kente dönüştürülmelidir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.