1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İnsan hayatı ucuzluyor
İnsan hayatı ucuzluyor

İnsan hayatı ucuzluyor

MAKİNE Mühendisleri Odası Başkanı Ali Peri, ülkede 2003 yılı verilere göre 76 bin 668 iş kazası olduğunu ve bunlardan 811 tanesinin ölümle sonuçlandığını...

A+A-

MAKİNE Mühendisleri Odası Başkanı Ali Peri, ülkede 2003 yılı verilere göre 76 bin 668 iş kazası olduğunu ve bunlardan 811 tanesinin ölümle sonuçlandığını söyledi. Yapılan araştırmaların iş kazalarının yüzre 50'sinin kolaylıkla, yüzde 48'inin ise sistemli bir çalışma ile önlenebileceğini gösterdiğini belirten Peri, "Ülkemizde bu kazalara maruz kalanların 4 bin 464' ü kadın 72 bin 204 ise erkeklerden oluşmaktadır" diye konuştu.

Ali Peri "İş kazalarının yüzde 98'nin önlenebileceği gerçeğini ortaya koymaktadır" diyerek şöyle konuştu:

,"İnsan hayatının giderek ucuzlaştığı ülkemizde bu konu çok ciddi önem arz etmektedir. Gelişmiş ülkeler yasal önlemler ile toplumsal eğitim ve bilinçlendirmeyle sorunun çözümü yönünde oldukça mesafe kat ettiler. Türkiye gibi sanayileşmesini tamamlayamamış, sanayi ve demokrasi kültürü gelişmemiş, eleştiri, öneri ve denetim sistematiğinin gelişmediği ülkelerde yara kanamaya devam etmektedir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanındaki sorunların çözümünde, taraflar olarak birlikte çalışmalı, huzurlu, sağlıklı ve güvenli çalışma ortamını birlikte yaratmalıyız"

GÜN GEÇTİKTE ÖNEM KAZANIYOR

Makine Mühendisleri Odası Şubesi, sanayileşme ile birlikte ortaya çıkan iş kazaları ve meslek hastalıkları hakkında işçi ve işverenleri bilgilendirmek için ilgili tarafların katılımıyla bir etkinlik düzenledi. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin masaya yatırıldığı etkinlikte konunun uzmanları tarafından katılımcılara bilgi verildi. Etkinliğin açılışında konuşan Şube Başkanı Ali Peri, iş sağlığı ve iş güvenliğinin sanayileşme sonrası iş yerlerinde yaşanan kazalar ve ortaya çıkan meslek hastalıkları nedeniyle maddi ve manevi kayıpların yaşanmasıyla beraber ortaya çıkan ve gün geçtikçe önem kazanan bir alan olduğuna dikkati çekti.

SAĞLIK VE GÜVENLİKLERİ TEHDİT EDİYOR

Bilim, teknoloji ve sanayileşmenin toplumsal değişimlerin nedenlerini oluşturduğuna işaret eden Peri, ''Bilim teknolojiyi, teknoloji sanayileşmeyi ve artı değeri yüksek ürünü getirerek toplumların refah düzeyini yükseltmektedir. Ancak teknoloji çevreyi ve çevreyle birlikte çalışanların sağlık ve güvenliklerini de tehdit etmektedir'' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.