1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İnşaatlarda Deprem değişimi
İnşaatlarda Deprem değişimi

İnşaatlarda Deprem değişimi

* İnşaat sektörü olarak önümüzü göremiyoruz.  İflaslar çoğalıyor*Şu anda İbrahimli bölgesindeki daireler  İstanbul'dan pahalı.* Karataşta...

A+A-

* İnşaat sektörü olarak önümüzü göremiyoruz.  İflaslar çoğalıyor

*Şu anda İbrahimli bölgesindeki daireler  İstanbul'dan pahalı.

* Karataşta 3+1 daire, 240-350, İbrahimli'de aynı daire 350-500 bin lira

* Burç ve Dülükbaba dışında ormanımız yok. Maalesef  ikisi de artık yetmiyor. 

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Türkiye'nin deprem haritasının değişeceğini, yeni bir deprem şartnamesinin yazıldığını söyledi. Gaziantep'in yeni deprem haritasında riskin arttığı ve 3'ten ikiye yükseleceğini öne süren Çeliktürk, "Bundan sonraki hesaplarda binalarımızı ikinci derece deprem bölgesine göre yapmalıyız. Derecemizin yükselmesiyle betonun kalitesini de artırmamız gerekiyor. Betonda C20 yerine C30 kullanalım diye her yerde öneriyoruz. En azından yüksek binalarda C 30 beton şartı koyalım diyoruz" dedi.

 

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'yi ziyaret ederek sektörün ve kentin sorunları üzerine konuştu.

 

İBRAHİMLİ'DE DAİRELER İSTANBUL'DAN PAHALI

 

Sektörün sorunlarına değinen Gökhan Çeliktürk, "Bir kere önümüzü göremiyoruz. Her sektörde olduğu gibi iflas eden oluyor, sıkıntı yaşayan alacaklarını tahsil edemeyen arkadaşlar var. Şu anda parada bir darlık var. İnşaat sektörüne bölgedeki gelişmelerin de eksisi var. Güven çok önemli. Bunun yanısıra Gaziantep için söylüyorum, gerçekten arsa sıkıntısı devam ediyor. Ben de müteahhitlik yapıyorum maliyetlerin yüzde 60'ı şu anda arsa maliyeti, yüzde 30 inşaat maliyeti geri kalanıda karımız. Arsaların pahalı olması nedeniyle insanlara ucuz daire üretemiyoruz. Bu kentte ucuz daire üretmek zorundayız. Şu anda İbrahimli bölgesinde İstanbul'dan pahalı. En büyük sıkıntı arsa fiyatları. Arsa fiyatlarının düşmesi için klişe bir laf ama yeni imar alanlarının çıkması gibi şeyler var. Bana göre Gaziantep il sınırının tamamının imara girmesi gerekiyor. 50 sene sonra bir yerin ne olacağını bilmemiz gerekiyor. Bunu yaptığımız zaman suni yükselişler olmaz. Arsa rantının da, spekülatif artışların da önüne geçilir" dedi.

 

FAİZLER 1'İN ALTINA DÜŞMELİ

 

Sektörün ikinci sıkıntısının faizlerin yüksekliği olduğuna değinen Çeliktürk, "Faizler biraz düşmeli. Ya biz insanlara ucuz konut üreteceğiz veyahutta onların uygun bir şekilde kolay bir şekilde almalarını sağlayacağız. İnşaat sektörü açılırsa inşaat sektörüne bağlı bir çok açılır. O yüzden ya arsa fiyatları düşmeli ki, ben onu olası görmüyorum, veyahutta piyasayı canlandırmak için banka kredileri düşmeli. Sektörün canlanması için banka kredilerinin 1'lerin altına düşmesi lazım. 0.88'lerde satışlar çok iyiydi" dedi. 

 

KİRALAR ÇOK FAZLA DÜŞMEZ

 

Gerek Suriye, gerekse çevre illerden gelen göçlerden dolayı kira fiyatlarımızın çok yükseldiğini belirten Çeliktürk şunları dile getirdi:"2+1 daireler 1200-1300 lira. Neredeyse İstanbul'un fiyatları ve insanlar kiralık daire bulmakta sıkıntı çekiyor. Kiraların çok fazla düşeceğini düşünmüyorum. Kira taleple alakalı. Şu anda şehrimizde gerçekten Suriye'den olsun yurtdışından olsun çok katılım var. Burayı güvenli bölge gördükleri için oradan buraya gelen göçler var. Talep çok fazla olduğu için kiralarda bir düşme olmayacağını düşünüyorum. Ne zaman düşer buradaki insanlar oralarda sorunlar çözülüpte Gaziantep'ten hepsi kendi memleketlerine döndükleri zaman kiralar düşer."

 

DAİRE FİYATLARINDA DÜŞÜŞ GÖRMÜYORUM

 

'Şu an daire sayısı fazla birikti. Satılık ev çok' diyen Çeliktürk, "Bunda ekonomik krizin de etkisi var. Türkiye genelinde bir kriz var, dünya genelinde bir kriz var. Şu anda daire satışlarının durması da kira getirilerinin yüksek olmasındandır. Belki paraya sıkışanlar mecbur kalıpta sattıklarından dolayı fiyatlarda düşüş olabilir, onun dışında ben bir düşüş görmüyorum. Karataşta 3+1 daire, 240-350, İbrahimli'de sıfır 3+1 daireler 350-500 bin lira arasında. Tabi yerine, büyüklüğüne, site olmasına, kalitesine, ara sokak mı, cadde üstü olmasına göre değişiyor. 1.5 milyon liraya kadar satılan yerler var" dedi.

 

GAZİANTEP EKONOMİSİ KUVVETLİ

 

Sektörün geleceğinden umutlu olduğunu belirten Çeliktürk, "Şehir çok büyük. Gaziantep ekonomisi kuvvetli, inşallah krizler durursa, sanayiciler krizlerini atlatırlarsa Gaziantep önümüzdeki dönemde daha da gelişecek" dedi.

 

GAZİANTEP DEPREM HARİTASINDA 2'YE YÜKSELDİ

 

Türkiye'nin deprem haritasının değişeceğini, yeni bir deprem şartnamesinin yazıldığını dile getiren Çeliktürk, "Deprem haritasının yapıldığını söyleyen Çeliktürk, "Gaziantep, deprem haritasında 3'ten ikiye yükseleceğini öğrendik. Türkiye'nin deprem haritası değişecek. Gaziantep bir derece üste çıkacak. Şehitkamil, Şahinbey 3'tü. Şimdi 2'ye yükselecek. Bundan sonraki hesaplarda binalarımızı 2'ye göre yapmalıyız. Hazır beton bir devrimdi" dedi.

 

C30 BETON ŞARTI KOYALIM

 

Derecemizin yükselmesiyle betonun kalitesini de artırmamız gerektiğini söyleyen Çeliktürk, "Deprem sınıfı değiştiğinde betonun minumum kaliteleri de 3'e göre 20'yken, 2 olunca 25 olma zorunluluğu var. Yani C20 yerine C30 kullanalım diye her yerde öneriyoruz. En azından yüksek binalarda C 30 beton şartı koyalım diyoruz. Gaziantep inşallah bir deprem yaşamaz. Baktığımız zaman eski binalarda sağlıklı şekilde kentsel dönüşüme başlamamız lazım. Özellikle denetimi yapılmayan binalarda" dedi.

 

ŞEHİTKAMİL ÇOK GÜZEL BİR YÖNTEM İZLİYOR

 

2. İbrahimli'nin yollarının ve altyapısının yapıldığını söyleyen Çeliktürk, Şehitkamil Belediyesi'ni bu örnek uygulamasından dolayı kutladı. Çeliktürk, "Şehitkamil Belediyesi burada çok güzel bir yöntem izliyor. Rıdvan Fadıloğlu, önce altyapıyı yapıyor, yolları yapıyor, bu Türkiye'de örnek olabilecek bir şey. Başka illerde de nadirdir böyle bir şey. Altyapı yapıldıktan sonra inşaatın yapılması olumlu ama bakın orada arsa fiyatlarına, ham parselin bile metrekaresi 1000 lira. Merkezi yerler, şehir içi pahalı. Merkezde ticari yerlerin metrekaresi 3.5 civarında, zaten yer de yok" diye konuştu.

 

VALİ BEY KALİTELİ BİNA İSTİYOR

 

Okul projeleriyle ilgili bütün odaların ortak çalıştığını, projelendirme aşamasında fikir beyanında bulunduklarını anlatan Çeliktürk, "Vali Bey'in yapmaya çalıştığı şeyi destekliyorum. Vali Bey kaliteli bina istiyor. Yeni tip okul proelerinde Vali bey ihaleleri, çok düşük fiyatlara değil de, hakkına vereceğini beyan etti. Bizde proje konusunda tüm odalar valiliğe destek veriyoruz. Oda başkanları projelendirme aşamasında daha iyi nasıl olabilir, diye fikirlerimizi söylüyoruz. Vali bey ararsa şurada bir sıkıntı var derse, her zaman Vali beye yardımcı olacağız" dedi.

 

SSK KAVŞAĞINDA 10 DAKİKA BEKLEDİĞİMİZ OLUYOR

 

Gaziantep'in en büyük sorunlarından birinin göç olduğunu, insan sayısının artmasıyla gittikçe artan bir trafik sorunu da olduğunu belirten Çeliktürk şöyle konuştu:"Trafikte sıkıntıyı aşmak, geniş yollar açmaktan geçmiyor. İnsanların arabayla işe gitmelerini engellememiz gerekiyor. Toplu ulaşımla trafik sorunu biraz daha azalır. İnsanları bisiklete yönlendirmemiz gerekiyor. Tramvay kötü bir çözüm ama yapılan bir şey. Araç trafiğini çok etkiliyor. Kavşaklarda 10 dakika beklediğimiz zamanlar oluyor. Özellikle SSK kavşağında. Ama ne yapalım şehir büyüyor, yollarımızda bu yollar. O yüzden biraz toplu ulaşıma yönelirsek bisiklete yönelirsek bu kültürü geliştirebilirsek trafik sorunu bir nebze olsun azalır."

 

BURÇ VE DÜLÜKBABA GAZİANTEP'E YETMİYOR

 

Gaziantep'in bir önemli sıkıntısının da, yeşil alan azlığı olduğunu, uçaktan baktığınız zaman gri bir şehirle karşılaştığımızı ifade eden Çeliktürk, "Babam Mister Aziz ile beraber Dülükbaba'da ağaç dikenlerden. Burç ve Dülükbaba dışında ormanımız yok. Oğuzeli biraz yeşil. Ancak bugün Burç ile Dülükbaba artık Gaziantep'e yetmiyor. Çevre yerlerde ormanlaşmaya yeşilleşmeye başlamamız lazım. Bu konuya önem vermemiz, ağaçlandırmaya önem vermemiz gerekiyor. Gaziantep sevdalısıyım. Bir de Gaziantep'te eskiden çok fazla top sahası vardı, şehir belki bin kat büyümüş, ama spor sahaları az. Şehrin büyümesine karşın, spor sahaları çok yeterli değil" dedi. 

 

ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYACAĞIZ

 

Kentin imar planlarıyla ilgili hala süren, kazandıkları ve kaybettikleri davalar olduğunu hatırlatan Çeliktürk, "Bundan sonra da imarla ilgili yanlış gördüğümüz konularla ilgili üzerimize düşen bir şey olduğu zaman elimizi taşın altına koyacağız" dedi. 

 

GENÇLERE YÖNELİK KURULTAY YAPACAĞIZ

 

Genç mühendislerin sorunlarını çözmek için çalışmalar yaptıklarını da anlatan Çeliktürk, "Oda yöneticiliği yapmak emek istiyor, tamamen gönüllü olmanız gerekiyor. Önce meslek sonra sivil toplum örgütüyüz. Gençlere yönelik bir kurultay yapacağız. Genç mühendislerin sorunlarını konuşacağız. Ayrıca iki tarafı buluşturuyoruz. İş arayanlar ve eleman arayanları buluşturuyoruz, köprü vazifesi görüyoruz" dedi.

 

ÇELİKTÜRK KİMDİR?

 

 

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi'nde yıllarca yedek yönetim kurulu, asil yönetim kurul üyeliği, genel sekreterlik görevlerinde bulunan Gökhan Çeliktürk, Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu. Evli ve bir çocuk babası. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum