1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İnşaat sektörüne yatırım
İnşaat sektörüne yatırım

İnşaat sektörüne yatırım

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), 30. kuruluş yılına özel olarak Anadolu Turu projesi kapsamında düzenlediği  Sektörel...

A+A-

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), 30. kuruluş yılına özel olarak Anadolu Turu projesi kapsamında düzenlediği  Sektörel Gelişim Toplantılarının ilkini Gaziantep'te yaptı. İMSAD Başkan Vekili Fethi Hinginar, Anadolu'nun inşaat sektörüne ve ekonomisine yaptığı katkıyı artırmayı hedeflediklerini söyledi.

 

Türkiye inşaat malzemesi sanayinin lideri 78 büyük şirketi ile alt sektörlerin tümünü temsil eden 29 derneğin çatı örgütü olan Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), 30. kuruluş yılına özel olarak Anadolu Turu projesi kapsamında düzenlediği  Sektörel Gelişim Toplantılarının ilki, Gaziantep'te başladı. Kentleşme ve sanayi alanında Türkiye'nin Anadolu'da önde gelen örnek şehirlerinden biri olan Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık'ın ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıda, İnşaat Teknik Değerlendirme ve Bilimsel Araştırma Kurumu (İTB) Genel Müdürü Sinan Somer, Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı (TURSEFF), İTÜ Enerji Ensititüsü, Trakya Cam, Schneider Elektrik ve Baymak temsilcileri konuşmaları ile yer aldılar. 

 

 

Türkiye İMSAD Başkan Vekili Fethi Hinginar,  toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Anadolu'da düzenledikleri, "Sektörel Gelişim Toplantıları'nın ilkini, kriz dönemlerinde dahi Türkiye'nin en yüksek ihracat gerçekleştiren altıncı kenti olan Gaziantep'te düzenlenmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Hinginar, "Ülkemizde ilk bilim İklim Değişikliği Eylem Planı'na sahip olan ve Ekolojik kent modelinin benimsenmesi gibi farklılaşan birçok özelliği bünyesinde barındıran Gaziantep'in büyüme ve gelişme potansiyelini heyecan verici buluyorum" dedi. 

 

İnşaat malzemesi sanayini doğrudan ilgilendiren, küresel ve çok yönlü bir konu olan enerji verimliliği alanında yaşanan dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Fethi Hinginar, sözlerine şöyle devam etti:"Ülkemizde ve AB ülkelerinde enerji verimliliği konusundaki son gelişmeleri belirlemek amacıyla bugün Gaziantep'te iş dünyası ile paylaştığımız 'Binalarda Enerji Verimliliği ve Finansmanı raporu, ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına çevresel ve toplumsal katkı sağlamayı destekleyen önemli bir çalışmadır. Avrupa'da ve Türkiye'deki enerji verimliliği projelerinde uygulanan güncel finansman altanatifleri ve teknolojinin en son ürünleri konusunda güncel uygulamalara dikkati çekiyoruz. Böylece 30 yıldır birlikte büyüdüğümüz paydaşlarımız ile Anadolu'daki işbirliğimizi güçlendirmeyi, inşaat sektörüne ve ülkemiz ekonomisine yaptığımız katkıyı artırmayı hedefliyoruz."

 

Gaziantep'te ekolojik ev projesini anlatan Ak Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, "Büyükşehir belediye başkanımız Dr. Asım Güzelbey ve ekibinin yaptığı önemli bir örneğimiz var başkanımız uygun görürse orayı toplantıdan sonra bir görmenizi istiyorum kendi enerjisini kendi üretiyor. Bu kapsamda Ocak 2004 tarihiyle 814 endüstriyel işletmede 736 binada 32 Organize Sanayi Bölgesinde ve 26 elektrik üretim tesisinde enerji üreticileri görevlendirilmiş bu yöneticilerin enerji yöneticileri olarak sertifikalandırılmasına yönelik eğitimlerde 5 binin üzerinde kişi eğitilmiş ve sertifikalandırılmışlardır. Ayrıca enerji verimliliği konusunda teklif ve proje hizmetlerini yürütmek üzere 180'nin üzerinde mühendis uygulamalı eğitim proğramlarıyla eğitilmişler sertifikalandırılmışlardır. Enerji yoğunluğu 3 yıl içinde en az yüzde on oranında azaltmak üzere bakanlığımız ile gönüllü anlaşma yapan ve anlaşma dönemi sonunda tahahüdünü yerine getirenlerle destek kapsamında bulunmaktadır gönüllü anlaşma desteklerini 2009 yılında başlanmış olup bugüne kadar toplam 25 endüstriyel işletme ile gönüllü anlaşma imzalanmıştır. 2013 yılında enerji ithalatımız yaklaşık 56 milyar dolar olarak gerçekleşmiş olup toplam ithalatın yüzde 22'sine gelmektedir. Petrol ve karbon rezervlerimizin çok az olması enerji ithalatımızı ortaya çıkaran en önemli faktörlerdendir çünkü enerji ithalatımızın çok önemli bir miktarı ham petrol ve doğalgaz ithalatından kaynaklanmaktadır. Vatandaşlarımızın yaşam değerlerinden ödün vermeden bu ithalat kalemlerinin azaltılması gerekmektedir. Bunun için  Petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına öncelik verildi ve kaynak yaratıldı. Enerji ithalatını azaltmak için yeni kaynaklar kullanılıyor. Nükleer santral sahibi olmak için Rusya ve Japonya ile ortak çalışılmıştır. Yenilenebilir enerjide Gaziantepli sanayicilerimiz ciddi yatırımlar yapıyorlar  Mersin santrali inşa edilirken, hem cebimizden para çıkmayacak hem de enerji ithalatındaki kalemlerin azalması sağlanacak. Doğalgazın enerji üretimimizde kullanımı azalacaktır. Bu durumda 25 santral kuruldu" diye konuştu.

 

Türkiye sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TURSEFF) Pazarlama Müdürü Mustafa Salman da konuşmasında, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından gerçekleştirilen Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TURSEFF) kapsamında, enerji verimliliği ve yenilenebilir  enerji yatırımı yapmak isteyen KOBİ'leri ve ticari kuruluşları desteklediklerini söyledi. TURSEFF kredisi ile 5 yıla kadar vadeli ve enerji verimliliği özelliklerini içeren projeler için, piyasa koşullarına göre daha uygun maliyetli, 5 milyon Euro'ya kadar finansman imkanı sağladıklarına işaret eden Mustafa Salman, TURSEFF kredisi, bir teknik yardım paketi ile desteklenmektedir. Kredi kullanıcılarının sürdürülebilir enerji projelerini  belirlemelerine ve geliştirmelerine yardımcı olmalarının yanı sıra TURSEFF kapsamında başarılı kredi başvurularının hazırlanabilmesi için, uluslarası ve yerel uzmanlardan oluşan bir ekibimiz de projelerde görev almaktadır"dedi. 

 

Baymak Çevre Mühendisi Merve Kulbakan da toplantıda yaptığı konuşmada, "Baymak enerjisini binalara paylaşıyor" başlıklı bir sunum yaptı. Kulbakan sunumunda, enerji verimliliğinin sadece bina kabuğunda değil, ısıtma soğutma sistemleri ve verimli cihazların kullanılması ile artırabileceğini söyledi. Geleneksel ısıtma sistemlerinin yeni teknolojik ürünlerle değiştirilmesinin yanı sıra bu alana uygulanacak  finansal desteklerin ve ağlanacak devlet teşviklerinin, doğrudan ülke ekonomisine yansıdığını örneklerle anlatan Kulbakan, Baymak'ın sanayide enerji verimli ürünlerinin kullanıldığı projeleri paylaştı. Haber Merkezi

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.