1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İnşaat sektörü zorda
İnşaat sektörü zorda

İnşaat sektörü zorda

İnşaat sektörü hükümetten fiyat farkı kararnamesi bekliyor. Demir, çimento ve tüm yapı malzemelerine gelen zamlardan sonra sıkıntının yaşandığı sektörde, temsilciler zor durumda kaldı.

A+A-

 MÜSİAD Gaziantep Şubesi İnşaat, Çevre ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu Başkanı Ali Adıgüzel, "Yapı malzemelerinde oluşan fiyat artışları, gerek devlet yatırımları gerekse özel sektör projelerinde, işin başındaki tüm maliyet hesaplamalarının ön görülemeyen şekilde bozulmasına neden olmuştur.  Son bir yıllık sürede, inşaat demirindeki fiyat artış oranı yüzde 70 düzeyinde, yılbaşından bu yana geçen sürede ise yüzde 50 seviyesinde fiyat artışı yaşandı. Özellikle kamu ihalesi almış meslektaşlarımız çok zor durumdalar. Hükümetten Fiyat Farkı Kararnamesi bekliyoruz” dedi. 

 

SORUNLAR BÜYÜYEBİLİR

 

Özellikle demir fiyatlarındaki artış sorununun, çözülmemesi halinde kademeli olarak sektörde büyük sorunlar yaşanabileceğine dikkat çeken Ali Adıgüzel,  “Kamu ve özel sektör projelerinde, demir fiyatlarının fazlalığı ve ürün azlığı nedeniyle şantiyeler durma noktasına gelebilir. Böyle olumsuz bir durumun, artçı etkilerle birlikte inşaat sektörüne direkt ve diğer sektörlere de dolaylı olarak büyük ticari sorunlar oluşturacağı kanaatini taşıyoruz. Bu noktada hükümetimizin bu konuya ivedilikle çözüm getirmesi gerektiğine dair beklentimizi, kamuoyunun takdirine saygılarımızla sunuyoruz.”

 

HAKSIZ REKABETİN ÖNÜNE GEÇİN

 

Özellikle demir ve türevi ürünlerin fiyatlarındaki artışın, döviz kurunda meydana gelen yükselme sebebiyle meydana geldiğini vurgulayan Adıgüzel, “Demirin ham maddesi olan hurda, demir ve demir cevheri fiyatlarının dövize bağlı olarak yukarı doğru çıktığı malum. Buna ek olarak; demir üreticilerinin, ürünlerini daha çok ihracat ile satmaya yönelmesi ve gerçek üretim kapasitelerinin altında imalat yapması, demir fiyatlarının artmasında bir diğer önemli etken olarak karşımıza çıkıyor. Bakanlıklarımızın ve Rekabet Kurumunun, demir üreticilerinin geçen seneye göre üretim kapasiteleri dâhilinde yaptıkları toplam demir üretimini ve o tarihlerdeki enerji tüketim miktarlarını, bugünkü değerler ile kıyas ederek, meydana gelen haksız rekabet ve fiyat artışının üzerine gitmesi gerektiği kanaatini taşıyoruz.” 

 

ARTIŞLAR SINIRLI KALMADI

 

Fiyat artışlarının, sadece demirle sınırlı kalmadığını belirten dile getiren Adıgüzel,  çimento ve beton başta olmak üzere, tüm yapı malzemelerinde de aynı oranda fiyat artışları yaşandığını kaydetti.

 

ÇÖZÜM ŞART

 

Yeni düzenlemelerle söz konusu mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğine değinen Adıgüzel, “Devletimiz tarafından, 2008 yılında hazırlanmış olan Demir Fiyat Farkı Kararnamesi’ne benzer bir çalışma ile bilhassa kamuya iş yapan firmaların söz konusu mağduriyetlerinin giderilmesi sağlanmalıdır. Özel sektör ve kamuya yapılan işlerdeki inşaat demiri fiyatlarında da geçici bir süre için bile olsa, hammadde ve nihai tüketiciye satılan demir fiyatlarında bir KDV indirimi uygulanmasını en hızlı ve somut atılabilecek adımlar olarak görüyoruz. Ayrıca bu konuda kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.