1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İNŞAAT İŞÇİLERİ İÇİN KOLLAR SIVANDI
İNŞAAT İŞÇİLERİ İÇİN KOLLAR SIVANDI

İNŞAAT İŞÇİLERİ İÇİN KOLLAR SIVANDI

İnşaat Mühendisleri Odası çeşitli mesleklerde mesleki yeterlilik belgesini zorunlu hale getiren yönetmelik uyarınca Gaziantep'te çalışmakta olan inşaat işçileri için kolları sıvadı.

A+A-

 Kalıpçı, demirci ve duvarcı ustalarına yönelik yazılı ve uygulamalı sınavı gerçekleştirdi.

BELGELERİ VERİLDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca tehlikeli 40 meslekte mesleki yeterlilik belgesini zorunlu hale getiren ve 25 Mayıs 2015’te resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre inşaat işçilerine kalıp, demir ve duvarcı ustalarına yönelik mesleki yeterlilik sınavı Türk Agreditasyon Kurumu  tarafından İnşaat işçileri konusunda yetkilendirilmiş kuruluşlardan biri olan İMKON AŞ ve Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odasının ortak girişimi ile hem yazılı hem de uygulamalı yapıldı. Sınavda başarılı olan kalıp, demir ve duvarcı ustalarına belgeleri verildi.

ZORUNLU HALE GELDİ

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, "İnşaat Mühendisleri Odası olarak zorunlu mesleki yeterlilik belgesi alınması konusunu ilk günden beri yakından takip etmekteyiz. 2015 yılında resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre inşaat işçileri, kalıp, demir ve duvarcı ustalarının bu belgeyi almaları zorunlu hale gelmiştir. Bu kapsamda söz konusu yükümlülüklerin en geç 31 Aralık 2016'ya kadar yerine getirilmesi gerekmekteydi. Bir çok ustamızın bu konudan haberi yoktur. Biz bunları bilgilendirerek mesleki yeterlilik belgesi almaları için teşvik ediyoruz. Oda olarak bu konuda yetkili olan İmkon AŞ ile ortaklaşa girişim yaparak ustalarımızı sınava aldık. Önce odamız salonlarında yetkililer gözetiminde yazılı sınav yapıldı. Daha sonra inşaat alanına giderek uygulamalı sınav gerçekleştirildi. Sınavların tamamı değerlendirme yapılması için yetkili kişiler tarafından kayıt altına alındı. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla; başarılı olan ustalarımıza düzenlenen törenle belgeleri verildi.”

ÇALIŞMALAR YOĞUNLAŞTI

Gökhan Çeliktürk, Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odasının Akademik Oda olması için mücadele ettiklerini ve çalışmalarını mesleki alanlarda yoğunlaştırdıklarını ifade etti. Akademik oda yolunda meslektaşlarından gelen yoğun talep üzerine yönetim kurulunun çalışmalara başladığını ve Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde İnşaat mühendisliği bölümünde Türkçe dilde yüksek lisans programı açmak için Gaziantep Üniversitesi yönetimi ve hocalarımızla çalışmalara başladıklarını en kısa sürede çalışmaları sonuçlandırarak üyelerinin mesleki gelişimine faydalı olmak istediklerini belirtti.

Öte yandan Mühendislerin mesleki gelişimine çok faydalı olan Çelik Sempozyumunu Gaziantep'te yapmak istediklerini belirten Çeliktürk” Çelik sempozyumu için genel merkezimizle ve Türkiye’de bu konuda uzman Üniversite hocalarımızla bağlantıya geçerek Gaziantep'te bu sempozyumu yapmak istiyoruz. Yönetim kurulumuzda bu kararı alarak girişimlere başladık” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.