1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. İNANILMAZ VURGUN
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

İNANILMAZ VURGUN

A+A-

Kamuoyunu uyarmak, aman dikkat emeğinizi kaptırmayındemek başlıca görevimiz. Sahtekârlar pusuda. Sakın tongaya, tuzağa düşmeyin. Sayıları giderek artan bir suç organizasyonuna dikkat çekmek istiyorum. Organizasyon derken, kimileri gurup halinde, kimileri şahsi kurarak vatandaşın ocağına incir ağacı dikiyorlar. Dileyen okurumuz da çok sayıdaki mağdur edilen insanların arama motorlarındaki yorumlarını içleri sızlayarak okuyabilir. Görsellerden de sahte( photoshop) kuponları görebilir. Ülkemizde milyonlarca insan ‘iddia oyunu oynuyor. Pazar payı da oldukça fazla. Dağıtılan ikramiye her geçen gün artarken özellikle gençler iddia oyunu oynamaya fazla rağbet gösteriyor. Değinmeden edemeyeceğim. Eski zamanlarla günümüz arasında kıyaslama yapalım. Kimileri, Taksim meydanında yer alan saati orada bulunan saf bir vatandaşa sattığı için ‘saatçi Osman dese de tarihe ‘Sülün Osman olarak geçen meşhur dolandırıcıyı anımsayalım.

Her türlü film ve fırıldağın babası olarak kayıtlarda yerini almış.İstanbulun denizi de kerizi de bitmez sözünün mucidiydi. Zamanında Galata köprüsünden, saat kulelerine, tramvaydan kamuya ait yer kalmamış. Lakin günümüzde vurguncular Sülün Osmanın yöntemlerini hiç kullanmıyorlar. Tek farkları, oturdukları yerden sadece bilgisayarın tuşlarına basarak hesaplarına gelen paraları takip ediyorlar.  Vurguncular, umut tüccarları, üçkâğıtçılar, masum insanları çarpmak için yol yöntem üretmede sınır tanımıyorlar. Acı olan da, bu vurgunculara paralarını kaptıran saf ve temiz insanların sayıca çok olması. Parasını kaptıranların içinde memur da var, işsiz de.

Öğrenci de var, işadamı da.

Kadın da var, erkek te. Adliye çalışanı vicdanlı, duyarlı ve bir o kadar da dikkatli bir okurumuz geçtiğimiz gün gecenin bir vaktinde aradı. Vatandaşı vicdansızca, acımasızca sömüren, parasını iç eden, bir organizasyonun varlığından oldukça rahatsız olmuş. Adliye kâtibi olmasından dolayı, gözünden kaçmayan toplumsal bir yarayı işaret etti bize.  Sosyal paylaşım sitesi facebookta uzun zamandır takip ettiği şahıslar adına hazırlanmış onlarca sayfalar varmış. Bu sayfaları yakın merceğine almış.

Uyguladıkları yol ve yöntemlerini de öğrenmiş. Bir kere bu sayfalara üye olmak bile paralıymış. Üye olmak için 150 TL ücret yatırmak gerekiyor. İnanmayacaksınız ama ismi bizde saklı bu sayfanın 250.000 üyesi mevcut. Haksız kazanç trilyonlar ediyor. Vurguna bakar mısınız? Hatta bu sayfanın yöneticilerine de maç skorları hakkında denemek amaçlı hesaplarına para da göndermiş. Para da gitmiş, umut da. Bakmış ki, bu iş tam bir sahtekârlık kokuyor. Bunların ipliğini pazara çıkarmak için de bizi arıyor. Peki, bu şebeke ne iş yapar? Nasıl çarpıyor? Anlatayım. Bu organizasyonun hedefinde ‘İddia oynayanlar var. Bildiğimiz futbol maçlarını içeren iddia. Çünkü ülkemizde iddia oynayan milyonlarca insan var.

Sayının çokluğu bu umut tacirleri için önemli bir Pazar alanı. Hatta gazeteler okuyucularına bu yüzden iddia ekleri bile veriyorlar. Bunu gören vurguncular kendilerince yol yöntem geliştirip saf ve masum insanlara facebook üzerinden sahte photoshop iddia bileti düzenleyip insanları cezbediyorlar. Bu şebeke ve guruplar vatandaşlara ‘2 TLlik oyun oynayın, 20.000 TL kazanın.5 TLlik oynayın 30.000 TL kazanın Satılık maçlar var.

Biz biliyoruz bu maçlar kesin bildiğimiz şekilde olacak diyerek, belirttikleri hesaba para yatması yönünde teklifte bulunuyorlar. Daha önce oynanmış maçların kuponlarını da photoshopla gerçekmiş gibi gösterip saf ve temiz insanları inandırıyorlar.

Zaten kuponlara dikkatlice bakıldığı vakit üçkâğıt olduğu gayet net bir şekilde ortaya çıkıyor.Bu şebekelerin banka hesaplarına her maç tahmini için 50 TL den başlayarak 500 TL ye kadar para yatırılıyor. Düşünün. Borcu harcı olan, çocuk okutan, hastası olan bir vatandaş borç harç ediyor, bu vicdan yoksunu insafsızlara parasını kaptırıyor. Para yattıktan sonra biten maçların ardından derin bir hayal kırıklığı ve ruhsal boşluk yaşanıyor. Vurguncular bir süre sonra sahte facebook sayfasını kapatıp, takipçiyi de engelliyor. Sırra kadem basıyor. Facede sahte hesapla açılmış sayfanın birinde ilginç bir slogan var.Kazanmak için kaybetmeyi öğrenmek gerekir.

İNTERNETTE YER ALAN MAĞDURLARIN ÖRNEK YORUMLARI

Aslan Öztürk https://m.facebook.com/WinBettingTurkey sayfa linki dikkat edin arkadaşlar başka dolandırılanlarda var

Aslan Öztürk Arkadaşım Win Betting Turkey sayfasındakilere150 tlsini kaptırdı sakın inanmayın verdikleri maçlar tutmuyor bi şey bildikleri yok dolandırıcının önde gidenleri paranızı kaptırmayın

Can Pasaoğlu ADİL SAVASTEPEYİ ŞİKÂYET EDİN ARKADASLAR GRUPTA ACIKLAMALAR YAPILMISTIR https://www.facebook.com/groups/645200348898153/

 

Burak Gündoğdu ADİL SAVASTEPE ye dikkat  hemen engelliyor sorgulayınca 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.