1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İmzalar atıldı
İmzalar atıldı

İmzalar atıldı

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler ve beraberindeki heyet ile göreve yeni atanan DSİ Genel Müdürü Murat Acu arasında Düzbağ İçmesuyu Projesi” protokolü imzalandı.

A+A-

 Düzbağı içmesuyu projesinin hayata geçmesi ile su fiyatlarında indirime gidilmesi hedefleniyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in yerel seçimler öncesindeki mega projeleri arasında yer alan  “Düzbağ İçmesuyu Projesi” 2014 yılından beri sürdürülen yoğun çalışmalar ve görüşmeler neticesinde son aşamaya geldi.  Genel Müdürü Acu’yu makamında ziyaret eden Sönmezler, projenin ilk adımının atıldığını söyledi. DSİ Genel Müdürü Murat Acu ise Düzbağ Projesi'nin DSİ yatırım programına alındığını, DSİ'nin öncelikle takip ettiği ve önem verdiği projelerden birisi olduğunu kaydetti.

2017 YILINDA İNŞAAT AŞAMASINA GELEBİLİR

Projenin gerçekleşmesi için 1.4 milyar TL ödenek belirlendiğini, Gaziantep için Düzbağ Projesi'nin kente cazibeli olarak elektrik enerjisi kullanılmadan en kısa zamanda içmesuyu temini için gerekli çalışmaların başlatılacağını aktaran Acu, imzalanan protokol ile de ihale öncesi çalışmaların hızlanarak en kısa sürede ihale aşamasına getirileceğini ifade etti. Acu, proje kapsamında yer alan baraj ünitesinin proje ihalesinin yapılarak çalışmalara başlandığını, baraj projelerinin de 2017 yılı sonunda tamamlanarak inşaat aşamasına getirilebileceğini kaydetti.

PROJE İKİ AŞAMADAN OLUŞUYOR

Hüseyin Sönmezler projenin 2 aşamadan oluştuğunu; 1. aşamanın regülatöre dayalı isale hattı, 2. aşamanın ise baraj ve üniteleri olduğunu söyledi. 1 aşamanın GASKİ Genel Müdürlüğü'nce projelerinin hazırlanıp DSİ tarafından inşaatının yapılacağını, 2.aşamadaki baraj ve ünitelerinin proje ve inşaatının tamamının DSİ tarafından yapılıp belediyeye devredileceğini belirtti. 1. aşamada Büyükşehir Belediyesi olarak kente acil su temini için baraj yapılacak alanda regülatörlü çözüm geliştirildiğini açıklayan Sönmezler, yaklaşık 100 km 2,6 metre çapında çelik borular ile isale hattı ve regülatör yapılması planlandığını kaydetti. Projenin İstanbul'a su temin edilen Melen Projesi’nden sonra Türkiye'nin 2. büyük projesi olduğunu, regülatör devreye alındığında baraj yapılana kadar enerji masrafının yüzde 25 mertebesine düşeceğini ifade etti.

2019 YILINDA KENTE SU VERİLECEK

Sönmezler, GASKİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Düzbağ isale hattı projesinin DSİ yatırım programına alındığını, imzalanan protokol ile de inşaat ihalesi çalışmalarının DSİ tarafından başlanacağını bildirdi. 2016 yılında inşaat ihalesinin yapılması ve 2019 yılında regülatörden Gaziantep' e su temin edilebileceğini söyleyen Sönmezler, ayrıca 2. aşamada DSİ tarafından projesi ve inşaatı yapılacak baraj ile şehrin büyük bir kısmının cazibeli olarak kesintisiz su alabileceğini dile getirdi.  BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.