1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İmar barışında bir sıkıntı da elektrikte
İmar barışında bir sıkıntı da elektrikte

İmar barışında bir sıkıntı da elektrikte

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İslim Arıkan, yürürlüğe giren İmar Barışı'yla birlikte elektrik aboneliğinde ciddi sorunlar yaşanmaya başladığını söyledi.

A+A-

 İmar Barışından faydalanan ve yapı kayıt belgesi alan yapılara elektrik, su ve doğal gaz bağlanabildiğini belirten Arıkan, "Ancak, elektrik aboneliği için istenen evraklar içerisinde tapu olduğu için ve Gaziantep’te hisseli tapular da fazla olduğu için tüm hissedarlardan noter onayı istenmesi ciddi problem teşkil etmektedir" dedi. 

Konu ile ilgili gerekli tüm birimlere yazı yazdıklarını ve son olarak Enerji ve Tabi kaynaklar Bakanı Müsteşar Yardımcı Abdullah Tancan'a bilgi verdiklerini belirten Arıkan, konu ilgili olumlu sonuçlar beklediklerini iletti. 

SIKINTI BÜYÜK

Başkan Arıkan,  31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapıların İmar Barışı kapsamına alındığını söyledi.  İmar Barışı’ndan faydalanan ve yapı kayıt belgesi alan yapılara elektrik, su ve doğal gaz bağlanabileceğini anlatan Arıkan, "Ancak elektrik aboneliği için istenen evraklar içerisinde tapu olduğu için ve Gaziantep’te hisseli tapular da fazla olduğu için tüm hissedarlardan noter onayı istenmesi ciddi problem teşkil etmektedir. Gerek abonelik işlemlerini yapan Meslektaşlarımız, gerekse Dağıtım Şirketinde çalışan Meslektaşlarımız zorluk yaşamaktadır. Müstakil olan gecekondu türü taşınmazların mevcutta bir tapuları var. Bunlar yapı kayıt belgeleri ile abonelik yapabiliyorlar. Teras katlar için ise fiziki olarak mevcut olmasına rağmen tapu kayıtları olmadığından bunlar tapu belgelerini alıp kurumumuza ibraz etmeleri gerekmektedir. Burada sorun çok. Hissedarlı tapu sahipleri sıkıntıda" diye konuştu. 

GASKİ İSTEMİYOR

Bu işi mühendislerin yaptığını ve abonelerin kendilerini aradığını belirten Arıkan, "Konu ile ilgili Adana bölgeyi aradım. Yönetmeliğin açık olduğunu ve dışına çıkamayacaklarını söylediler. Gaziantep Çevre Şehircilik Müdürlüğünü aradım onlarda bir evrakla sorun olmayacağını söyledi. Arada bir çelişki var. Gaziantep'te hisseli tapular azımsanmayacak kadar fazla. Gecekondularda bir sorun yok. 6 hisseli tapulu yerler var. Ve Enerjisa hepsinden noter tasdiki istiyor. Ama bakınca hissedarların çoğu ölmüş, çocukları var. Örneğin GASKİ böyle bir evrak talep etmiyor. Hatta oda olarak bunun örneği de gönderdik.  Çözüme kavuşturulması için Ankara'dan bilgi bekliyoruz" dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.