1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. İlaç diye ölüm satanlar -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

İlaç diye ölüm satanlar -1-

A+A-

Sosyal medya ya da arama motorları üzerinden insanlara ilaç,cinsel güç artırıcı,mucizevî zayıflama,bitkisel takviye adı altında ölüm satan insanlar var. İnternet üzerinden bu merakın altında bazı alışkanlıklar da etkili. Bazı insanımız doktora gitmeye üşeniyor sanki. Rahatsızlandığın anda nasılsa google amca var. Yaz arama motoruna ‘sana ilaç söylesin misali internet yeni bir sahte ve sanal muayene alanı başlatmış durumda.

Konumuz da Bakırköy Adliyesinde Özel Güvenlik görevlisi olarak birlikte çalıştığımız bir arkadaşımızı bir kaç gün ortada görmeyince merak edip telefon açtım. Sesi durgun ve zor konuşuyordu. Durumunu sordum. Meğerse internet üzerinden ‘hızlı zayıflama ilacı diye aldığı madde, midesini delmiş. Ağız burun kan içinde hemen hastaneye kaldırmışlar ve ameliyata almışlar. 3 hafta iş göremez ve yapamaz raporu almıştı.

Rapor bitimi o genç kardeşimizi 3 hafta içinde neredeyse bir deri bir kemik olarak görmek beni derinden üzmüştü. Bu duruma sebep olan şey, sadece birkaç draje haptan ibaretti. Doktora danışmadan ve internetten gördüğü ‘zayıflama hapı arkadaşın anlatımı ile nerdeyse ölümüne sebep olacakmış.

Çektiği acıyı anlatırken sanki o anı bir daha yaşamış gibiydi.Gerçi bu konuda onlarca haber okumuşumdur.

Ama mağdur insanın bir yakını olunca etkisi daha derin ve sancılı oluyor.. Konuyla ilgili yaptığım uzunca bir araştırmada zaten internet üzerinden Sağlık Bakanlığı, umut tacirlerinin sahte facebook hesapları üzerinden başta kanser olmak üzere maddi değeri yüksek ilaçları satışa sunması üzerine harekete geçip, söz konusu profilleri tespit edip inceleme başlatmış durumda.

Söz konusu sahte facebook profillerinden birinin, daha önce Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından tespit edilerek işleme alındığını belirten Bakanlık yetkilileri, gerçek şahıs ve adreslerin bir kısmına ulaşıldığını ve çalışmaların gizlilikle devam ettiğini bildiriyor. 

İnternet siteleri ve sosyal medya aracılığıyla başta kanser olmak üzere çeşitli ilaçları satanlar hakkında ciddi denetimler yapılıyor ve cezai işlemlerin uygulandığını söylemek mümkün. Bu işleri yapanların illegal yapılar olduğunu, örgütsel hareket ettiğini ve eczacı olmadıklarını belirtelim. Bunun yerel ve uluslararası operasyonlarla birçok defa emniyet tarafından da teyit edildiğini de ifade edelim.  

Türkiyede değişik isimler altında ilaç toplama kampanyalarının yasaklandığını ve bununla ilgili Sağlık Bakanlığınca sivil toplum kuruluşlarına genelge gönderildiğini anımsatalım. Şikâyetlerle takiplerin yapıldığını belirtmek istiyorum. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da internette illegal sitelerden satın alınan ürünlerin yüzde 50den fazlasının sahte olduğu ve bir yıl içinde bir milyondan fazla insanın sahte ilaç kullanımından dolayı hayatını kaybediyor. Bu çerçevede dünya çapında başlatılan ve İnterpol, Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Farmasotik Suç Daimi Formu ve DSÖ-Uluslararası Tıbbi Ürün Sahteciliğine Karşı Görev Gücü (Impact) işbirliği ile internet üzerinden halka yasal olmayan ilaç satışını hedef alan PANGEA adlı operasyonlara ülkemizde kurumumuz koordinasyonunda Emniyet ile katılmaktadır.

Bu operasyonlarda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığından (TİB) alınan şifrelerle online sahte/kaçak ilaç satışı yapan bin internet sitesinin kapatıldığına ve verinin İnterpole iletildiğini biliyoruz. Sadece 2012 yılı verilerine bakıldığında Legitscript, Visa, Mastercard ve PayPal gibi firmalar tarafından desteklenen operasyonda 18 binden fazla yasadışı eczane satışı yapan web sitesi tanımlanmış ve kapatılmış.

Dolandırıcı internet eczanelerine ödeme işlemleri durdurulmuş ve çok sayıda virüslü e-mail ve network mesajı yok edilmiş. Sahte kanser ilaçlarını piyasaya süren suç örgütüne yönelik 1 Ağustos 2013te Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Güvenlik Şube Müdürlüğünce teknik ve fiziki takip destekli projeli çalışma başlatılmış; soruşturma kapsamında İ.H.Ç isimli şahsın liderliğindeki suç örgütünün, yüklü miktarda sahte kanser ilaçları piyasasını tekelinde bulundurduğu ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçların satışını yaptıkları, ayrıca sahte kanser ilaçlarının yurt içi ve yurt dışına da dağıtımını yaptıkları tespit edilmiş.

 

Yapılan bu soruşturma ile ülkemizde sahte kanser ilacı imalatının bulunmadığı, son kullanma tarihi geçmiş veya bozulmuş ilaçlara yeni tarihli ilaç kutularının ve prospektüslerinin basımının yapıldığı, sahte kanser ilaçlarının ise ülkemize Mısır, Azerbaycan, Libya, Tunus, Ürdün, Suriye bölgelerinden getirildiği, ağırlıklı olarak Suriye uyruklu şahısların ülkemizde sahte kanser ilacı pazarlaması yaptıkları Emniyet ve Sağlık yetkililerince belirlenmiş.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.