1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İKİNCİ BİR ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
İKİNCİ BİR ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

İKİNCİ BİR ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu Çılgın Projesini anlattı. 1 yıllık hizmetleri konusunda bilgilendiren Tahmazoğlu, iki ayrı proje için düğmeye...

A+A-

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu Çılgın Projesini anlattı. 1 yıllık hizmetleri konusunda bilgilendiren Tahmazoğlu, iki ayrı proje için düğmeye bastıklarını söyledi. Çılgın Proje olarak adlandırdığı Şahinbey-Polateli arasına yapılacak organize sanayinin Şahinbey kısmında kalan alana yapacakları toplu konutla ilgili bilgi veren Tahmazoğlu, Küsget Sanayi Sitesi için de proje geliştirdiklerini bu çerçevede Bayramlı’ya da konut yapacaklarını söyledi. Tahmazoğlu, “Alanın tamamı 40 milyon metrekare. Buranın 15 milyon metrekaresi Şahinbey’in sınırında kalıyor. Bakanlar Kurulundan karar çıktığı an hemen planlama ve uygulamaya geçeceğiz. 50 bin konut yaparak, 250 bin nüfusun yaşayacağı yeni bir şehir kuracağız" dedi. 

İKİNCİ BİR ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Tilmen Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında 1 yıllık hizmetlerini sinevizyon eşliğinde anlatan Tahmazoğlu, en önemli projesini Polateli ve Bayramlı olarak müjdeledi. Tahmazoğlu, “Yeni bir Organize Sanayi bölgesi olacak olan Polateli için kolları sıvadık. Alanın tamamı 40 milyon metrekare, bunun 25 milyon metrekaresi Polateli sınırında kalıyor. 15 milyon metrekaresi de Şahinbey sınırında kalıyor. Polateli tarafında kalan alan sanayi sitesi olan. Kilis teşvik bakımından bizden çok ileride. Dolayısıyla orada kurulan sanayi daha yüksek bir teşvik alacak. Şahinbey kısmında kalan bölüme yapılacak olan konutlarla yeni bir şehir inşaa ettiğimiz zaman organize sanayindeki sanayicilerimizin yer ihtiyacı karşılanmış olacak” dedi. 

UCUZA MAL OLACAK 

Yapılacak olan konutlarla işçilerin de rahat edeceğini söyleyen Tahmazoğlu, “Orada çalışacak işçilerin böyle 15 km yol, git gel olmadan hemen yakınındaki bir şehir de alacak. Orada yaşayacaklar ve dolayısıyla arsa maliyeti bize düşük olacağı için yapacağımız konutlar daha ucuza mal olacak. Bizim düşüncemiz Mavikent’te yaptığımız gibi bir kısmını biz kendimiz yapalım, bir kısmını  da TOKİ’ye yaptırabiliriz. Başka unsurlar kullanabiliriz. Ama burayı çok hızlı bir şekilde ayağa kaldırmak istiyoruz” diye konuştu. 

KÜSGET’E KONUT HAMLESİ

Küsget’in yakınında Bayramlı bölgesi’ne aynı benzer bir konut yapma planlarının olduğunu anlatan Tahmazoğlu, “Böyle olunca KÜSGET’te çalışanlar orada ikamet olacak. Bunu sağladığımız zaman zaten şehrin ulaşımla ilgili probleminin büyük bir kısmını da çözmüş olacağız. Çünkü hergün 200 bin organizeye, yaklaşık 60-70 bin kişi Küsget’e gidip geliyor. Bunu ortadan kaldığımız zaman her yeri farklı faklı yerleşim noktalarıyla çözüp buraları da şehri güçlü yollarla bağladığımız zaman şehri çok ciddi anlamda rahatlatmış olacağız”

KENTSEL DÖNÜŞÜM İLAN ETTİK

“Şimdi Bayramlı ve Polateli’yi kentsel dönüşüm alanı ilan ettik” diyen Tahmazoğlu, “Bakanlar Kurulunda oradan karar çıktığı zaman hemen planlama ve uygulamaya geçeceğiz. Sanayi kısmında zaten problem yok. Şu anda ihracat ve ithalat Mersin'’den yapılıyor. Mersin Limanı’ndan 240 km yoldan geliyor. Ama burası olursa 90 km olacak.  Biz yeni alanlara 66 bin tane konut yaptık. Mavikent, Akkent, Karataş, Güneykent, Yeditepe’de var. Dolayısıyla bizim nüfus artışımız 160 bin küsür. Yaptığımız konuta baktığımız zaman 330 bin kişinin oturacağı konut yapmışız”" dedi.

MAVİKENT BİR İLÇE GİBİ 

2 bin 340 konutluk Mavikent Projesi'nin 1080 adetten oluşan 3. etabını tamamlayarak anahtarlarını hak sahiplerine teslim ettiklerini söyleyen Tahmazoğlu, "Mavikent bir ilçe gibi oldu. 2 bin 100 konutluk Mavikent 4,5,6,7 ve 8. etap proje çalışmaları ise devam etmektedir. Çamlıca, Yeşilvadi, Perilikaya ve Yazıcık konutlarının yapımı devam etmektedir. 2 bin konuttan oluşacak olan Mavikent Konutları’,  4.5.6.7. ve 8. Etapları proje çalışmaları devam edecek. Bu konutlarımızı da yaparak yine dar gelirli vatandaşlarımızın kira öder gibi ev sahibi olmasını sağlayacağız. Yeni imar alanları açarak arsa fiyat artışlarının önüne geçmeye çalışıyoruz. Yamaçtepe-Cebeler bölgesi uygulama imar planı ile bu alanı çok sayıda vatandaşın kullanabileceği konut alanına çevirdik. Yine Yeşilvadi-Hipodrom-Yeşilkent uygulama imar planı ile 290 bin kişinin yaşayabileceği imar alanı açtık" dedi.

YAMAÇTEPE 10 YILDIR BEKLİYORDU

1246 hektar Yamaçtepe-Cebeler bölgesi uygulama imar planı, 80 hektar Geneyik kentsel dönüşüm alanı uygulamalı imar planı, 96 hektar Yeşilvadi - Hipodrum bölgesi uygulama imar planı ve 21 hektar Güzelvadi uygulama imar planının tamamlandığını belirten Tahmazoğlu, "Yamaçtepe 10 yıldır bekliyordu. Hem binliği, hem 5 binliği meclisten geçti. Uygulamasına geçilecek. 316 hektarlık eski garajlar bölgesi afet riski alanı, 79 hektar Daracık bölgesinin uygulama imar planı ve Bayramlı uygulamalı imar planı çalışması devam etmektedir" dedi.

YEŞİLVADİ'DE 150 BİN KONUT YAPILACAK

Türkiye'nin en büyük parkı olan Yeşil Vadi projesi ile ilgili bilgi veren Tahmazoğlu şunları söyledi:"1 milyon 700 bin metrekare alan üzerinde kuruluyor. İçerisinde 86 bin metrekarelik biyolojik gölet, 115 adet bina, 8.5 km bisiklet ve yürüyüş yolu, 750 metrekare sentetik buz sahası, amfi tiyatro, oyun alanları, park alanları bulunuyor. Türkiye'nin en büyük parkı olan Yeşil Vadi'de, 1. 2 ve 3. etaplarının tamamı, 4. etabın ise yüzde 90'ını tamamlandı. Proje kapsamında 2500 vatandaşla kamulaştırma yaptık. Proje içinde 150 bin konut olacak. 50 metre genişliğinde, 12 şeritli yol yapıyoruz."

DAHA YEŞİL BİR ŞAHİNBEY

Daha yeşil bir Şahinbey için çalıştıklarını, yeni kurdukları 2 bin 300 metrekarelik serada üretin 400 bin çiçek ile birlikte 850 bin mevsimlik çiçek dikimi gerçekleştirdiklerini söyleyen Tahmazoğlu, "80 bin adet mevsimlik çiçek ve 55 bin adet fidan dağıtımı yaptık. Mavikent konutları arkasındaki 610 bin metrekare alana 20 bin fidan dikerek Çanakkale 100. Yıl Hatıra Ormanı adını verdik. 19 yeni park yaparak park sayımızı 420'ye çıkardık. 50 bin metrekarelik alana Akkent Çocuk Dünyası parkı yaptık. Belediyemize yeni bağlanan mahallelerimize 44 adet park yapımı devam ediyor" diye konuştu. 

SIRA YENİ MAHALLELERDE

Tahmazoğlu, Evlilik Okulu, Bebek Projesinin yanısıra sosyal projelerini de anlattı. 1 yılda 243 bin metrekare kilit taşı, 1.140.938 metrekare asfalt çalışması yaptıklarını söyleyen Tahmazoğlu, "Şehir içinde asfalt çalışmalarımızı tamamladık. Sıra mahalle olan köylere geldi" dedi.

SUDAN UCUZ

Metrekaresi 1 TL'ye ruhsat kampanyası ile Şahinbey'de ruhsatsız işleri kalmasın diye çalıştıklarını söyleyen Tahmazoğlu, "Son 1 yılda 728 işyeri açma ve çalışma ruhsatı ve 499 hafta tatili ruhsatı olmak üzere toplam 1.227 işyeri ruhsatlandırıldı. Kampanyamı hala devam etmektedir. 43 bin işyeri denetlenerek kayıt altına alındı ve işyeri envanteri çıkarıldı. Zabıta Müdürlüğümüze bağlı ekipler 219 bin 885 işyeri denetimini yaptı" dedi.

ÖDÜL ÜSTÜNE ÖDÜL

Son 1 yılda e-belediyecilik uygulaması dalında açık veri portalı projesi ile 1.nci olarak 6 yılda 3. kez e-tr ödülüne layık görüldüklerini dile getiren Tahmazoğlu, "İslam Bilim Tarih Müzesi, Düveroğlu Konağı restorasyonu ve Şeyh Fetullah Evi restorasyonu projeleri ile Tarihi Kentler Birliği tarafından süreklilik ödülüne layık görüldük" dedi.

KONUT YAPMASAYDIK, KİRALAR DAHA YÜKSEK OLURDU

Gaziantep'te en temel problemin çarpık yapılaşma olduğunu, diğer sorunların hepsinin buna bağlı olduğunu ifade eden Mehmet Tahmazoğlu, "Ulaşım, eğitim alanı, yeşil alan azlığının nedeni de bu, çarpık yapılaşma. Birkaç yıldan beri ilimiz eskisi gibi göç artmıyor. Geçtiğimiz yıl ilimize 45 bin kişi gelmiş 45 bin kişi gitmiş. Geçen yıl Şahinbey İlçesi’nde doğan çocuk sayısı 23 bin 300’tür. Toplam nüfusumuzda da 28 bin kişi artış olmuş. Dolayısıyla belki diğer ilçelerden Şahinbey’e gelenler vardır. Ama artık kendi içimizde artmaya devam ediyoruz. Tabi bunun yanı sıra Suriyeli sayısı da ilçemizde oldukça fazla. 200 bine yakın Suriyeli'yi biz şu an ilçemizde barındırıp, muhafaza ediyoruz. Şahinbey'de 200 binin üzerinde Suriyeliyi barındırıyoruz. Son 6 yılda Şahinbey'in nüfusu Suriyelilerle birlikte 682 binden 1 milyon 50 binlere geldi. Yüze 50'den fazla artış var. Türkiye'nin en büyük ilçesiyiz. 69 ilden büyüğüz. Yüzde 80'i çarpık yapılaşma var. Şahinbey'in nüfusu 360 bin kişi artmış.  Yılda 11 bin konut yaptık. 6 yılda 66 bin konut yaptık. Eğer bu konutlar yapılmasaydı 360 bin kişiyi barındırma anlamında kıyamet kopardı. Kiralar iki katı değil 3 kat beş kata çıkardı. 66 bin tane yapılan konut bu problemi ortadan kaldırmış oldu. Eğer 200 bin Suriyeli gelmeseydi bizim Kentsel Dönüşüm çalışmalarımız daha hızlı sürat kazanacaktı" diye konuştu. 

TRAFİK RAHATLAYACAK

320 bin metrekare alan üzerine kurulu olan bin 16 adet işyerinden oluşan Şahinbey Oto Sanayi Sitesi'nin tamamlanarak anahtarlarının teslim edildiğini belirten Tahmazoğlu, eski garajlardaki esnafın taşınması, İnönü caddesine alternatif bir bulvarın açılmasıyla bölgede trafiğin rahatlayacağını söyledi. Leyla ÖZEKŞİ POLAT, Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum