1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatta Suriye yoksa IŞİD var
İhracatta Suriye yoksa IŞİD var

İhracatta Suriye yoksa IŞİD var

Türkiye ile sınır bölgesi işgal edilen Suriye’nin, Azez başta olmak üzere tüm bölgelerine ihracat yapılması, ekonomi dünyasında günün konusu oldu....

A+A-

Türkiye ile sınır bölgesi işgal edilen Suriye’nin, Azez başta olmak üzere tüm bölgelerine ihracat yapılması, ekonomi dünyasında günün konusu oldu. Gazinatepli ihracatçıların son dönemde, özellikle IŞİD'in kontrolüne geçen bölgelerde ihracat artışı dikkat çekiyor. Sınır kapısının militanların eline geçmesiyle birlikte Türkiye'nin Suriye'ye ihracatında rekor düzeyde artış olduğu gözleniyor. Geçen yılın Eylül ayından ayından önce Nusra, sonra da IŞID'a geçen sınır kapısından yapılan ihracatta inanılmaz artış var. Suriye'nin Halep'e bağlı Azez ilçesinin kontrolünün 2013 yılında IŞİD'in eline geçmesinin ardından, Öncüpınar Sınır kapısındaki ticaret hacmi iki katına yükseldi.

IŞİD'in hakimiyet kurmasına kadar olan süreçte Öncüpınar Sınır Kapısında Ocak ayında 46 bin 815 dolar olan ihracat, Ağustos ayında 434 bin 384'e yükseldi. İhracat rakamları 2014 yılının Ocak ayında 96 bin 808 iken, Ağustos ayında 778.639 oldu. Türkiye'den Suriye'ye aylık ihracat 40-50 milyon dolardan, 100 milyon doların üzerine çıktı. Sınır kapısının ele geçirilmesinin ardından Türkiye'nin Suriye'ye ihracatı yüzde 79 arttı.

BÖLGEMİZDEN DE ARTIŞ SÜRÜYOR

Suriye'ye Gaziantep ve bölgeden de ihracatta artış olduğunu belirten Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, "1 Ocak-26 Ağustos 2013'te Güneydoğudan Suriye'ye 211.566,414 Dolarlık ihracat yapılırken, bu yılın aynı döneminde yüzde 29'luk bir artışla bu oran 273.747.061 Dolar oldu. Gaziantep'ten Suriye'ye 1 Ocak -26 Ağustos 2013 tarihinde 169.775.510 olan ihracat bu yılın aynı döneminde yüzde 23 artarak 208.879.510 oldu. Türkiye genelinde ise 1 Ocak-26 Ağusto 2013 tarihinde 484.967.935 olan ihracat yüzde 83 artarak 887.789.114'e yükseldi" dedi.

EN ÇOK GIDA MADDELERİ GİDİYOR

Suriye'ye yapılan ihracatta ilk sırada hububat bakliyat yağlı tohumların ikinci sırada kimya, üçüncü sırada ise konfeksiyon ürünlerinin yer aldığını belirten Abdüldakir Çıkmaz, "Öncüpınar Sınır Kapısından Suriye'ye yapılan ihracat daha çok Özgür Suriye ordusunun hakim olduğu yerlere yapılıyor" dedi. 

IRAK'A İHRACAT ARTIŞA GEÇTİ

Irak'a yapılan ihracatın yolların kapalı olmasından dolayı düştüğünü, ancak alternatif yollar bulunduğu için ihracattaki düşüşün yavaşladığını belirten Abdulkadir Çıkmaz, "Irak'a yapılan ihracat yüzde 50'lerden 26'lara düşmüştü. Özellikle Musul-Bağdat-Kerkük yolu kapalıydı. Ancak alternatif yollar bulundu. Irak'a yapılan ihracatta da  iyileşme var, ihracattaki düşüş de tekrar yükselişe geçti. Gaziantep'ten Irak'a yapılan ihracatta geçen yıla oranla yüzde 1.2"lik artış var" dedi. 

AMERİKA'NIN SALDIRISI ETKİLEDİ

 

IŞİD'in hakim olduğu bölgelerden Türkiye'ye giriş çıkışların olmadığını, gümrüklerin kapalı olduğunu söyleyen Abdulkadir Çıkmaz, "Amerika Işid'ı bombaladıktan sonra kısıntı meydana geldi. Bombardımandan 15 gün önceye kadar Musul'a ihracat yapılıyordu" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.