1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İhracatta lideriz !.
İhracatta lideriz !.

İhracatta lideriz !.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden bu yılın ilk 8 ayında 1 milyar 724 milyon dolarlık ihracat yapıldığı bildirildi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde...

A+A-

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden bu yılın ilk 8 ayında 1 milyar 724 milyon dolarlık ihracat yapıldığı bildirildi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20'lik artış sağlanan bölge ihracatında yine Ortadoğu ve AB ülkeleri ön sırada yer aldı.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, ihracatta artışın devam ettiğini bildirdi. Bölgedeki birliklerce Ocak-Ağustos 2007 döneminde toplam 1 milyar 724,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıklayan Çıkmaz, ihraç edilen ürünler arasında tekstilin ön sırada olduğunu bildirdi.

OCAK VE AĞUSTOS'TA ARTIŞ

Bölge birliklerinden yapılan ihracatla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çıkmaz, şunları kaydetti:

"İhracatımızda ilk sırayı toplam 1.208,9 milyon dolar ihracat ve yüzde 70 pay ile Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliğimiz almaktadır. Bu birliğimizin ihracatında bir önceki yılın ocak-ağustos dönemine göre yüzde 25'lik bir artış kaydedilmiştir. İkinci sırada 292,4 milyon dolar ihracat ile Hububat-Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği gelmektedir. Bu birliğimizin toplam ihracatı ağustos ayında toparlanma göstererek bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artış kaydetmiştir. Ayrıca, yine ocak- ağustos 2007 döneminde toplam 130,1 milyon dolar tutarında kombine işlem kayda alınmıştır" dedi.

SANAYİ ÜRÜNLER ÖN PLANA ÇIKIYOR

Bölge ihracatında sanayi ürünlerinin ön plana çıktığına dikkat çeken Çıkmaz, "Bölge ihracatımızın sektörel olarak yüzde 75'ini sanayi ürünleri, yüzde 25'ini ise tarımsal ürünler oluşturmaktadır. Tekstil ve hammaddeleri, makine halısı, kimyevi maddeler ve mamuller, hazır giyim ve konfeksiyon, çimento ve toprak ürünleri sanayi ürünleri içerisinde ihracatta ilk sıraları almaktadır. Tarımsal ürünlerde ise hububat-bakliyat ve kuru meyve ürünleri başı çekmektedir" diye konuştu.

ORTA DOĞU VE AB ÜLKELERİ İLK SIRADA

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden 150'ye yakın ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini bildiren GAİB Başkanlar Kurulu Başkanı Çıkmaz, ihracatta Orta Doğu ve AB ülkelerinin ilk sırada yer aldığını bildirdi. Çıkmaz, şunları kaydetti: "İhracatımızın ülke grupları itibarıyla dağılımında ilk sıraları her zaman olduğu gibi Orta Doğu ülkeleri ile AB ülkeleri almaktadır. Orta Doğu ülkelerine bu dönemde 582,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirilirken bu rakam Irak'a olan ihracatımızdaki gerileme nedeniyle aynı düzeyde kalmış olup toplam ihracatımızın yüzde 34'ünü oluşturmaktadır. Bu grupta önemli ülkeler arasında Irak başta olmak üzere S.Arabistan, Suriye, İsrail, BAE, İran sayılabilir. AB ülkeleri ise toplam ihracatımızın yüzde 31'ini meydana getirmekte olup ocak- ağustos döneminde toplam 531,6 milyon dolar ihracat ile bir önceki yılın aynı dönemine nazaran ihracat yüzde 37 oranında artmıştır. Bu grubun önemli ülkeleri ise İtalya başta olmak üzere Almanya, Polonya, Romanya, İngiltere, Yunanistan, Hollanda ve Fransa olarak sayılabilir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.