1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İHRACATININ ŞAMPİYONU ANTEP FISTIĞI
İHRACATININ ŞAMPİYONU ANTEP FISTIĞI

İHRACATININ ŞAMPİYONU ANTEP FISTIĞI

Başkan Çıkmaz, bu dönemde en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürünler arasında Antep Fıstığının yer aldığını söyledi.

A+A-

Kuru meyve ihracatçılarının Ocak ayından bu yana 75 ülkeye toplam 131 milyon 143 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz 1 Ocak 2016’dan bu yana Gaziantep’in genel ihracatının da 3 milyar 906 milyon 688 bin dolar olduğunu açıkladı. Başkan Çıkmaz, bu dönemde en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürünler arasında Antep Fıstığının yer aldığını söyledi.

KURU MEVYE İYİ YOLDA

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve Ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Toplantısı Abdulkadir Çıkmaz Başkanlığında GAİB hizmet binasında gerçekleştirildi. Sektörel gelişim ve ihracat rakamlarının değerlendirildiği toplantıda yıl sonuna kadar izlenecek olan yol haritası da gözden geçirildi. Sektörün 1 Ocak-22 Ağustos tarihleri arasında 75 ülkeye toplam 131 milyon 143 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz “1 Ocak-22 Ağustos tarihleri arasında birlik üyelerimiz 75 ülkeye toplam 131 milyon 143 bin dolarlık ihracat yapmıştır. İhracat yapılan ülke gurupları göz önüne alındığında en fazla ihracat 106 milyon 670 bin dolarla Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirilirken bunu Ortadoğu ülkeleri ikinci sırada takip etmektedir. Bir önceki yıla oranla sektörümüzle ilgili yapılan ihracatta yüzde 25.6 oranında bir artış söz konusudur” dedi.

LİDER FISTIK

Başkan Çıkmaz bu dönemde en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürünler arasında Antep Fıstığının yer aldığını belirterek bir önceki yıla oranla ihraç edilen Antep Fıstığında yüzde 76,2 oranında artış sağlandığını ve fıstık ihracatından 35 milyon 798 bin dolarlık gelir elde edildiğini belirtti. Çıkmaz yaptığı değerlendirmede Antep fıstığını ürün bazında Çam Fıstığı, kuru kayısı, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kaysı ve zerdali çekirdeği ve diğer mamullerin takip ettiğini sözlerine ekledi. 

GENELDE DÜŞÜŞ SÖZ KONUSU

Gaziantep’in genel ihracatının 1 Ocak’tan bu yana 3 milyar 906 milyon 688 bin dolar olduğunu belirten Başkan Abdulkadir Çıkmaz yaptığı açıklamada “Gaziantep ihracatına bakıldığında yüzde 0.1 oranında düşüş kaydedilerek genel ihracatın 1 Ocak-22 Ağustos verilerine bakıldığı zaman bu yana 3 milyar 906 milyon 688 bin dolar olarak gerçekleştirildiğini ifade etti. Çıkmaz aynı süreçte iste Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerinin bölgeden 4 milyar 884 milyon 872 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.