1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İHRACATI DEĞERLENDİRDİLER
İHRACATI DEĞERLENDİRDİLER

İHRACATI DEĞERLENDİRDİLER

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık, Gaziantep’in Mart ayı ihracat performansını bir başarı örneği olarak değerlendirerek, 27 Vizyon...

A+A-

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık, Gaziantep’in Mart ayı ihracat performansını bir başarı örneği olarak değerlendirerek, 27 Vizyon Projesi’nden biri olan ve 9 Nisan’da hizmete açılacak olan GTO Erbil Ticaret Ofisi ile ilk yıl Gaziantep ihracatına 50 milyon dolar katkı hedeflediklerini söyledi.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, Mart ayı ihracat ve 2013 yılı büyüme rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede “Ekonomik ve siyasi istikrar rakamları sürdürülebilir güçlü bir artışa taşıyacaktır” dedi.Bartık, yaptığı değerlendirmede, “Gaziantep Mart ayında sergilediği 540 milyon 299 bin dolarlık ihracatla bir kez daha gücünü kanıtlamış ve 2014 yılında hedeflerine ulaşacağının sinyalini vermiştir. Yılın ilk çeyreğinde Türkiye toplam ihracatı yüzde 6,2 artmıştır. Gaziantep aynı dönemde yüzde 8,5 ihracat artışı ile yine bir başarı örneği sergilemiştir. Yerel seçim sonuçları göstermiştir ki iş dünyası istikrar istiyor. İstikrar sürdüğü müddetçe ihracatımızdaki artış da kuşkusuz sürecektir” diye konuştu.

GTO’nun 27 Vizyon Projesi’nden biri olan GTO Erbil Ticaret Ofisi’nin 9 Nisan’da hizmete gireceğini belirten Bartık, “Hedefimiz ofisin ilk yıl yapacağı faaliyetlerle Gaziantep ihracatına 50 milyon dolar katkı sağlamak. Irak ülkemiz ve Gaziantep için hem önemli hem de vazgeçilmez bir pazardır. Ancak Irak’a yapılan ihracatın neredeyse tamamını ilimizdeki ihracatta uzmanlaşmış büyük firmalar yapıyor. Oysa ortada büyük bir pasta var. Biz ofisimizle birlikte KOBİ’lerimizin de bu pastadan pay almaları için çalışacağız. Ofis sayesinde şehrimizdeki birçok KOBİ ihracat kabiliyeti kazanacak. İnanıyoruz ki pazara girecek yeni oyuncularla birlikte ihracatta 50 milyon dolarlık bir artış gerçekleşecek” şeklinde konuştu.

“İSTİKRAR DEVAM EDERSE BÜYÜME DE DEVAM EDER”

Türkiye ekonomisinin 2013 yılının son çeyreğinde yüzde 4.4 oranında büyümesine de değinen Bartık, “Bir yandan Fed'in parasal sıkılaştırma politikasının küresel ekonomiye etkisi, öte yandan bölgesel ve siyasal gerginlikler, AB'deki daralma derken yine de büyüdük. Yani Türkiye her şeye rağmen büyüdü diyebiliriz. Buradan çıkacak iki sonuç var. Birincisi özel sektörün piyasaya güveni devam ediyor, ikincisi bu güvenin yok olmaması için istikrar gerekiyor. Ekonomik ve siyasi istikrar rakamları sürdürülebilir güçlü bir artışa taşıyacaktır” ifadelerini kullandı. Bartık, “Yerel seçim sürecinin tamamlanması ile siyasi risklerin azaldığını varsayarsak bundan sonra yapacağımız tek şey üretmek. Ama verimliliği esas alarak, Ar-Ge yatırımları yaparak üretmek. Özel kesimin öncelikli vizyonu özellikle ihracata dayalı üretimde yerli girdi ile katma değerli ürünler üretmek olmalı” açıklamasında bulundu.

ABDÜLKADİR ÇIKMAZ, "YERİMİZİ KORUYORUZ"

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin (GAİB), 2014 yılı ocak-mart döneminde 2 milyar 558 milyon 293 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiği bildirildi. İhracat rakamlarındaki artışın devam ettiğini ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, “Birliklerimizce 2014 yılı Ocak-Mart döneminde, 2013 yılının aynı dönemine oranla yüzde 5,3’lük artışla toplam 2 milyar 277 milyon 819 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Aynı dönemde, diğer İhracatçı Birlikleri adına ise toplam 280 milyon 475 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Böylece Birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi yüzde10,1’lik artışla 2 milyar 558 milyon 293 bin dolara yükselmiştir“ dedi.

GAİB MART AYINDA 171 ÜLKEYE İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİ 

Ocak-Mart dönemlerinde gerçekleştirilen ihracat kalemleri hakkında da bilgi veren GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, “Bölgemiz ihracatında Orta Doğu Ülkeleri yüzde 59,9 pay ile ilk sıradaki yer almaktadır. AB ülkeleri yüzde 16,3 pay ile ikinci ve Afrika Ülkeleri yüzde 9,6 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 171 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, Suriye, Suudi Arabistan, İtalya, ABD, Libya, Almanya, İran, İngiltere ve Belçika Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ayrıca, halı, kumaşlar, iplikler, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, demir çelik mamulleri, bitkisel yağlar, değirmencilik ürünleri, dış giyim ve diğer gıda müstahzarları Bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur” diye konuştu.

GAZİANTEP İHRACATTAKİ YERİNİ KORUYOR

GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, 2014 Yılı Ocak-Mart döneminde de ihracattaki yerini koruyan Gaziantep’in bu dönemde 1 milyar 625 milyon 338 bin dolar ihracat gerçekleştirdiğini ifade etti. Çıkmaz, şöyle devam etti:“Bölgemizin lokomotif ili olan Gaziantep, 2014 yılı Ocak-Mart döneminde 1 milyar 625 milyon 338 bin dolar ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini korumaktadır. Halı, Hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ile demir ve demir dışı metaller ilimizin ihracatında önde gelen sektörlerdir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.