1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi
İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi

İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi

GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, ihracatçıya yeşil pasaport müjdesi verdi.

A+A-

HABER MERKEZİ
Pasaport kanununa eklenen ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bir madde ile bundan böyle kriterleri taşıyan ihracatçılar da yeşil pasaport sahibi olabileceğini ifade eden Çıkmaz, "İhracatçılarımızın önünü açacak olan bu uygulamaların elbette gerçekleştirilecek ihracatımıza katkısı da önemli olacaktır” dedi.

Çıkmaz bu uygulamanın uzun süredir beklenen bir uygulama olduğunu ifade ederek “İhracatçılarımızın uzun süredir beklediği yeşil pasaport uygulamasına pasaport kanununa eklenen bir madde ile bundan sonra belirlenecek kriterlere uyan ihracatçılarımız da yeşil pasaport alabilecek" diye konuştu.

ESASLAR ÖNEMLİ

Çıkmaz, yeşil pasaport konusunda bazı esasların uygulanacağını da belirterek, "Pasaport kanununun 14. Maddesinin A bendine eklenen “Yıllık ortalama ihracat değerlerine göre yapılan sınıflandırmada son üç yılda yıllık ortalama ihracat tutarı bakanlar kurulunun belirleyeceği değerin üzerinde olan firma yetkililerine, Türk Ceza Kanunun 53. Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla bir süre ile hapis cezası veya affa uğramış olsa bile; devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşın suçlar, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığını aklama, veya kaçakçılık suçlarına mahkûm olmamaları kaydıyla, bakanlar kurulunca belirlenen esaslara göre iki yıl süre ile hususi damgalı pasaport verilebilir” maddesi eklendi.   Yasayla ilgili bu madde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulunun belirleyeceği esaslar doğrultusunda bu esasları taşıyan ihracatçılarımızda yeşil pasaport alabilecek" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.