1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İhracat için tedbir şart !.
İhracat için tedbir şart !.

İhracat için tedbir şart !.

GAGİAD Başkanı Yaşar Erturhan, ihracat sektörünün sorunlarının büyüdüğünü ve zaman geçirmeden gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini bildirdi....

A+A-

GAGİAD Başkanı Yaşar Erturhan, ihracat sektörünün sorunlarının büyüdüğünü ve zaman geçirmeden gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini bildirdi. Erturhan, Türkiye ekonomisinin ekonomik kalkınma, büyüme ve gelişme politikalarının temeli ve kilit noktası olan ihracat sektöründe sorunların büyüdüğünü belirtti.

Yıllık 100 milyar dolarlık ihracat rakamlarını hayal olmaktan çıkarıp realize eden Türk özel sektörü ve KOBİ'lerin verimli ve karlı çalışabilmeleri, uluslararası pazarlarda rekabetçi olabilmeleri ve rekabetçi konumlarını devam ettirebilmeleri için ihracat sektörüne geçmişte gösterilen ilgi ve desteklerin yeni dönemde artırılmasının çok büyük öneme sahip olduğunu kaydeden Erturhan,

"Unutulmaması gereken nokta, Türkiye ekonomisinin ihracata dönük ve dayalı olarak büyüdüğüdür. Ve cari dengenin en büyük finansman aracı ihracat gelirlerimizdir" dedi.

SORUNLAR GÜN BE GÜN ARTIYOR

"Durum böyle iken ihracatçı KOBİ'lerimizin sorunları gün be gün artmaktadır" diyen Erturhan, "Bir yandan uluslararası anlaşmalara ve hukuka aykırı 'tarife dışı engeller', diğer yandan düşük döviz kuru, yüksek enerji, istihdam maliyetleri ve üretim üzerinden alınan yüksek oranlı vergiler, ihracatçı KOBİ'lerimizin toplam faktör verimliliğini düşürürken, karsız çalışmalarına ve rekabetçi olabilme yeteneklerinin kaybolmasına sebep olmaktadır" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.