1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İHALE YÖNETMELİĞİ DEĞİŞMELİ
İHALE YÖNETMELİĞİ DEĞİŞMELİ

İHALE YÖNETMELİĞİ DEĞİŞMELİ

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, enerji yatırımları için Gaziantep'e verilen bütçenin 80 milyondan, 130 milyon TL'ye çıkarıldığını, ancak bu paradan Gaziantepli yatırımcıların faydalanamadığını söyledi.

A+A-

Hıdıroğlu, "130 Milyon liralık elektrik altyapı yatırım bedeli varsa bunu Gaziantep'teki müteahhitler, Gaziantep'teki tüccarlar, sanatkarlar işadamlarının alması gerekiyor. Bununla ilgili ihale şartnamesinin değiştirilmesi gerekiyor" dedi.

İHALEYİ ANKARALI FİRMA ALIYOR

TEDAŞ'ın özelleşmesinden bu yana yapılan enerji yatırımlarından Gaziantepli müteahhitlerin, işadamlarının faydalanamadığını dile getiren Hıdıroğlu, "Bu yıl elektrik altyapı bütçesi 80 milyondan 130 milyon TL'ye çıkarıldı. Gaziantep çok hızlı büyüyen bir şehir. Elektrik tüketiminde Türkiye'nin iki katı, dünya ortalamasının üç katı büyüyor. Bunun altyapı yatırımının da ona uygun olması gerekiyor. Enerjisa, bütün ihaleleri Ankaralı bir firmaya veriyor" dedi.

KRİTERLER AĞIR

Enerjisa'nın ihaleleri verirken kriterler belirlediğini söyleyen Hıdıroğlu, "Birincisi Enerjisa, çok yüksek ihaleler yapıyor. Mesala 50 milyon liralık ihale yapıyor. İhaleye girerken iş bitirme istiyor. 50 milyonluk iş bitirmede bizde yok.  İkincisi ihaleye girebilmen için 1 yıldan beri yanında İSG'li bir mühendis çalıştırmam lazım. Daha iş almamışlar, bizdeki müteahhitler orta ölcekli müteahhitler. Önce bir kurumdan işi alır. işi aldıktan sonra mühendisini de alır, şantiyesini de kurar. Ama işi alırsa yapar bunu" diye konuştu. 

SENİN AYAĞINI BAĞLIYOR

Enerjisa'nın ihaleye grup olarak çıktığını dile getiren Hıdıroğlu, "Örneğin 4 tane ihalenin bedeli 70-80 Milyon. Sen bu ihalenin hangisine gireceksin diyor, bir tanesine gireceğim diyor. Diyorki birine girebilirsin ama bana 80 milyon liranın teminatını getireceksin diyor.  Ben 10 milyonluk ihaleye gireceğim diyorsun, yok iş 80 milyon liralık iş diyor. Senin ayağını bağlıyor. Taşeronunun taşeronunu onaylamıyor" dedi.

GAZİANTEPLİ MÜTEAHHİTLERE VERİLMELİ

İhale yönetmeliğinin değiştirilmesi için girişimlerde bulunduklarını söyleyen Hıdıroğlu, "Burada 130 Milyon liralık elektrik altyapı yatırım bedeli varsa bunu Gaziantep'teki müteahhitler, Gaziantep'teki tüccarlar, sanatkarlar, işadamlarının alması gerekiyor. Gaziantep'in altyapı yatırımları Gaziantepli elektrik müteahhitlerine verilmeli. Bu konuda ihale şartnamesini değiştirttirmemiz gerekiyor. İhale yönetmeliği değişmeli" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum