1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İGEME koçluk yapmaya aday !..
İGEME koçluk yapmaya aday !..

İGEME koçluk yapmaya aday !..

İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi (İGEME) Tarım Daire Başkanı Deniz Altınalev, İGEME olarak ihracatlarını geliştirmek isteyen firmalara koçluk yapmaya...

A+A-

İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi (İGEME) Tarım Daire Başkanı Deniz Altınalev, İGEME olarak ihracatlarını geliştirmek isteyen firmalara koçluk yapmaya aday olduklarını söyledi. Altınalev, Türkiye'de KOBİ'lerin ihracata katkılarının diğer ülkelere göre çok düşük olduğunu vurguladı.

Türkiye ihracatının yüzde 7-8'inin KOBİ'ler tarafından gerçekleştirildiğine dikkati çeken Altınalev, bu oranın Japonya'da yüzde 38, ABD'de yüzde 32, AB üyesi Almanya'da yüzde 31 olduğunu kaydetti. Altınalev, KOBİ'lerin ihracattaki paylarının çok düşük olmasının İGEME'nin var olmasının nedenini açıkça ortaya koyduğunu ifade ederek, daha fazla ihracat yapmaları için KOBİ'lere daha güçlü bir yapı kazandırılmasının zorunlu olduğunu ifade etti.

REKABET ORTAMI YOĞUN

İGEME olarak KOBİ'lerin dolayısıyla da Türkiye'nin ihracatını artırmaya çalıştıklarını anlatan Altınalev, "Küreselleşmeyle birlikte dünya ticaretine getirilen kurallar ülkeler arası gelişmişlik düzeyini gözetmeksizin aynı koşulları geçerli kılıyor. Artık aynı tür ürünleri talep eden, aynı akımlardan etkilenen yani benzer tüketici davranışları gösteren çok büyük bir pazarla karşı karşıyayız. Bu tek pazar firmalar için yoğun bir rekabet ortamıdır. Bu aşamada kamu ve özel sektöre düşen önemli görevler var" dedi.

BİZ HAZIRIZ

"İşte biz kamu ayağının bir bölümünü oluşturuyoruz" diyen Altınalev, Artık bir işletmecinin görevi yalnızca kendi şirketini yönetmek değil. Artık başarılı olmanın yolu başkalarının işini de yönetebilmekten geçiyor. Bu tüm dış ticaret dinamiklerini takip etmek, tahlil etmek, haberdar olmak ve gerekli önlemleri önceden almak demek. Yani risk denetimi yapabilmektir" şeklinde konuştu. Altınalev, şirket yöneticisinin başkalarının işini de yönetebilmesi için ajanlık yapacak halinin olmadığını ifade ederek, ''Dünya ticareti bir yarış, firmalarımızın bu yarışta başarılı olabilmeleri için koça ihtiyaçları var, işte biz İGEME olarak bu koçluğa hazırız'' diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.