1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İçmimarlar saygı istiyor
İçmimarlar saygı istiyor

İçmimarlar saygı istiyor

TMMOB İçmimarlar Odası Gaziantep Temsilcisi A.Kadir Üstün, ülkede ve Kıbrıs da toplam da 63 üniversiteden diploma alan ve 60 bin civarında mezunu olan içmimarların en büyük probleminin, temel mesleki ve insan haklarının ihlal edilmesi olduğunu söyledi.

A+A-

Üstün, "60 bin içmimar olarak Siyaset kurumlarına sesleniyoruz; Meslek haklarımıza, Eser haklarımıza saygılı olunmasını, bir an önce gerekli düzenlemeleri yapılmasını ve bu sorunun çözülmesini istiyor, yılmadan usanmadan konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu önünde önemle belirtiyoruz" dedi. 

DENETİM HAKLARI ENGELLENİYOR

Mevcut uygulamalar hakkında bilgi veren Üstün, "İçmimarlar ürettikleri, sanat eseri olan projelerini, Resmiyete dökebilmek için kamu yetkililerince, eser haklarının mimar meslek mensuplarına devredilmesiyle işlem yapabilmektedirler.  Ruhsat föylerinin, Proje müellifleri bölümünde İçmimara yer vermemektedirler. Ya da Proje müellifliği bölümünde yer verildiğinde, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği nedeniyle eserin oluşturulması sırasındaki, mesleki denetim hakları engellenmektedir. Bu davranış İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine ve Ülkemiz Anayasasına aykırıdır. İçmimarların eser üretme ve üretilişini denetleme hakkı İnsan hakkıdır, meslek hakkıdır. Hiçbir şekilde kısıtlanmamalıdır" diye konuştu.

YÖNETMELİK REVİZE EDİLMELİ

Uygulamaya sebebiyet veren Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin derhal revize edilmesi gerektiğini belirten Üstün, "Ülkemiz Avrupa Birliği Uyum anlaşmalarına imza atmıştır. Avrupa Birliği uyum anlaşmaları gereği meslek mensuplarının üye ülkelerde, mesleklerini icra etme hakkı vardır. Avrupa’da son derece geniş yetkilere sahip İçmimarlar, Ülkemizde mesleklerini icra etmek için “eser haklarını devredecek mi?” bu durum ülkemiz açısından ciddi bir prestij kaybı oluşturmayacak mıdır? Planlı alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin revize edilmemesinin en büyük nedeni Kamu kurumlarındaki meslek oligarşisidir. Ülkemiz Kamu Kurumlarındaki gruplaşma, kamu yararı yerine mesleki taassubu üstün tutma yaklaşımlarından dolayı, Ülkemiz ciddi bir zarar görmektedir. Ve biz İçmimarlar, diyoruz ki; Kamu Kurumlarında Lobi kuramamış meslek mensuplarının, ülkemiz Vatandaşının da İnsan hakkının ve meslek haklarının, korunması hakkı vardır. Devletimizin, her Ülke vatandaşının insan hakkına ve meslek hakkına, saygılı davranması gerekmektedir" şeklinde konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum