1. YAZARLAR

  2. Ebru Kont

  3. İÇİMİZDEKİ GİZLİ DÜŞMAN..
Ebru Kont

Ebru Kont

Yazarın Tüm Yazıları >

İÇİMİZDEKİ GİZLİ DÜŞMAN..

A+A-

 

Teknolojinin verdiği rahatlıkla medeni yaşayan bizler hala ilkel düşüncelerinin içinde tazecik canların tüketilmesine izin veriyoruz. Teknoloji ilerledikçe insanlar ilkelleşiyor, vicdansızlaşıyor.

Aynı dünyanın insanları olarak egolarımızı, doyumsuzluklarımızı en azılı düşman olarak etrafa salıyoruz. Sonra canice vicdansızca yapılan olayların, suçlularını arıyoruz. Ama hiç o suçluların arasında kendimizi göremiyoruz. Gencecik fidanlarımızı, geleceğimizi  en önemlisi bizler kendi  egolarımızla öldürüyoruz. Sonra da sağa sola saldırıyor, lanetler okuyoruz. Bir, iki gün yas tutup gözyaşı döküyoruz. Yine aynı gizli düşman yine üzerimizde yaramızı kanatmak için çalışıyor. Biz ne yapıyoruz? Acının sebebini çaresini bildiğimiz halde yine hayata devam ediyoruz ta ki yaramız gizli düşmanımız tarafından bıçaklanıncaya kadar.

Değer yargılarımız ilkelleşiyor, duygularımız ilkelleşiyor... İnsanın, insanı canice öldürmesi devam ettikçe, eğitimde kültürde, sanat da, ekonomi de, siyaset de çağdaşlaşmış mı oluyoruz sanıyorlar insanlarımız acaba? Eğitim, kültür, sanat, ekonomi, siyaset insanoğlunun gelişmesi, insanların daha özgür, refah ve barış içinde yaşaması için vardır. Yaşatmak için var olmak, var olmak içinde paylaşmak vardır. Menfaatlerimiz uğruna yaşatamadığımız bir tek can, evrenin neresinde olursa olsun ister gelişmiş olduğunu düşünsün ister ilkel hepsi aynı kapıdan aynı duygudan geçer. Fark yoktur. Bunlar egoların savaşıdır. Alınan her canın katili egodur. En büyük gizli düşmandır egomuz...

Atalarımız evlatlarına, kardeşlerine, eşlerine, sevdiklerine, gelecek nesillere özgür, laik, demokratik, birlik, beraberlik ve barış içinde yaşamaları ve yaşatılmaları için şehit oldular. Bu yüzdendir ki artık, bu yüzyılda;

• Egoların sebep olduğu kurşunların gencecik bedenlerin, geleceklerini, sevgilerini, umutlarını toprağa gömmesini, geride yarım bıraktıkları yaşam hikayelerinin artmasını İSTEMİYORUM.

• Egolarına esir olmuş aklıyla, zekasıyla çözemediği sorunları silahla, kaba kuvvetle, tehditle çözmeye çalışan öldürmeyi çare olarak gören vicdansızları değil; zekasıyla vicdanıyla yaşamak için yaşatmanın, paylaşmak için de paylaşmanın tek çare olduğunu gören barış için caba harcayan bir yaşam içinde olmak İSTİYORUM.

Çok mu zor daha iyi yaşamak için bir başka yaşamı yaşatmaya çalışmak? Çok mu zor özgürce barış içinde yaşamak? Soruyorum sizlere çok mu zor..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.