1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HÜRSİAD, anayasa taslağını beğendi
HÜRSİAD, anayasa taslağını beğendi

HÜRSİAD, anayasa taslağını beğendi

HÜRSİAD Başkanı Ömer Kadayıfçı, hükümetin yürüttüğü yeni anayasa çalışmalarının, Türkiye tarihinde hazırlanmış en şeffaf anayasa hazırlığı...

A+A-

HÜRSİAD Başkanı Ömer Kadayıfçı, hükümetin yürüttüğü yeni anayasa çalışmalarının, Türkiye tarihinde hazırlanmış en şeffaf anayasa hazırlığı olduğunu kaydetti. Sivil toplum kuruluşlarının, daha çok doğrudan kendi çalışma ve ilgi alanlarına giren konularda eleştiri yapma hakkına sahip olduğunu belirten Kadayıfçı, sivil toplum kuruluşlarının eleştirilerini kendi kuruluş ve çalışma amaçlarına daha uygun noktalarda yoğunlaştırmaları gerektiğini bildirdi. Sanayici ve işadamlarının oluşturduğu bir sivil toplum kuruluşunun da eleştirilerinin daha çok ekonomik ve ticari alanlarda olması gerektiğinin altını çizen Kadayıfçı, "Hükümetin ekonomik hedeflerini, politikaları izlemek, bu konularda yapıcı önerilerde, eleştirilerde bulunmak lazım. Bunun dışında her konuya da müdahil olma gibi bir görevleri de yoktur" dedi.

HERKESİN GÖRÜŞÜNE BAŞVURULDU

Hükümetin, eleştirilerin aksine diğer partilerden ve sivil toplum kuruluşların da görüşlerine başvurduğunu ifade eden Kadayıfçı , "Hükümetin yürüttüğü yeni anayasa çalışmaları, Türkiye tarihinde hazırlanmış en şeffaf anayasa hazırlığıdır. Hükümet bu noktada son derece şeffaf davranıyor, toplumun her kesiminin görüşleri alınıyor. Bence bu iş, bundan daha paylaşmacı bir şekilde yapılamaz. Diğer bir deyişle Türkiye'yi çağdaşlaşma yolunda daha da ileri taşıyan bir anayasa arzu ediyoruz. Anayasa toplumsal kesimleri birleştiren, uzlaştıran, toplumu bir arada tutan bir harçtır. Yeni bir anayasa çalışmasının ayrışma ve kutuplaşmayı arttırması düşünülemez" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.