1. YAZARLAR

  2. Ali Koç

  3. HÜKÜMET ZAMANI 2
Ali Koç

Ali Koç

Yazarın Tüm Yazıları >

HÜKÜMET ZAMANI 2

A+A-

                    Seçimler bitti,süre işliyor Sayın Cumhurbaşkanı:Hükümet kurma görevini vermek için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık seçimini bekleyeceğim dedi.Sonrasında başkanlık, divan oluşumu ve görevlendirme ve ilk olarak Meclis Başkanlığı süreci başladı.Çok çeşitli senaryolardan sonra, mevcut iktidar adayı meclis başkanı oldu.

                 Her dönemde hükümet politikalarını eleştiren ve bu doğrultuda seçim kampanyaları yürüten Türkiye Büyük Millet Meclisine girmeyi başarmış üç parti Ak Partiye karşı blok oluşturamadılar ve söylediklerini bir nevi yapamadılar, ama o kadar basit gerekçelerle birbirine uzaklaştılar ki mevcut iktidar ve yeni oluşacak hükümetin büyük ortağı istediği süreci elde etti.Şimdi ise görev verildikten sonra, hükümet için planlar yapmaya başlandı.

                  Meclis başkanlığı seçimi öncesi koalisyon ibresi Ak Parti –CHP gibi görünse de,ibre tamamen tersine dönerek bu günlerde Ak Parti-MHPye döndü.Aslında bundan önceki yazımda ifade ettiğim gibi en öndeki seçenek de bu idi 

     Ama cumhurbaşkanının Deniz Baykalla görüşmesi sonrası çok senaryolar tartışıldı hatta hükümet kuruldu gibiydi ama ciddi bir ters köşe yaşandı.

                 Şimdi gelinen süreçte keskin çizgi ifadeleri kullanılırsa ve vazgeçilmezse bu ülkede koalisyon kurulamaz ve erken seçim kaçınılmaz olur. Erken seçim doğru mu ve kazançlı mı derseniz ülkemiz için yeni sorunları da beraberinde getirecek ciddi sorunların yaşanacağı bir süreci doğurur diye düşünüyorum.

                 Hala uzlaşı kültürü için siyasilerden bir çaba göremediğimiz gibi çocukça fikirlerle ve kişisel hırslarla yönetici olunmaz, o nedenle tüm siyasiler çok iyi düşünmel, ve kişisellikten uzak ülke menfaatleri neyi gerektiriyorsa asgari müşterekte bir araya gelmelilerdir.

                7 Haziran genel seçimleri siyasilere bir yol gösterebilmelidir,yoksa o kalın çizgiler sizleri de çizer, sizlere uzlaşın, doğrularda bir araya gelin,ülkeye zarar verici durumlar yaratmayın ve ona göre karar verin diyor. Bu arada sizin gibi düşünmeyeni yok sayın ya da benim dediğim olmazsa olmaz mantığında olmayın. Bu sadece sizin çıkarınıza hizmet eder yoksa topluma fayda sağlamaz o zaman neden siyaset yaparsınız ki?!

              Yani birlik bütünlük, insan hak ve özgürlüklerinin tam yaşanacağı, anlayışlı demokratik bir yaşamın olacağı refah ve huzurun olması  gereken ,gelecekten umudunu yitirmeyen bir ülke için var olunmalıdır.

---------------------------------------

 

Bu arada gündem belirleme konusunda ciddi birikime sahip Sayın Cumhurbaşkanımız yaptığı hamleler le yine gündem oluşturdu,daha önce Deniz Baykal la görüşen ve çok çeşitli senaryolar üretilmesine neden olan görüşme ,şimdi, ise Celal Doğan yapılan görüşme ve sonrasında yapılacak değerlendirmeler sanırım uzun bir süre tartışılır.Ama şunu belirtmek lazım ki Sayın Baykal  da ,Sayın Doğan da Kişisel olarak bu görüşmeleri yapmaları siyasi açıdan doğru olmadığı gibi ,şahsi görüşme yaptık parti olarak değil deme şansları da  yoktur.Çünkü siz bir siyasi partinin Milletvekili siniz madem şahsi görüşüyordunuz o zaman bağımsız aday olun o zaman ne yaparsanız yapın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.