1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hukukçular Refarandumu tartıştı
Hukukçular Refarandumu tartıştı

Hukukçular Refarandumu tartıştı

Geçtiğimiz pazar günü yapılan referanduma Gaziantep'te katılım yüzde 62 olarak sağlandı. Referandumla hukukçuları da ikiye böldü. Bazı hukukçular...

A+A-

Geçtiğimiz pazar günü yapılan referanduma Gaziantep'te katılım yüzde 62 olarak sağlandı. Referandumla hukukçuları da ikiye böldü. Bazı hukukçular yersiz ve fuzuli yapılan masrafın yanında anayasaya aykırı olduğunu savunurken, bazıları özünde doğru olduğunu savunurken, şeklen bir takım yanlışların bulunduğuna dikkat çekti.

Yüksek Seçim Kurulu yetkililerinden alınana bilgilere göre, Gaziantep?te toplam seçmen sayısı 5 bin artarak 700 bin 488 oldu. Referanduma katılıp oy kullanan seçmen sayısının 440 bin 571, geçerli oy sayısı 432 bin 557, geçersiz oy sayısının ise 8 bin 14 olduğu kesinleşti. Bu sonuçlara göre, evet oyu kullananların sayısı 344 bin 761, hayır oyu ise 87 bin 796 olup katılımın yüzde 62,89 olduğu açıklandı. Toplam 2119 sandıkta ise yaklaşık 10 bin 595 kişinin görev yaptığı kaydedildi.

GÜRSEL: ?SONUCU BELLİ BİR SEÇİMDİ?

Av. Kemal Gürsel, sonucu belli bir seçim olduğunu söyledi.?Hükümet aslında böyle bir değişikliği isteseydi çoğunluğa zaten sahipti mecliste de geçirebilirdi" diyen Gürsel, "Yani bu kadar masrafa gerek yoktu. Üstelik seçmen referandumla ilgili bilgiye sahip değildi. Evet, ve hayır niçin di. Halkın ilgisiz olduğunu gören hükümet bu sefer 17,500 ytl para cezası var deyince çoğu insan bundan çekinerek gidip oy kullandı. Ayrıca, burada varmak istediği hedef yerile seçimler öncesi kendini güçlü kılarak moral depolamak oldu. Ve bence çok yersiz, fuzuli bir seçimdi. Oylamaya katılanların çoğu AKP?ye yakındı" şeklinde konuştu.

ELİBOL: ?İKİ AYRI METİN OYLANDI, YASAL DEĞİL?

Av. Ali Elibol, yapılan Referandumun demokratik ve hukuki olmadığını belirterek, Cumhurbaşkanının tartışmalı hale geldiğini açıkladı. Seçmenlerin 2 ayrı metini oyladığını söyleyen Elibol, ?Gümrüklerde oy kullananların çoğu 11. cumhurbaşkanın da halkın seçmesine yer veren metne oy kullandı. Ama bu sonradan çekilip düzeltildi. Yani seçmenler iki farklı metin için oy kullandı. Evet Kullanılan oylara da saygı duymak gerek. Eğer 110 Milletvekili bu referandumun iptali için Anayasa Mahkemesine dilekçe verirse iptal olur. Çünkü yasal değil. Ayrıca AKP?nin zaten kapsamlı bir anayasa hazırlığı vardı buna hiç gerek yoktu. Bunca masrafta boşa gitmiş oldu. Oysa bu mecliste uzlaşmayla da çözümlenirdi.? diye konuştu. Elibol, demokrasi çoğunluğun azınlığın hakkını koruyan saygı duyan bir rejim olduğunu belirterek, AKP?nin bu anlayıştan uzak olduğunu kaydetti.

UZUN: ?ÖZÜ İTİBARI İLE DOĞRU AMA YANLIŞLARI VARDI?

Av. Mesut Uzun, cumhurbaşkanını halkın seçmesinin doğru bir karar olduğunu belirterek, yapılan referandumun özü itibarıyla doğru olduğunu söyledi. Uzun, ?Ancak şekil olarak bir takım yanlışları vardı. Önceki metinde 11. Cumhurbaşkanını da halkın seçmesi öngörülmüştü, sonra bu çıkarıldı. Ama bu sırada oy kullanıldı. Üstelik kapsamlı bir anayasa hazırlığı yapılırken böyle bir referandumda yersizdi. Bu saatten sonra bu reformu bilek güreşine çevirmekte doğru değil. Fakat yanlışlardan dolayı da Anayasa Mahkemesine de götürülebilinir? diye konuştu.

ÇİFTÇİ ?HALK KANDIRILDI?

Av. Fehime Çiftçi, yapılan referandumun demokratik olmadığını belirterek, katılım oranı bunu açıkça gösterdiğini vurguladı. Aynı zamanda evet oylarının da her şeye rağmen düşük olduğunu açıklayan Çiftçi, ?Aslında halk kandırıldı. Çünkü iyi ayrı metne oy kullandırıldı. Sonra bunun birisi oylamadan çekildi. Aslında böyle bir seçime hiç gerek yoktu. Çünkü bunu gerektiren bir neden de yoktu. Parlamentoda çözülebilecek konuydu. Fakat AKP ben yaptım oldu mantığından kurtulamadı. AKP gelecek kaygısı taşıyor. Ama bu referandum ile çözümlenmez. Çünkü yarın siyasi ve ekonomik olayların nasıl şekilleneceği belli değil? dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.