1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. HOŞGÖRÜ ve ALÇAK GÖNÜLLÜLÜK DUASI...
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

HOŞGÖRÜ ve ALÇAK GÖNÜLLÜLÜK DUASI...

A+A-

"Allahım! Güçlülerin yüzüne gerçeği söylemek için ve zayıfların alkışını ve sevgisini kazanmak için ve yalan söylememek için bana yardım et. Eğer bana para verirsen mutluluğumu alma ve eğer bana güç verirsen muhakeme yeteneğimi alma.

Eğer başarı verirsen alçak gönüllüğümü alma. Eğer bana alçak gönüllüğü verirsen saygınlığımı alma.

Görünenin diğer yüzünü de görmeme yardım et. Benim düşüncelerime katılmıyor diye bana karşı olanları hainlikle suçlayarak, onların karşısında suçlu duruma düşmeme izin verme. Kendimi sever gibi diğerlerini de sevmeyi ve diğerlerini yargılıyormuş gibi kendimi de yargılamayı öğret bana. Başarılı olduğum zaman zafer sarhoşu olamama izin verme.

Başarısız olduğum zaman , umutsuzluğa düşmeme izin verme. Daha ziyade, başarısızlığın başarının öncesindeki bir deneme olduğunu hatırlamamı sağla. Hoşgörünün, güçlerin en büyüğü olduğunu ve intikam arzusunun zayıflığın ilk görünüşü olduğunu hatırlamamı sağla bana.Eğer paradan yoksun bırakırsan, benden umudu alma. Ve eğer beni başarıdan yoksun bırakırsan, başarısızlığı yenebilmek için benden irade gücünü alma . Eğer beni sağlık bağışından yoksun bırakırsan, inancın lütfunu benden esirgeme.

Eğer insanlara zarar verirsem, özür dileme erdemini Ve eğer insanlar bana zarar verirse, affetme ve merhamet gücünü ver bana. Allahım! Eğer ben seni unutursam sen beni unutma."

Mahatma GANDHİ

Bir çoğunuz bu paylaşımı görmüşsünüzdür, okumuş paylaşmışsınızdır, ben bir arkadaşımın ofisinde gördüm çok hoşuma gitti. Kendime çıkardığım çok şey vardı sizlerle paylaşmak istedim.

Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi, Şeyh Edebalı'nın Osman Gazi'ye Öğütleri gibi göz önünde bulundurmamız gereken çok değerli bir öğreti olduğunu düşünüyorum. Çünkü özellikle son zamanlarda sıkıldık artık televizyon izlemekten, sosyal medyada yazıp çizmekten, yalan yanlı yanlış haber dinlemekten, tarafsız değiliz bizimde görüşlerimiz düşüncelerimiz var ancak oynanan oyunlar yaşatılan olumsuzluklar bizlere bile gına getirdi. Yukarıdaki dua Hindistanın bağımsızlık ateşini yakan, yalın ayak mücadeleye başlayıp zafere ulaşan devlet adamı aynı zamanda bir düşünür olan Mamatha Gandi'ye ait, Bir Budist olmasına rağmen Müslüman, Hristiyan herkesimin taktir ve sevgisini kazanmış, tüm dünyanın saygı duyduğu biri. Mamatma Gandhi ‘yi zafere ulaştıran, bu denli saygın yapan en büyük özelliği duadan da anlaşılacağı gibi hoşgörü ve alçak gönüllü bir ahlaka sahip olmasıdır.

Günümüz Türkiye'sine özellikle siyaset cephesine baktığımızda toplum olarak bu iki kavramdan ne kadar da uzaklaşmışız diye düşünmeden edemiyor insan.

Din dil ırk ayrımı gözetmeksizin sanırım hepimiz yukarda ki duaya amin der, Allahtan öyle olmayı dileriz. Toplum olarak bu dönemde buna daha çok ihtiyacımız var, en çok benim ihtiyacım varmış çok ders çıkardım, sizlerede tavsiye ediyorum, dua ile sağlıcakla kalın, hayırlı CUMALAR...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.