1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. HORMONLU BÜYÜMEDEN UZAK DURDUK
HORMONLU BÜYÜMEDEN UZAK DURDUK

HORMONLU BÜYÜMEDEN UZAK DURDUK

Işık Ahşap, 2016 yılının ilk dört ayında ihracatta ciddi bir artış yakaladı. Işık Ahşap Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yaşar, " Geçmiş tecrübelerimizle...

A+A-

Işık Ahşap, 2016 yılının ilk dört ayında ihracatta ciddi bir artış yakaladı. Işık Ahşap Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yaşar, " Geçmiş tecrübelerimizle geleceğe emin adımlar ile yürüyoruz. Bizim büyüme rakamlarımız 36 yıllık tecrübemizin neticesidir. Üç günlük, beş günlük, üç aylık bir çalışma ile bu başarılar yakalanamaz. Hormonlu büyümelerden uzak durduk. Bu kontrollü ve planlı büyümeler bizi buralara getirdi" dedi. 

Türkiye ekonomisinin önündeki tüm sıkıntılara, dünyanın içinde bulunduğu olumsuzluklara karşın Işık Ahşap'ın güçlü bir performans sergilediğini belirten Yaşar, "Bölgesel sorunların çözümü, komşular ile iyi ilişkiler, başta büyüme, ihracat olmak üzere ekonomik performansımızı daha da artıracaktır. Biz 36 yıllık bir firmayız. Geçmiş tecrübelerimizle geleceğe emin adımlar ile yürüyoruz" diye konuştu. 

HORMONLU BÜYÜMEDEN UZAK DURDUK

"Geçmiş yıllardaki para bolluğu insanlarda riskleri daha kolay göz ardı etmeye itmişti" diyen Yaşar, "Aşırı para arzı nedeni ile Bankalar da piyasayı haddinden fazla finanse etmişti. Konutla başlayan ve fiyatların şişirilmesi yoluyla talebin artmasına ve böylece de ciroların katlanmasına yol açan süreç tersine işlemeye başlamıştır. Zati değerinin üzerinde artış gösteren emlak fiyatları, emlak sahipleri kendilerini zenginleşmiş hissedip borçlanarak harcamalarını artırıyor, bu yaklaşım ekonomiye canlılık getiriyor ve emlak fiyatları daha da artıyordu. İyi günde herkes mutlu görünüyor, işler yolunda gidiyor. Her şey gayrimenkullerin günün birinde daha yüksek bedelle satılabileceği varsayımıyla gerçekleşiyor. Bu psikoloji tersine işleyince fiyatlar düşmeye ve balon sönmeye başlar. Krizi aşmak veya krize girmek bu algı ile ilgilidir. Kimin nereden baktığı, çoğunluğun olayı nasıl yorumladığı önemlidir. Biz bugüne kadar ki krizleri bu dönemlerde likitte kalarak aştık. Ama krize likiditesi olmadan girenler likidite elde etmek için örneğin gayrimenkullerini istedikleri zaman ve fiyatta satamazlar zarar ederler. Yeterli likiditeleri olmayanlarda krizi aşamayabilirler. Bizim emlak ile arsa ile işimiz olmadı. Hep kendi sektörümüzde kendi işimizde büyümeyi düşündük. Hormonlu büyümelerden uzak durduk. Bu kontrollü ve planlı büyümeler bizi buralara getirdi. Dış ticarette ilk dört aydaki yüzde 60,76'lık artışı gerçekleştiren satış ve üretim ekibimi kutluyorum" dedi. 

ÜRETENİ DESTEKLEMEK ZORUNDAYIZ

Işık Ahşap Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yaşar, "Uzun süreli, sürekli ve kalıcı büyüme hedefliyorsak üretimi ve üreteni desteklemek zorundayız. Mevcut kaynakların üretim yapacak kalıcı teknolojik yatırımlara aktarılması önemlidir. Sanayi üretimleri, yüksek teknolojik ürün üretme konuları öncelikli ele alınmalıdır. Şirketlerin, sanayicilerin birebirde imkânları ile ağır sanayi kurmaları mümkün değildir. Arsa rantlarının olduğu, kaynakların inşaat kredilerine aktığı bir ortamda sanayicinin işi zor görünüyor. Sanayileşmiş ülkelerde ağır sanayi öncelikli ele alınmış ve bugünlere gelmişlerdir" diye konuştu. 

IŞIK FLOOR DÜNYA MARKASI

Türkiye ve dünyada parke kullanımının her geçen gün arttığını söyleyen Yaşar;  parke üretimi ile dünya standartlarında üst kalite ürün ürettikleri bilgisini verdi. Üç yıldır parke ürettiklerini bugüne kadar üretim kaynaklı şikâyet almadıklarını, parkede kalite denince artık Işık Parkenin akla geldiğini, bunu bizatihi müşterilerin hep bir ağızdan ifade ettiğini söyledi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.