1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. HKÜ’DE YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN EL ELE KONFERANSI
HKÜ’DE YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN EL ELE KONFERANSI

HKÜ’DE YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN EL ELE KONFERANSI

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde Prof. Dr. Orhan Kural’ın katılımı ile ‘Yaşanabilir Bir Dünya İçin El Ele’ konferansı gerçekleştirildi. ...

A+A-

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde Prof. Dr. Orhan Kural’ın katılımı ile ‘Yaşanabilir Bir Dünya İçin El Ele’ konferansı gerçekleştirildi.  Kural, katılımcılara birer birey olarak dünyaya nasıl katkıda bulunmaları gerektiğini ifade etti.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Oditoryum Salonu’nda Dünya çapında bugüne kadar 226 ülkede 4 bine yakın konferans veren Prof. Dr. Orhan Kural, öğrencilere çarpıcı bir konferans verdi. Katılımcılara insanların farkında olmadan nasıl dünyayı kirlettiklerini anlatan Kural, dolaştığı ülkeleri ve ilginç örnekleri anlattı. Popüler kültürün insanları nasıl yozlaştırdığına işaret eden Kural, Mehmet Akif Ersoy’un bir anısını anlatarak örnek verdi. Mehmet Akif’in paltosu olmadığı için sağdan soldan palto aldığını ve İstiklal Marşı için kendisine teklif edilen 500 TL’lik ödülü geri çevirdiğini aktaran Kural, şimdiki sanatçıların evlerindeki paltolarından ayakkabılarından söz ederek övündüklerini söyledi.

TÜKETİM KÜLTÜRÜ

Tüketim kültürü ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kural, özel günlerin insanları tüketime zorlayan birer tuzak olduğunu belirtti. İsraf konusunda da uyarılarda bulunan Prof. Dr. Orhan Kural, dünyada çok sayıda aç insanın bulunduğuna dikkat çekerek birer birey olarak israfın önüne geçilmesi çağrısını yaptı. Çiğnedikten sonra sokaklara atılan sakızların kuşlara ciddi zararlar verdiğini hatta onları öldürdüğünü kaydeden Kural, bu ve buna benzer konularda daha hassas davranılması gerektiğini kaydetti.

YEŞİL ÜNİVERSİTE MODELİ

Törende konuşan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin yeşil kampüs, yeşil üniversite modelini benimsediğini ifade etti. Yılmaz, 2015 yılında kendi enerjisini üreten bir üniversite olacaklarını belirterek şunları söyledi:  “Hasan Kalyoncu Üniversitesi Yeşil Kampüs Yeşil Üniversite modelini benimsiyor. Ağaçlandırma çalışmaları çok büyük hızla devam ediyor. Biz güneş enerjisini en iyi kullanan ülkelerden bir tanesiyiz. Fakülte binalarımızın üzerini güneş enerjisi ile kaplıyoruz. En son yaptığımız Sağlık bilimleri Fakültesi kendi enerjisini tamamen üretiyor. Üniversitemizin tüm enerjisini güneşten elde etmek için çalışmalarımız sürüyor. Çok yakın zamanda 2015 yılında kendi enerjisini üreten bir üniversite olacağız”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.