1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hesap soracaklar !.
Hesap soracaklar !.

Hesap soracaklar !.

MHP  İl Başkanı Dr. Ali Muhittin Taşdoğan Gaziantep Büyükşehir Belediyesine ait ulaşım araçlarına yapılan yüzde 25 ila yüzde 50 oranlarındaki...

A+A-

MHP  İl Başkanı Dr. Ali Muhittin Taşdoğan Gaziantep Büyükşehir Belediyesine ait ulaşım araçlarına yapılan yüzde 25 ila yüzde 50 oranlarındaki zamma tepki gösterdi.  Büyükşehir Belediyesinin şirket belediyeciliği anlayışında olduğunu ifade eden  Taşdoğan, “Gaziantep  Büyükşehir Belediyesinin bu yaptığı  halk için belediyecilik yapmadığının ıspatıdır, 'şirket belediyeciliği' anlayışı ile hareket ediyor, adeta ticari bir işletme gibi çalışıyorlar. Oysa ki belediyeler tüm Gaziantep halkınındır" dedi. 

HALKA ZULÜM EDİYORLAR 

Parti olarak bu zamlardan dolayı birçok şikayet aldıklarını ve bu konuyu gündeme getirmek gerektiğini vurgulayan Taşdoğan, halkın parasıyla halka zulmeden anlayışı kabul etmediklerini söyledi. Taşdoğan şöyle devam etti; “Bilindiği üzere 1 Kasım 2014 tarihi itibariyle, Gaziantep halkına hizmet veren ve kullanıcılarının çoğunluğunu, öğrenci, memur, emekli ve dar gelirli vatandaşlarımızın oluşturduğu Gaziantep Büyükşehir Belediyesine ait ulaşım araçlarına %25 ila %50 oranlarında zam yapıldı. Partimize gelen yoğun şikayet ve talepler üzerine böyle bir açıklama yapma zorunluluğu duymuş bulunmaktayız, daha öncesinde bu fahiş oranlar uygulanmaz düşüncesinde idik ancak bazılarında vicdan kalmadığına şahit olduk. 25- 50 kuruşa denk gelen zamlar yapanlar için küçük rakamlar olabilir, onlara komik de görünebilir ancak bu ulaşım aracını kullananlar için çok ciddi rakamlar. Bu zamlar öğrencinin harçlığına el konulması, çalışanın emeğinin ekmeğinin gasp edilmesidir. Çünkü yapılan zam ile ayda kullanıcılara ciddi maliyet yüklemiştir. Zammı yapanlara soruyorum siz hiç emekli yada öğrencinin imkanları ile yaşamak zorunda kaldınız mı?”

 

ZAM MI REVA GÖRÜLDÜ ?

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin şirket belediyeciliği anlayışında olduğunu ifade eden MHP İl Başkanı Dr. Ali Muhittin Taşdoğan, “Gaziantep  Büyükşehir Belediyesinin bu yaptığı  halk için belediyecilik yapmadığının ıspatıdır, 'şirket belediyeciliği' anlayışı ile hareket ediyor, adeta ticari bir işletme gibi çalışıyorlar. Oysa ki belediyeler tüm Gaziantep halkınındır. Halkın parasıyla halka zulmeden bu anlayış kabul etmiyoruz. Hangi ücretlinin maaşına bu oranda zam yapılmıştır ki belediye yetkilileri bu kadar duyarsız, fütursuz  zam oranlarını Gaziantep halkına reva görmüştür? Toplu ulaşım halkımızın en temel insan hakkıdır, belediyelerin  zamlarla halkımızın canını acıtmaya onun rızkını gasp etmeye hakkı yoktur. Halkın parası ile alınan araçlar, yapılan zamlarla halkımız tarafından kullanılamaz hale gelmiştir. Ancak insanlar yine mecburiyetten bu araçlara binmek zorunda bırakılmaktadır. Oysa toplu ulaşım, çağdaş normlarda, kaliteli, ucuz ve erişilebilir olmalıdır. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin bu zammı yaparken “kenti beraber yöneteceğiz” dediği hangi siyasi parti, STK, oda, dernek veya vakıfla  istişare yapmıştır merak ediyor, toplu taşıma araçları arasında ki dengeyi sağlamak için Ulaştırma Koordinasyon Merkezi  (UKOME)  kararı sonucu bu zam kararının alınmasının bahane edilmesini kabul etmiyoruz. UKOME Kurulunda bulunan bu karar imza atanların eve tramvay veya belediye otobüsü ile gitmek gibi bir sıkıntıları var mıdır, olsaydı sırf ekonomik olduğu için tramvay duraklarında bekleyen insanları anlayabilirlerdi.

SORUN ARTACAK

Bu zamların trafiği de olumsuz yönde etkileyeceğini söyleyen İl Başkanı Taşdoğan,” Bu ve benzeri zamlar Gaziantep’in içinden çıkılması zor bir hal alan ulaşım sorunun, trafik keşmekeşinin daha yoğunlaşması anlamına geliyor. İnsanlar bu zamlardan sonra İbrahimli’den, Akkent’ten, Karataş’tan, Üniversite ve Binevler’den  özel araçlarını kullanarak şehir merkezine yoğunlaşacak, trafik sıkışıklığı daha da artacaktır. Hal bu ki insanların toplu taşıma araçlarına yönlendirilmesine ihtiyaç var. Bu sıkışıklığın artmaması için, yeni alınan tramvaylar hizmete sokulmalıdır.  Otobüs, dolmuş, halk otobüslerine uygulanan ayrı ücret tarifeleri kaldırılmalı en ucuz ve en makul rakamlar ile şehir içi taşımacılığı yapılmalıdır. Büyükşehir belediyesinin plansız ve hesapsız şekilde yapılan harcamalarının faturası halka yüklenmemeli, ulaşıma yapılan zamlar derhal geri çekilmelidir” şeklinde konuştu.

ŞAHİN'DEN CEVAP BEKLİYOR

MHP Gaziantep İl Başkanı Dr. Ali Muhittin Taşdoğan açıklamalarının ardından Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e sorular sorarak bu soruların cevaplarını beklediklerini söyledi. Taşdoğan; “Büyükşehir Belediye Başkanı  Fatma Şahin’e soruyoruz, Ülkede hangi ücret grubuna %50 zam yapıldı ki siz ulaşıma bu zammı yaptınız?Enflasyonun %10, kamu çalışanına emekliye %5-8 oranında zam yapılmışken siz hangi mantıkla %50 zammı yaptınız? Sosyal belediyecilik anlayışınızda  toplu taşıma ücretlerine zam yaparsak binen azalır bu sayede binenler rahat eder düşüncesi mi hakimdir?” şeklindeki sorularını cevap almak üzere sıraladı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum