1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Her nefeste barış
Her nefeste barış

Her nefeste barış

TTB, TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon kurulu, KESK, DİSK, TÜMTİS, BELEDİYE-İŞ, dernek ve bazı siyasi parti temsilcilerinden oluşan Emek ve Demokrasi Platformu 1 Eylül Dünya Barış günü dolayısıyla ortak basın açıklaması yaptılar.

A+A-

İnşaat Mühendisleri Odasında yapılan basın açıklamasında, "Her nefeste barış solumak istiyoruz" denildi.

Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca, "Barış sözcüğü ancak savaşı doğuran koşullara ve bu koşullardan çıkar sağlayanlara, emperyalistlere, sömürücülere ve onların işbirlikçilerine karşı yürütülen örgütlü ve bilinçli mücadele içinde anlamını bulabilir." dedi.

Ağca, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'nda 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, barış hakkının Birleşmiş Milletler tarafından 'kutsal barış hakkı' olarak nitelendirildiğini belirtti.

ÇOĞULCU DEMOKRASİ ŞART

Ağca, çoğulcu demokrasinin şart olduğunu ifade ederek, şunları anlattı: "Mezhep ve etnisite kaynaklı çatışmalar, linç girişimleri toplumsal barışın bozulacağı ve yeni acıların yaşanabileceği endişesi yaratmaktır. Barış özleminin son yıllarda Ortadoğu merkezli savaşın ve emperyalist işgallerin, Türkiye içinde ve dışında çatışmaların artmasıyla birlikte güç bir dönemden geçiyoruz. 1 Eylül Dünya Barış günü, Ortadoğu'da şiddetlenen çatışma ve katliamların, Türkiye'de yeniden kışkırtılan çatışma ortamı sonrasında yaşanan ölümlerin ve 15 Temmuz'da demokrasi, parlamenter sistemimize karşı geliştirilen darbe girişimi ve devamında OHAL uygulamaların yaşandığı dönemden geçiyoruz. Barış sözcüğü, ancak savaşı doğuran koşullara ve bu koşullardan çıkar sağlayanlara, emperyalistlere, sömürücülere ve onların işbirlikçilerine karşı yürütülen örgütlü ve bilinçli mücadele içinde anlamını bulabilir. Sömürüsüz, sınıfsız, savaşsız bir dünya için barış kazanılmalıdır" AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.