1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hekimler çağrı yaptı: Kurunun yanında yaş yanmasın
Hekimler çağrı yaptı: Kurunun yanında yaş yanmasın

Hekimler çağrı yaptı: Kurunun yanında yaş yanmasın

Gaziantep Kilis Tabip Odası Başkanı Hamza Ağca, şu ana kadar 60 civarında hekim ve 200 civarında sağlık çalışanının görevden uzaklaştırılarak, açığa alındığını söyledi.

A+A-

HABER - SALMAN ERDİNE
Ağca, "Sürecin uzatılmaması gerek kişisel mağduriyetler gerekse sağlık hizmetlerinde mağduriyetler yaşanmaması açısından önemlidir. Eğer bu kişiler hakkında herhangi bir suç bulunmamışsa en kısa zamanda görevlerine iade edilmelidirler. Darbeyle hesaplaşma adı altında, kurunun yanında yaşta yanmamalıdır." dedi.

DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKIN

Her türlü darbe ve darbe girişimini kınadıkladıklarını ve bu kişilerin hakettikleri cezaları alması gerektiğini belirten Ağca, demokrasiye sahip çıkılması gerektiğine vurgu yaptı. Darbelerin bir ülkede demokrasiyi ortadan kaldırarak, özgürlükleri kısıtladığını ve baskı sürecini arttırdığını vurgulayan Ağca, "Bugüne kadar yapılan her türlü darbe, ülkemizde, demokrasi kültürünün gelişmemesine, kişi hak ve özgürlüklerimizin kısıtlanmasına, birçok kişinin haksız yere işinden olmasına ve ölümlere neden olmuştur."

ADİL YARGILANMA HAKKI

"Yargılama sürecinde temel hak ve özgürlüklerin yok sayılmayarak, eşit ve adil yargılanma hakkının istisnasız herkese uygulanacağını ümit ediyoruz" diyen Ağca, " laik, demokratik, bağımsız, özgürlükçü bir Türkiye Cumhuriyeti için demokrasimize sonuna kadar sahip çıkacağımızı bildiririz" şeklinde konuştu.

NORMALLEŞME SAĞLANMALIDIR

Ağca, biran önca normalleşmenin sağlanması gerektiğine vurgu yaptığı açıklamasında, "Demokratik adımları atılmalıdır. Atılacak tüm adımlar ve çıkarılacak yasalar TBMM ve tüm toplum kesimleriyle paylaşılarak atılmalı, KHK’lara başvurulmamalıdır. Türkiye’nin içinden geçtiği bu zorlu ve kritik dönemde sebebi ne olursa olsun kimse kendisini halkın iradesi yerine koymamalıdır. Türkiye’nin acilen çoğulcu ve özgürlükçü bir demokrasiyi hayata geçirmesi ve insan haklarına saygıyı güçlendirmesi gerekmektedir. Ülkemiz derhal evrensel değerleri ve uluslararası sözleşmeleri uygulamaya geçirmelidir" 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.