1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hayvanat bahçesi nüfusu artıyor
Hayvanat bahçesi nüfusu artıyor

Hayvanat bahçesi nüfusu artıyor

Gaziantep Hayvanat Bahçesi ziyaretçi sayısının yanısıra doğurganlık oranıyla da rekor kırıyor.

A+A-

Günlük 1000-1500, hafta sonları ise 12-13 bin kişinin ziyaret ettiği hayvanat bahçesinin nüfusu geçen yıla oranla yüzde 25 arttı.  3 bin 500 türde, 7 bin 500 hayvan sayısıyla Avrupa'nın 3. büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde doğurganlık oranı yüzde 80'lerde. Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Dairesi Başkanı Celal Özsöyler, en fazla geyik, balık ve kuş türlerinde artış olduğunu dile getirirken, nüfus artışını doğal ortama ve kaliteli beslenmeye bağladı.

ÇİFT TIRNAKLILARDA ÇOK FAZLA

En çok kızıl, ala ve benekli geyiklerde nüfus artışı olduğunu belirten Özsöyler, "İlk sırada bunlar geliyor. Karacalarda, kameron koyununda, yaban koyununda, beyaz geyiklerde, ceylanlarda, yani çift tırnaklı hayvanlarda da çok fazla doğum oluyor. Bunun yanında kaplandan 4'üz yavrularımız oldu. Yine  şempazeden, vervet, lemur maymunlarından, lamadan, babunlardan, beyaz kangru, valibut türlerinden de çok fazla yavru almaktayız. Zebra'yı,  lamayı da unutmamak lazım" dedi.

İKİZ DOĞURUYORLAR

Yaban ve kamerun koyunu, ceylanların  yılda iki defa doğurduğunu anlatan Özsöyler, "Çoğu ikiz doğuruyor. Ala geyik, benekli geyik bunların hamilelik süresi  7.5 -8 ay ve genellikle ikiz yavru doğuruyorlar.  Bu da kendilerini nasıl kaliteli beslediğimizi gösteriyor. Hayvanlar mutlu olunca doğurganlık da yüksek oluyor. Balıklar, kuş kafesindeki kuşlar papaganlardada aşırı nüfus artışı var. Balıklar binlerce yavru yapıyor. Balık her doğurmaya 300-500 tane doğuruyor. 3-6 ayda balıklar doğuruyor. Kanatlı kuşlardan da yavrular alıyoruz" diye konuştu.

EN AZ NÜFUS FİL VE ZÜRAFADA

Hayvanat Bahçesi'nde nüfusu en az olan hayvanların zürafa ve filler olduğunu söyleyen Özsöyler, yavru ölümlerinin de çok az olduğunu belirtti. Özsöyler, "Yılanlar yılda bir defa doğuruyor. Her sene doğurmuyorlar, iki üç senede bir doğuruyorlar. Zürafa ve filden yavru alamadık. İki fil, iki zürafamız var. Doğumlar,veteriner hekimler, teknik ekip kontrolünde yapılıyor. Gerektiğinde sezeryan doğum yaptırıyoruz" dedi.

ZİYARETÇİLERİN YÜZDE 80'İ İL DIŞINDAN

Hayvanat bahçesinde daha çok Zooloji Müzesi, Safari Park'ının ilgi gördüğünü söyleyen Özsöyler, Şırnak'ın Cizre ilçesinde bulunarak Gaziantep Hayvanat Bahçesine getirilen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in 'Cesur' adını verdiği aslan ile şempanze Can'ın da ziyaretçi sayısının artmasında büyük etkisi olduğunu belirtti. Ziyaretçilerin yüzde 80'ini il dışından gelenlerin oluşturduğunu belirten Özsöyler, " Bu yıl 3,5 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

ANKET YAPTIRIYORUZ

Günlük 1000-1500 hafta sonları ise 12-13 bin kişinin ziyaret ettiği hayvanat bahçesinde 20 günde bir anket yaptırdıklarını belirten Özsöyler, yaptırdıkları anketle hem vatandaşların şikayetlerini, hem övgülerini hem de düşünce ve taleplerini aldıklarını belirtti. Özsöyler, "ürkiye'nin hem tür hem de alan olarak en büyük, Avrupa'nın 3., dünyanın ise 4. ncüyüz. Şehir dışından gelen ziyaretçiler Gaziantep'e hayvanat bahçesini görmek için geldiklerini söylüyorlar. Buradan Bakırcılar çarşısına, yemeniciler, Kale, Zeugma'ya geçiyorlar. Türkiye'nin en ucuz hayvanat bahçesiyiz.  Fiyatlarımız tam 5, öğrenci 3 TL" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.