1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. HAYVAN HAKLARI KURULTAYI GAZİANTEP’TE YAPILDI
HAYVAN HAKLARI KURULTAYI GAZİANTEP’TE YAPILDI

HAYVAN HAKLARI KURULTAYI GAZİANTEP’TE YAPILDI

Gaziantep Divan Otel’de gerçekleştirilen Türkiye Baroları Hayvan Hakları 4. Kurultayı’na; Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Melda Onur, Cumhuriyet...

A+A-

Gaziantep Divan Otel’de gerçekleştirilen Türkiye Baroları Hayvan Hakları 4. Kurultayı’na; Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Melda Onur, Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep İl Başkanı Mehmet Gökdağ, Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı, Gaziantep Baro eski Başkanı Ali Elibol, Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Naile Uzun ve Türkiye’nin çeşitli illerinde faaliyet gösteren çok sayıda baroların temsilcisi katıldı.

Türkiye Baroları Hayvan Hakları 4. Kurultayı adı altında ‘Hayvanlara Adalet Borçluyuz’ sloganıyla gerçekleştirilen kurultayın açılış konuşmasını Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı yaptı. Bektaş Şarklı, hayvan haklarının önemine işret etti.

ŞARKLI: DÜNYA HAYVANLAR İÇİN YAŞANMAYACAK BİR HALE GELDİ

Gaziantep Baro Başkanı Şarklı, şunları söyledi:

“İnsanın; doğanın ve hayvanlar üzerinde doymak bilmeyen vahşi kapitalizmi neticesinde dünya, hayvanlar için yaşanamayacak bir dünya haline gelmiştir. Bu durumdan hayvanların muzdarip olduğu çok bellidir. Son günlerde yaşanan yaban domuzlarının İstanbul Boğazı’nda görülmesi olayı, yerinden yurdundan edilen canlıların dramıdır aslında. Bu koşullarda yaşamaya zorlanmak hayvanlar açısından katlanılmaz, ölümcül olmaktadır. Bu hayvanlar türlerinin kaybolmasıyla karşı karşıyadır. Böyle bir algının yer aldığı, egemen olduğu yaşam içerisinde de insanın kendine ve doğaya yabancılaşması kaçınılmazdır. Tam da bu noktada hayvan hakları savunuculuğunun insan hakları varken şimdi sırası mı şeklindeki eleştirilerin de ne kadar haksız ve yersiz olduğu ortadadır.”

“KADINA BAKIŞ AÇISI NEYSE HAYVANA BAKIŞ AÇISI DA AYNIDIR”

Kurultayda konuşan Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Naile Uzun, hayvanlara saygı gösterilmesi konusuna vurgu yaptı.

Naile Uzun, şöyle konuştu:

“Hayvana saygının olmadığı yerde insana saygıyı zaten düşünemiyoruz. Farklı bir şeyler söylemek istiyorum. Aslında kadın hakları konusunda feminist ve aktivist olarak her ikisini de bağlamlandırmayı ben seviyorum. Kadına bakış açısı neyse hayvana yönelik bakış açısı da aynıdır; nesneleştirmektir, ötekileştirmektir. Erkek egemen sistemin egemenlik ve iktidar arayışında kendi bedeni dışında diğer bedenleri ihtiyaç nesnesi haline getirmesinin bir sonucudur. Bunu da görmediğimiz ve bu iktidar anlayışını sorgulamadığımız takdirde hayvana yönelik şiddet, kadına yönelik şiddet der dururuz.”

“HAYVANLAR DÜNYANIN BİYOLOJİK DENGESİDİR”

Kurultayda söz alan Gaziantep Baro eski Başkanı Ali Elibol, örgütlenmenin önemine dikkat çekti.

Ali Elibol, şu açıklamada bulundu:

 

“Dünya, ancak hayvanlarla olursa yaşanılabilir hale geliyor. Hayvanlar dünyanın biyolojik dengesi aslında. Hayvanları yok ettiğimizde aslında dünyamızı ve kendimizi yok ettiğimizin farkında değiliz. Ama bu tür organizasyonlar, komisyonlar, eğer demokrasi, sivil toplum rejimiyse, örgütlü toplum rejimiyse toplumun bu şeklide örgütlenmesi gerekir. Örgütlenme; gerek insanlar gerekse de hayvanlar açısından dünyayı daha yaşanabilir bir hale getirecektir.” İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.