1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hayatımız kredi kartına endeksli
Hayatımız kredi kartına endeksli

Hayatımız kredi kartına endeksli

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin, Türkiye'de 50 banka olduğunu ve Gaziantep'te bunların 24 tanesinin şubesi bulunduğunu söyledi....

A+A-

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin, Türkiye'de 50 banka olduğunu ve Gaziantep'te bunların 24 tanesinin şubesi bulunduğunu söyledi. "2000 yılında 88 şube varmış, şu anda 82 şube bulunuyor" diyen Bilgin, "Burada bence bakılması gereken en önemli rakamlar halk ne kadar mevduat, ne kadar kredi kullanıyor? Gaziantep, Türkiye mevduatının yüzde 0.6'sını toplarken, yüzde 1.2 kredi kullanıyor. Yani mevduattan çok kredi kullanımı var" şeklinde konuştu.

Türkiye Ekonomi Kurumu (TEK) tarafından organize edilen 14. Ulusal İktisat Sempozyumu, Gaziantep Üniversitesi'nde başladı. Gaziantep Üniversitesi kampüs alanı içinde bulunan Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 14. Ulusal İktisat Kongresi'nde Bankacılık, Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin, Türk bankacılık sistemi ve geleceği konularında bilgi verdi.

583 BİN KİŞİ KONUT KREDİSİ KULLANDI

Bilgin, Türkiye'de konut kredisi kullanan kişi sayısını 583 bin olarak açıkladı. Bunun çok cüzi bir rakam olduğunu ifade eden Bilgin, "Kullanılan konut kredisi Türkiye milli gelirinin yüzde 2-3'ü düzeyinde. Bu Amerika'da yüzde 65, pek çok AB ülkesinde yüzde 40-50 civarında. Konut kredisinde aşırı potansiyel var. Konut kredilerinin verilmesinde çok dikkatli olmamız lazım. İsviçre, Almanya ve Amerika'da son dalgalanmada konut kredilerinde sorun yaşandı. O yüzden bizim için konut kredileri çok önemli, dikkatli olmamız lazım" dedi.

TASARRUF FAKİRİYİZ

Türkiye'de mevduat oranlarının 2002-2007 yılları arasında yüzde 145 artmasına rağmen kredi kullanımının yüzde 418 artış gösterdiğinin altını çizen BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, "Mevduat yüzde 145 artıyor, kredi yüzde 418 artıyor. Demek ki halkımız tasarruf etmiyor. Tasarruf fakiri bir ülkeyiz. Gelirin önemli bölümünü konut kredisine, kredi kartlarına harcamışız. Devamlı borçlu yaşamaya alışmışız. Tasarruf fakiri bir ülkeyiz" diye konuştu.

KRİZ ÖNLENDİ

Türkiye'nin 2 yıl önce dünyada yaşanan ve konut kredilerinden kaynaklanan bir krizi alınan tedbirlerle atlattığını kaydeden Bilgin, "Kredi kartı krizi diyebileceğimiz kriz emin olun çok büyük boyutlara ulaşabilirdi. Bazı akademisyenler de bunu teyit ediyor. 2 sene önce kredi kartlarında aldığımız önlem, hazırladığımız kanun ve yönetmelik TBMM'den çıkınca bu krizi önledik. Çünkü herkes kredi kartlarının büyümesini istiyor. Ama düzenlenmemiş piyasada kart büyümesi krize neden olabilirdi. Düzenlemeyi iyi ki yapmışız. Böyle bir krizin önleyici tedbirle önünü kesmiş olduk" şeklinde konuştu.

ŞEFFAF BİR NOKTAYA GETİRİLDİ

Türkiye'de yaşanan son krizlerin ardından bankaların şeffaf bir noktaya geldiğini belirten BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, "Bugün Türk bankalarının bilançosunun şeffaflığı bir çok batılı ülkenin bankalarından daha iyi durumda. Konut kredilerinden kaynaklanan dalgalanmada bunu çok iyi gördüm. Geçtiğimiz aylarda ABD'de yapılan toplantılarda çok büyük bankaların yöneticilerine 'Son krizde zararınız ne kadar?' diye sorular soruldu, hiç birisi rakam söylemedi" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.