1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hayal kırıklığına uğradı
Hayal kırıklığına uğradı

Hayal kırıklığına uğradı

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen Şehir Kimliği Çalıştayı Tanıtım Toplantısı Gaziantep Ticaret Odası toplantı salonunda...

A+A-

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen Şehir Kimliği Çalıştayı Tanıtım Toplantısı Gaziantep Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıya katılan Çevre ve Şehircilik Bakan Danışmanı İbrahim Acar, katılımın az olmasından dolayı hayal kırıklığı yaşadığını söyledi. Acar, “Kastamonu’nun nüfusu az olmasına rağmen bine yakın katılım oldu. Gaziantep’e bakıyorum katılım çok düşük.  Gaziantep beni hayal kırıklığına uğrattı” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen Şehir Kimliği Çalıştayı Tanıtım Toplantısı Gaziantep Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakan Danışmanı İbrahim Acar, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Emniyet Müdürü Erhan Gülveren,İL Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu,İstanbul Medeniyet Üniversitesi Doç.Dr. Ayfer Gedikli,İstanbul Medeniyet Üniversitesi Prof.Dr. Seyfettin Erdoğan ve çok sayıda akademisyen katıldı. 

ŞEHİR İNSANIN, İNSAN DA ŞEHRİN AYNASIDIR

Kimlik dediğimiz şey bizi diğerinden ayıran farklılıktır diyen Şahin,''Dolayısıyla bu şehrin kimliğini diğer şehirlerden ayıran, farklı kılan önemi, özelliği,özgünlüğüdür. Ve bu şehrin geçmişine baktığımızda, küçük buharanın yaşadığı, Bedretttin Ayniyi yetiştiren bir şehirden,5 ayrı önemli antik şehrin restore edildiği, aynı zamanda bir üretim merkezi olan, üretim şehrinden bahsediyoruz. Bu kadar çeşitliliğin bir arada olduğu başka bir şehri bulmak mümkün değil diyen Şahin,'' bu kadar çeşitlilik içerisinde kimliğimizi oluşturmamız ve  bunu yarına taşımamız gerekiyor. Gaziantep'in kimliğini oluşturmamızda en büyük muradımız geleceğe taşımaktır. Çocuklarımıza, gençlerimize bastığı toprakların neresi olduğunu, yaşadığı şehrin nasıl bir şehir olduğunu iyi anlatmamız gerekiyor. Çünkü şehir insanın,insan da şehrin aynasıdır. Ve bizim gelecek vizyonumuzda bu şehrin hangi nokta da olması gerektiği hedeflerini, kimliğini saptırmadan çocuklarımıza anlatarak, çocuklarımızı yalnızca bayramlarda, kurtuluş günlerinde bunları hatırlatarak değil, bunları yaşatarak, hissederek ne kadar önemli olduğunu gösterecek çalışmalarla geleceğe taşımalıyız. Aksi takdirde tektip'leşiriz.''şeklinde konuştu.

KALENİN YANINA MÜZE YAPILACAK

Şahin,''Bugün Avrupa birliği ülkelerine gidiyoruz, benim gözümde birinin diğerinde bir farkı kalmamış durumda. Oysa bizim bu bölge de muhteşem biz zenginliğimiz var. İşte bu zenginliği kimliğe dönüştürmemiz lazım. Kimlikli, kişilikli olan bu alt yapıyı geleceğe taşımamız gerekiyor.''dedi. Çocuklarımıza geçmişte neler yaşandığını anlatmak, bu şehrin insanının nasıl mücadele verdiğini göstermek için Panorama 1453 Fetih Müzesi gibi bir müze yapmak istediklerini aktaran Şahin, müzenin Gaziantep Kalesi’nin yanındaki askeri lojmanlarının yerine yapılacağının müjdesini verdi.

 

''BİR ŞEHİR VİZYONU NASIL ELDE EDİLİR BUNUNLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMA YAPILMASI GREKİYORDU''

 

Şehri şehirlinin gönlünden ve gözünden bakarak varlıklarını, değerlerini, vizyonunu, gelecek planlamasını gelecekte ki sahipleriyle birlikte değerlendirmek ve ortaya herkesin ufkunu açmaya, herkesin referans kaynağı olabilecek kıymetli, bilimsel bir eser ortaya koymaya niyet etmiş bulunmaktayız diyerek söze başlayan Çevre ve Şehircilik Bakan Danışmanı İbrahim Acar, Şehir kimliği çalıştaylarımızla şehir ve insan ilişkisini; ruh ve beden gibi, beden ve elbise ilişkisi gibi düşünüyoruz. İnsanın çevre ile şekillendiği, onunla ufuk bulduğu, onunla vizyon bulduğu,yetiştiği, ahlak bulduğu,onunla tanımlandığı insanlara ortak bir değer olarak dönüşen bir şehir kimliği, bir şehir vizyonu nasıl elde edilir bununla ilgili bir çalışma yapılması gerekiyordu.''dedi.

 

''BU HER BİR ŞEHİRDE YAŞAYAN İNSANLARIN ŞEHİRLERİN DEĞERLERİNİ FARKETMELERİNİ SAĞLAYACAK BİR ÇALIŞMADIR''

 

Acar,''Bu çerçevede şehrin, kasabanın her bir yerleşim biriminin baştan aşağı stratejik planlamasının yapılmasını, şehirlerin yeniden yapılanmalarını, kurgulanmalarını, yeni şehir kurulmalarını stratejik plan çerçevesinde istiyoruz. İnsanın kimliği olduğu gibi şehirlerinde ruhu ve kendisini diğerlerinden ayırt edici özellikleri vardır diyerek sözlerine devam eden Acar,''Buna yönelik şehirliler ile beraber bir beyin fırtınası yapalım. Şehrin kimliğini ortaya koyalım. Şehrin tespitinin ortaya çıkmasında şehrin tarihi,kültürel birikimleri,kültürel ve etnik yapısı startejik konumu gibi birçok parametreyi bir arada değerlendirelim. Bu çerçevede her bir şehir,şehir çalıştayıyla kimliğini yeniden tespit etsin, buna göre yapılanma olsun diye stratejik planlamaya bir örnek, bir kaynak olması açısından şehir kimliği çalıştayını başlatmamızın bir yönü de buydu. Bu her bir şehirde yaşayan insanların şehirlerin değerlerini farketmelerini de sağlayacak bir çalışmadır.''diyerek sözlerini sürdürdü.

 

 

''ŞEHRİ ŞEHİRLİNİN KİMLİĞİNDEN YENİDEN DEĞERLENDİRMEK GEREKİR''

 

Şehrin değerini,kıymetini, maddi ve manevi değerlerini yeniden, şehirlilerle, şehirde yaşayan insanlarla veya Gaziantep adına, Gaziantep ile ilgili bilgisi olan fikri olan, iddiası olan, çalışması olan, herkesin Gaziantep'in var olan değerlerinin tanınmasına ve tanıtılmasına katkıda bulunması gerektiğini belirten Acar,''unutulmaya yüz tutmuş ve kaybolan değerlerin ihya edilmesine veya mevcut değerlerin geliştirilmesine, yeni değerler oluşturulmasına, geleceğe taşınmasına,vesile olmak üzere, gelecek vizyonumuzu beraberce belirlemek üzere, gelecekte şehrimizi nasıl bir şehir yapmak istiyoruz düşüncesi ile hareket etmeliyiz.''dedi. Ekonomik açıdan, kültürel açıdan insanımızın mutlu yaşaması için şehrimizin hangi eksikleri var, bunları nasıl tamamlarız diyen Acar, fikirlerin ortaya çıkarılmasını ve bunun için de şehri şehirlinin kimliğinden yeniden değerlendirmek gerekmektedir. Yeniden şehir adına yeni vizyonların oluşması için şehir vizyonu gereklidir.''şeklinde konuştu.

 

 

 

''GAZİANTEP'İN  GELİŞMESİNE KATKIDA BULUNABİLECEK BİR ÇALIŞMA OLCAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ'' 

 

 Bu çalışmanın Gaziantep'in yücelmesini yükselmesini gelişmesine katkıda bulunabilecek bir çalışma olacağını söyleyen Acar sözlerini şu şekilde tamamladı. ''Çalıştay derken Gaziantepi'in şehir merkezini kastetmiyoruz. Gaziantep sınırları içerisinde tüm yerleşim yerlerini temsil eden bir çalışmadan bahsediyoruz. Dolayısıyla tüm ilçeleri,köyleri ve diğer yerleşim yerlerinin tamamını içeren  bir çalıştay olacaktır. Şehirlerimizin her birisi, eğer bugün batılıların elinde olsaydı, her birinden onlarca yüzlerce marka üretebilecek hazineler çıkarırlardı. Biz ise zengin hazinelerin yoksul bekçileri gibi bu önemli hazinelerin ne kendi insanımız farkına varabilmiş ne de bunların diğer insanların istifadesine sunabilme konusunda çalışma yapmış değiliz.''

 

 

 

VALİ: ŞEHİR KİMLİĞİMİZİ TASARLAMAMIZ LAZIM

 

Şehir kimliği kavramı, bir şehre ait olan aklınıza ne geliyorsa tarih,ekonomik,kültürel,nüfus, üretimi, tüketimi bunların tamamına içine alan bir kavramdır diyen Vali Ali Yerlikaya'' hiçbir zaman doğduğumuz gibi ilk nefes alıpta Dünya'ya geldiğimiz gibi durmuyoruz. Ama şehirde durmuyor. Hamdolsun bizim şehrimizin 6.000 yıllık bir tarihi var. Ama 6.000 yıl sonrayı öngörmek haddimize değil. 2023 ,2053 ,2071 gibi bizim için manevi değer taşıyan bu tarihler ile ilgili birine kısa, birine orta, diğerine uzun vadeli dersek aslında bunlar çok uzun tarihler değil. Bununla ilgili şehir kimliğimizi tasarlamamız lazım.

 

 

Bu yapılan çalışmaların planı  ve çalışmaları olmayan şehirler için olumlu bir etki yapacağını dile getiren Severoğlu,''Gaziantep kentsel planı yapılmış,geleceğe yönelik planları olan bir şehir. Yapılan çalışmaların  Gaziantep'in çalışmaları ve planlarıyla ilgili bir çelişki oluşturacağını düşünüyorum. Gaziantep'e dışardan biri  geldiğinde kimi Gaziantep'i İmam Çağdaş, kimisi de Halil Usta olarak görüyor. Ben Gaziantep'in simgesi olarak kaleyi uygun olarak görüyorum'' dedi. Okan YILMAZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.