1. YAZARLAR

  2. Kaya Öztaş

  3. HAVARA DAŞ KEYMIH KİMİ
Kaya Öztaş

Kaya Öztaş

Yazarın Tüm Yazıları >

HAVARA DAŞ KEYMIH KİMİ

A+A-

Antep âzıynan yazılmış ilk roman

Ön ve son Söz

Bâ angesleg mi beyle yazdın,yôsa bize mi eyle geliy dey soruylar ? Ben de ‘ ‘Bu roman dünyada bi şehir uçun, o şehrin âzıynan ve o şehirlilere mahsus yazılmış ilk romandır, onun uçun bu romana. eyi mıhâdolun! deym.

Hemi de bu çabamı kercedecêniz yerde goleysa siz de yazmıya çalışın ve de bu  romandan dad almag,  hele de hele  yazdıglarımızı annamag  isdeysêz; aları çadlag, h ları hırıltılı ve  birez yumuşag g (ğ)  ile garışdırarag, üsdü cızgılı harfleri birez uzadarag, mesela  aşşâdahı kimi,   mesela  yên   kimi , söyleyereg ohumuya çalışın!.

 Eleri de genelde gapalı, geregli oldô zaman da açıg söyleycêz,  mesela  beylerbeyindeki tüm eler açıg  e,  be kele bacımdahı benin  e si  gapalı, keledeki  eler açıg olacag. nler genizden geleceg  amma,  her n dêl ha! Nene,  ana  ve daha  binlerce  n  genizden dêl de normal sôleneceg,  mesela nişleyn yôrum? dahı birinci n normal,  ikinci  n  genizden söleneceg…   Hanê uzatmıyag. Bu kitap Anteplilere mahsusdur.  Antepcey  bilmeysêz  ohumuya  filan kagman mahcup olursôz!  Zorlanırsêz,yarı yolda galırsêz!

Bazı Antepliler bile bazı yerleri sögmeg uçun ter dökeceg biliyk! Amma heç dêlse gendi ana dillerinde,  yanı  gözel Türgcenin en bi yên gözel âzında bi kitap okumuş olacaglar.

 Hemi de dünyada, Türkiyede, Antepde  Antebâzında ilk roman,,,

 Antepce bilmey misêz? Eyleyse  ohuman bu romanı. Zaten bişey ohudônuz yog , bunu da ohumasâz  gıyamed  gopmaz!  Size Antepçe örgedeceg dêlig ya ! Bag dêlig iledelig olan  delê garışdırmamag lazım. Birincisi dêlig, biz yabancı dêlig , ayıbdır sölemesi,(değiliz) anlamına, ikincisi ise yanı  uzadmasız delig “ Dâlar seni delig delig deleler!”  “Anagdar delê düşdü!” deki deligler, gördônüz kimi , bu deliglerde  e gıssa  ve  delê (deliğe) oldu.

Onun uçun, siz  bâ, hele şu delê  bâ  bi godla desêz bile, size onu goley goley godluyamam, godlasam da siz annamazsêz ve ambelbeter şaşırırsêz. Ey annamazsêz da  ben size ne deym ağam!? Bırahın elêzden bu romanı, ya da  iade edin aldênız yere, dilimizden annıyan ohusun!

Dilimizi annamıyan  Antepliye  aşina dêlig!

Tleri de unudmuyag. Bunların ne zaman d ne zaman T ohunacanı T cedvelleriynen  urgaşan  miyendizler,  mimarlar  bile  zor bilir!  Antepcey  goley mı sandêz?! Hele bi de yazmıya kahın da o zaman görürsêz hanyayı gonyayı…

Bi başga möhüm mesele de ;  kler ne zaman g olur, ne zaman k olarag galır? De bilen varsa sôlesin bahıym! Gışın galın geyilir! Gavagâcına garga çıgmış! Amma, Kitaplıgda künefe yimiş! Bütün bu k, g  işine gaynanasını  sevenlerin bile aglı ermez!

Bi sözüm de dışarılılara… Bizim ne gonuşdômuzu annamaları uçun çog çaba sarfedmeleri, ya da bizim dilimizi örgenmeleri gereg.   Örgedmenlere, memurlara filan  gelince , megdeplerde  çocuglarımızın dilini düzeldmiye  heç mi heç  kagmasınlar.  Emeglerine yazzıgolur!  Bizim bi  örgedmenimiz vardı, gulagları çınlasın, dilimizi,  âzımızı düzeldmiye kagdıydı da,  bagdı ki olmey, gendisi âzını Antepciye ayerledi! Romanımızdahı Savcı Salih kimi!

Neyse. Şindi sôlen bahıym siz Antepli misez,  yôsa dêl misêz?!

La de yeri gedin yav!  Antepli dêlsez niye boş yere bizi urgaşdırıysêz…Aha şindi roman başleycı taman…

DEVAM EDECEK

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.