1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HAVAALANI için Herkes konuştu
    AK Parti sustu
HAVAALANI için Herkes konuştu<br>AK Parti sustu

HAVAALANI için Herkes konuştu
AK Parti sustu

Gaziantep Havaalanı'nın pistin kesin kabulu için 6 haftalığına kapatılacak olmasına tepkiler büyüyor. Gazetemizin ortaya çıkardığı ve gündeme taşıdığı...

A+A-

Gaziantep Havaalanı'nın pistin kesin kabulu için 6 haftalığına kapatılacak olmasına tepkiler büyüyor. Gazetemizin ortaya çıkardığı ve gündeme taşıdığı konuyla ilgili olarak herkes harekete geçti konuştu ve tepki koydu, ancak tek sessiz kalan kesim AK Parti oldu. . Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, 6 haftalık kapatma süresinin 3 haftaya düşürülmesi için çalıştıklarını belirtti. AK Parti teşkilatı ve diger milletvekillerinden ses çıkmazken, sadece Fatma Şahin bu olayı gazetemizden öğrendiğini ve hemen harekete geçeceğini belirtti. Ancak daha sonra bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. CHP Mİlletvekili Yaşar Ağyüz ise bakanlık nezdinde kolları sıvadığını ve hesap soracaklarını ifade etti. Bu konuyla ilgili Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan ve Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer gerekenin yapılacağını söyledi. GAGİAD Başkanı Yaşar Erturhan ise Gaziantep'e üvey evlat muamelesi yapıldığını savundu.

AĞYÜZ TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz, önce ILS'e umut bağlanan, sonra yeni pist çalışması için uzun süre kapalı kalan Gaziantep Havaalanının yeni bir notamla 6 hafta kapatılması kararına tepki gösterdi. Hiç bir teknik alt yapısı çözülmeden el yordamıyla bu işe çare bulunmaya çalışıldığını belirten Ağyüz, "Gaziantep Türkiye'nin 6. büyük kenti. Yatırımların herşeyden önce projelerin alt yapı ve teknik donanımının baştan ayarlanması gerekir. Gaziantep ticaretin sanayinin ve ihracatın can damarı. Tarım ürünlerin arttığı, yurdışındaki vatandaşlarla ilişkilerin gelişmesinin en verimli olacağı bir dönemde alınan bu karar Gaziantep'e vurulmuş bir darbedir. Konuyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığına cevaplandırılması üzerine soru önergesi sunacağım. Gerekli olan bir çalışma ise de sürenin en aza indirilmesi konusunda çalışacağız. Maalesef Gaziantep çok sahipsiz bir kent" dedi.

GÜZELBEY: SÜRENİN KISATILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, 31 Ekim tarihinde kapatılacak olan Gaziantep Havaalanında sürenin en aza indirilmesi için çalışma yaptıklarını söyledi. Yapılan denetimler sonunda bazı eksiklerin bulunduğu ve asfaltta çatlamaların meydana geldiğinin tespit edildiğini vurgulayan Güzelbey, "Biz çalışmanın 20 günde bitirilmesi için çalışacağız. Zaten yapılacak çalışma pistin kesin kabulu için olacak. Tabiiki bu durumdan rahatsızlık duyduk. Sadece küçük uçakların inecek olması bizi sıkıntıya sokar. Çünkü şuanda yapılan bütün seferler tam dolu olarak gerçekleşiyor. Kimsenin kaygısı olmasın, bu konuda elimizden geleni yapacağız" şeklinde konuştu.

ASLAN: GEREKLİ GİRİŞİMLER YAPILDI

Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, müteahhit firmaya gerekiyorsa lojistik destek sağlanarak onarım işini kısa sürede tamamlayabilmesi için gerekli kolaylığın sağlanmasını istedi. Gaziantep Ticaret Odası olarak Ankara, THY ve diğer ilgili kurumlarla derhal temasa geçildiğini belirten Aslan, Gaziantep Havaalanının pist onarım çalışmalarının daha kısa zamanda tamamlanmasını istediklerini söyledi. 160 kişilik uçakların iniş kalkışı için diğer pistin kullanılacağını belirten Aslan, "Gerekiyorsa müteahhit firmaya lojistik destek sağlanarak Havalanı pistinde meydana gelen çatlakların en kısa zamanda tamir edilmesi Gaziantep için çok gereklidir. Büyük uçakların iniş kalkışlarının bir süreliğine de olsa kesintiye uğramaması için Ulaştırma Bakanlığı, THY ve diğer kurumlarla temasa geçilmiş, sürenin kısa tutulabilmesi için ne mümkünse yapılması istenmiştir" dedi.

KOÇER: KABUL EDİLİR BİR ŞEY DEĞİL

Gaziantep Havaalananın gerek Irak operasyonu ve gerekse de pistin yapımı için uzun süre kapalı kaldığını ancak bu durumun kabul edilir bir şey olmadığını kaydeden Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer ise, "elimizden geleni yapacağız" dedi. Koçer, kış mevsiminin ekonomik açıdan hareketli bir dönem olduğunu belirterek, "Bu bağlamda ekonomi büyük sıkıntıya girer. Olayın en kısa ve en seri şekilde çözülmesi için elimizden geleni yapacağız. Ankara'ya gidip konuyla ilgili detaylı bilgiler alıp, girişimde bulunacağız" diye konuştu.

ERHURHAN: GAZİANTEP'E ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPILIYOR

Daha önce uzunca bir süre pist yapımı için havaalanının uçuşlara kapatıldığını, bundan kent sanayi ve turizminin zarar gördüğünü söz konusu eden GAGİAD Başkanı Yaşar Erturhan, Gaziantep'e üvey evlat muamelesi yapıldığını savundu. Pistte bir hata varsa bundan dolayı Gaziantep halkı değil, müteahhit firmanın cezalandırılması gerektiğine dikkat çeken Erturhan, "Gaziantep üvey evlat muamelesi görüyor. Ancak bu üvey evladın ülke kalkınmasında önemli bir misyona sahip olduğu unutulmamalıdır. Pistte çatlak olduğu ve tamir edilebilmesi için bir havaalanının 6 hafta kapatılması ne demek? Koskoca bir kentin elini kolunu bağlamaya kimin ne hakkı var? Sanayileşmiş, iç turizmi yavaş yavaş hareket kazanmaya başlamış bir kente üçüncü bir pist yapmak gibi bir alternatif düşünülmez de, mevcudun kapatılması mı konuşulmalıdır anlamak mümkün değil. Ne yapılacaksa yapılmalı, süre kısa tutularak kentin iç ve dış bağlantıları hiç bir sekteye uğratılmamalıdır" dedi.

KILIÇ: ALTERNATİF ÇÖZÜMLER ÜRETİLSİN

MHP İl Başkanı Kemal Kılıç ise, Havaalanı pistinde meydana gelen çatlakların sebebinin araştırılmasını istedi. Gaziantep Havaalanının daha önce çeşitli zamanlarda onarım gördüğünü hatırlatan Kemal Kılıç, daha önce yaşanan ulaşım sıkıntısının bir daha yaşanmamasını istedi. Kent sanayisi için büyük öneme haiz Gaziantep Havaalanını ne ad ve nam altında olursa olsun uçuşa yasaklanmamasını isteyen Kılıç, "Gaziantep'in hava ulaşımı Müteahhit firmaların keyfine bırakılmamalı ve derhal alternatif çözümler üretilmelidir. 6 haftalığına da olsa Havaalanının devreden çıkarılmaması gerekir. Kentin hava ulaşımında zarara uğramaması için mümkün olan her şey yapılmalıdır. Bugüne kadar bozulmalar, düzeltmeler, tamir ve onarım için 2 milyon dolar sarfedilmiştir. Bu para nereye harcanmıştır?" diye sordu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.