Ebru Kont

Ebru Kont

Yazarın Tüm Yazıları >

HATA...

A+A-

Hata denilince aklınıza gelen şeyler nedir? Bilgisizlik, yanlış yapmak, aptallık, beceriksizlik mi? Eğer hata söz konusu olunca böyle, ya da buna benzer şeyler aklınıza geliyorsa ya daha çok hatalar yaparsınız, ya da hata yapmamak için kendinizi olduğunuz yere hapsedersiniz.

Oysa hatalar bize gelişme fırsatı tanır, bizi geliştirir, çok şey öğretir. Ben bu yüzden hatalarımı seviyorum. Bir hata yaptığımda aklıma ilk gelen şey ''ihtiyacım olan hangi bilgi gizlenmiş bu paketin içine?'' diye soruyorum kendi kendime. İhtiyacım olan bilgiyi alır almazda bir rahatlama oluyor içimde ve ''artık tekrar önüme bakıp, yeni bilgimle daha iyi ilerleyebilirim'' diye düşünüyorum.

Herkesin hata yapabileceğini, herkesin hata yapma özgürlüğünün olduğunu kabul etmek daha zevkli kılıyor yaşamı. Hiç düşündünüz mü Dünyada en çok ve en büyük hataları kimler yapmıştır ? Kahramanlar, liderler, bilim adamları, sanatçılar...

Gerçekte insanın başarısı arttıkça hataları da büyür. Hatalar bize neyin olmayacağını gösterirken aynı zamanda neyin olacağını da gösterir. İstemeden hata yapıp birisinin kalbini kırdığınızda karşınızdaki insanın nasıl kırıldığını öğrenirsiniz. Sınavdan istemediğiniz sonucu aldığınızda o derse daha fazla çalışmanız gerektiğini öğrenirsiniz...Önemli olan hatalardan doğru dersi çıkarmak ve bir daha aynı hatayı tekrarlamamaktır. İkinci kez aynı hatayı tekrarlamak hata yapmak değil başka bir şey olur :)

Etrafınıza bakın ve herkesin hatalar yapabildiğini görün. Bu insanların hayatı öğrenme şeklidir. Kimse hata yaparken hata yaptığının farkında değildir. Sadece yaptığı davranışın sonucunu tam olarak kestirememiştir. Hala size rahatsızlık veren bir hatanız varsa şöyle düşünün; zihninizde, hatayı oluşturan davranışınızı yapmadan önceki zaman dilimine gidin. Sizi bu davranışa iten neydi? Bu sonucu alacağnızı bilseydiniz yapar mıydınız? Davranışın size getirdiği sonuçtan olumlu bir bilgi alsanız bu bilgi ne olurdu? Bu şekilde bir yorumlama yaptığınızda hatanıza yüklediğiniz anlam değişecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz..
Daha önce yaptığınız hatalarınız için kendinizi affedin. Başkalarını da yaptıkları hataları için affedin. Zaten herkes hatasının sonucuyla hatasının bedelini ödüyor, ikinci bir cezaya gerek yok.

Hata dünyayı öğrenme şeklimizidir.

Düşünsenize hiç hata yapmasaydık konuşmayı ve yürümeyi de öğrenemezdik.

İhtiyacınız olan tek şey hataya karşı olan bakış açınızı değiştirmek.

 Kendinize hata yapma ve hatalardan öğrenme izni verin..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.