1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hasad töreni değil HASAR töreni..
Hasad töreni değil HASAR töreni..

Hasad töreni değil HASAR töreni..

Çiftçinin kötü dönem geçirdiği Gaziantep'te Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Bu yıl tarımsal üretim döneminin...

A+A-

Çiftçinin kötü dönem geçirdiği Gaziantep'te Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Bu yıl tarımsal üretim döneminin başladığı Ekim ayından bu yana hava sıcaklıkları genel olarak mevsim normalleri üzerinde gerçekleşirken, yağışların normallerin altında kaldığını, özellikle Nisan ayında oldukça gerilediğini  söyledi. 

 

Şahinbey Ziraat Odasının Hacıköprü köyünde düzenlenen  ‘Hasat Töreni’ne katılan ve biçerdöverle buğday hasadı yapan Bayraktar“Bu durum hububat gelişimine olumsuz etki yaparken, diğer taraftan don afeti başta olmak üzere, bazı illerimizde gerçekleşen dolu, fırtına, hortum, sel gibi afetler çiftçinin peşini bırakmamıştır. Hububat ekiminin ardından ve gelişme döneminde bazı illerimizde beklenen yağışların gerçekleşmemesi, tohumlarda çıkışların zayıf, başak boylarının kısa kalmasına ve dane dolum döneminde yeterli gelişim gösterememesine neden olmuştur. Yağışların oldukça azaldığı alanlarda üretici tarlayı yeniden sürmüştür"diye konuştu.

RİSKLER EN AZA İNDİRİLMELİ

 

"Çiftçimize, üretimini yaparken tabiatın şartlarından doğabilecek riskleri en aza indirecek şartlar sağlanmalıdır" diyen Bayraktar, "Örneğin arpa, buğday üretirken, bu yıl olduğu gibi yağışın az olduğu dönemlerde, sulamayla kuraklığın üstesinden gelebilmelidir. Bunun için sulama yatırımlarının tamamlanarak çiftçimizin hizmetine sunulması, toprak suyun buluşturulması çok önem taşımaktadır. Sulama açısından Gaziantep’e baktığımızda, ilin teknik ve ekonomik olarak sulanabilir 148 bin 432 hektarlık tarım arazisinin halen sadece 56 bin 673 hektarı sulanabiliyor. Bunun yeterli bulmamız mümkün değildir. Halen yüzde 38 olan sulanabilir arazi oranı en kısa zamanda yüzde 100’e yaklaştırılmalıdır" şeklinde konuştu. 

 

ARAZİLERDE TAPU SORUNU

 

Gaziantep'teki arazilerde tapu sorunu olduğunun altını çizen Bayraktar, Gaziantep’in, Türkiye'nin en girişimci,sanayinin her dalında olduğu gibi tarımda ve tarıma dayalı sanayide de önde gelen illerinden biri olduğunu belirtti. Bayraktar, "Tapuların birçoğunda parsel kayması vardır. Çiftçimizin belli bir mevkide olması gereken arazisi, başka bir çiftçinin üzerinde çıkmaktadır. Bu ciddi sorunlara yol açmaktadır. İl genelinde şehirleşmenin artması,tarım arazilerin bir kısmının yerleşim yeri ve sanayi bölgesi haline gelmesine yol açmıştır. Verimli tarım arazilerinin korunması Gaziantep özelinde çok daha önemli hale gelmiştir" dedi. 

 

1 MİLYON DEKAR ALANDA EKİM 

 

Bayraktar, "Güneydoğu Anadolu’muzun en önemli illerinden olan Gaziantep’te, geçen yıl 1 milyon 214 bin dekar alanda tahıl ekimi yapılmıştır. 352 bin ton buğday, 108 bin ton arpa, 39 bin ton mısır üretilmiştir. Toplam tahıl üretimi 500 bin tona dayanmıştır. Gaziantep, Antep fıstığı üretiminin de yüzde 38’ini tek başına karşılamaktadır. Türkiye’de üretilen 140 bin ton Antep fıstığının 53 bin tonunu gerçekleştiren Gaziantep, iller arasında birinci sıradadır. Yalnız, ağaç başına verim 3 kilogramda kalmaktadır. Verimi artırmak için sulama yatırımlarının tamamlanması gerekmektedir.İhracat yeterli değildir. Uluslararası pazarların ihtiyaçlarını karşılayacak miktar ve kalitede Antep fıstığı üretilmelidir.Girdi maliyetlerinin yüksekliği verilen destekleri yetersiz bırakmaktadır. Fındıkta olduğu gibi Antep fıstığında da alan bazlı destek uygulaması başlatılmalıdır. Kaçak fıstık girişleri önlenmelidir. Antep fıstığında üretici örgütlerine ihtiyaç vardır. Üretici birlikleri ve kooperatifler kurulmalıdır. Kırmızı biber üretiminde Şanlıurfa’nın ardından ikinci sırada gelen Gaziantep, 204 bin tonluk kırmızı biberin 41 bin tonunu üretmektedir. Gaziantep, 12 bin tonu aşkın kırmızı mercimek üretimiyle Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin ve Batman’ın ardından beşinciliği almaktadır. Yağlık zeytin üretiminde Aydın, İzmir, Hatay, Muğla ve Mersin’in ardından altıncı olan Gaziantep, 99 bin 540 ton yağlık, 4 bin 379 ton sofralık zeytin üretmektedir. Bölgedeki yerel zeytin çeşitleri ülkemiz için büyük bir zenginliktir. Bu çeşitlere gereken önemin verilmesi, yerel çeşitlerin ayrı ayrı işlenerek ambalajlanması, markalaşmaya gidilmesi ülkemiz zeytinciliğine önemli bir katkı sağlayacaktır" şeklinde konuştu. 

 

TABİİ AFETLER ÇİFTÇİMİZİN PEŞİNİ BIRAKMADI

 

Bu yıl tarımsal üretim döneminin başladığı Ekim ayından bu yana hava sıcaklıkları genel olarak mevsim normalleri üzerinde gerçekleşirken, yağışların normallerin altında kaldığını, özellikle Nisan ayında oldukça gerilediğini vurgulayan Bayraktar, şunları söyledi: “Bu durum hububat gelişimine olumsuz etki yaparken, diğer taraftan don afeti başta olmak üzere, bazı illerimizde gerçekleşen dolu, fırtına, hortum, sel gibi afetler çiftçinin peşini bırakmamıştır. Hububat ekiminin ardından ve gelişme döneminde bazı illerimizde beklenen yağışların gerçekleşmemesi, tohumlarda çıkışların zayıf, başak boylarının kısa kalmasına ve dane dolum döneminde yeterli gelişim gösterememesine neden olmuştur. Yağışların oldukça azaldığı alanlarda üretici tarlayı yeniden sürmüştür"

 

BUĞDAYDA KALİTE DE ÇOK ÖNEMLİ

 

Buğdayda kalitenin de çok önemli olduğunu vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti: “Son yıllarda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin buğday alımlarında protein oranını esas alması kaliteyi artıracak bir gelişmedir. Nitekim, ülkemizde buğday üretiminde bir kalite sorunumuz vardır.Bu kalite sorununu çözemediğimiz için, 2015 yılında yurt dışından 4,3 milyon tonun üzerinde buğday ithal ettik. Aldığımız bu ürünü işleyip, büyük bir oranını buğday ürünleri olarak ihraç ediyoruz. Un üretiminde dünyada bazen birinci, bazen ikinci oluyoruz.Çok önemli düzeyde makarna, bisküvi, pastacılık ürünleri ihracatımız var. Gaziantep de bu ürünlerin ihracatında önde gelen illerimizden biridir. Bu ürünlerde kullanılacak kaliteli buğdayı da üretebilsek, buğday ithal etmek durumunda kalmayız. Üretimde ve kullanımda gerçekleşen kayıpları önlemek, kaliteli buğday üretmek, milli ekonomiye katkıyı artırmak konusunda çiftçi kardeşlerim sizlere de büyük görev düşmektedir. Bu sene bazı bölgeler hariç ülke genelinde iklim şartları hububat üretimi açısından uygun seyretti. Ancak hasadın başlangıcından bu yana gerçekleşen aşırı yağışlar hububatta bazı bölgelerde külleme, pas ve kök çürüklüğüne sebep oldu. Dolayısıyla aşırı yağış, hububatta kalite düşüklüğüne yol açacak.”

 

PLAKET VERİLDİ

 

Törene, Gaziantep ile bölge Oda başkanları ve çok sayıda çiftçi katıldı. Gaziantep Ziraat Odaları İl Koordinasyon ve Şehit Kamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit ile Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, TZOB Genel Başkanı Bayraktar’a plaket verdiler. Bayraktar, okunan duanın ardından biçerdöverle buğday hasadı yaptı.  HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.