1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Hakan Tanrıöver'den Kültürel Miras kitabı
Hakan Tanrıöver'den Kültürel Miras kitabı

Hakan Tanrıöver'den Kültürel Miras kitabı

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Adayı Muhammed Hakan Tanrıöver, 'Kültür İçin Memleketim İçin' adlı ilk kitabını çıkardı.

A+A-

 Kitabında, bakanlığın son 20 yılda Gaziantep'te kültüre yaptığı hizmetleri anlatan Tanrıöver, "Biz Gaziantep'e çok sayıda proje getirdik ama bizim karşımızda işbirliğine çok açık bir yerel yapı vardı. Bu yerel yapının kafası aydınlık ve işbirliğine çok açıktı. Örneğin Mesut Ölçal" dedi. 

Kültürel mirasla kalkınma arasında doğrudan bir ilişki olduğunu söyleyen Tanrıöver, "Bu kadar Suriyeliyi, bu kadar şehirli bağrına basıyorsa bu kültürün getirdiği öğretilerden ortaya çıkan bir sinerjidir. Dolayısıyla biz bu memleketin en önemli meselesinin kültür olduğunu, iddia ediyoruz" dedi.

İTİBAR GÖRDÜM

2004 yılından bu yana Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği müzakere sürecinde kültür alanında gerçekleştirilen çalışmaları yürüten, başarılarından dolayı Europa Nostra tarafından jüri özel ödülü de alan Tanrıöver ile kitabıyla ilgili konuştuk. Kitabında Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından Mustafa Taşar'la başlayan süreçte neler yapıldığını, masanın bu tarafından anlattığını belirten Tanrıöver, kitabında Abdulkadir Ateş'e de itafta bulunduğunu söyledi. Tanrıöver, "Mustafa Taşar ve Abdulkadir Ateş'in hemşehrisi olduğum için turizm bakanlığında itibar gördüm. Turizm eğitim merkezlerinin mimari Abdulkadir Ateş'tir" dedi. 

MANGALIN İÇERİSİNDEN ÇIKTIK

Özellikle Zeugma antik kentinde tesadüfen bulunan mozaikler ve bu mozaiklerin dünyaya tanıtılması ve buradanda bir müze aracılığıyla bunların yapılmasının çok önemli bir çıkış noktası olduğunu anlatan Tanrıöver, "Gaziantep'i sadece bir mangalın içerisine sıkıştırmaktan çıkıp kültür ve turizm alanında dünyaya bir iddia olarak ortaya koytuk. Bakanlığımız Gaziantep'e kültür ve turizm noktasında çok büyük destek verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Gaziantep'te Milenyum iş merkezi 4. katta ayrı bir proje ofisi açtı. Gaziantep'teki Avrupa Birliği projelerini yürütebilmek için. Belediyelerle, vakıflar bölge müdürlüğüyle, ticaret odasıyla bütün projeleri burada koordine ettik." dedi.

MESUT ÖLÇAL GİBİ BİR ADAM VARDI

Kitabında, Avrupa Birliğinin GAP bölgesindeki kültürel mirası geliştirme programıyla ilgili yapılan çalışmaları anlattığını dile getiren Tanrıöver, "Kültür ve Turizm bakanlığı olarak Gaziantep Ticaret odasıyla birlikte Güneydoğu Anadolu Tanıtım Projesi gerçekleştirdik. O zaman Mehmet Aslan bey GTO başkanıydı. Mesut Ölçal bey rahmetli gerçekten çok Gaziantep aşığı biriydi. Kitapta da kendisine özel bir yer verdik. Biz bu bu projeleri Gaziantep'e getiriyoruz ama bizim karşımızda Mesut Ölçal gibi bir adam vardı. Yani işbirliğine çok açık bir yerel yapının olması önemli. Bu yerel yapının kafası aydınlık ve işbirliğine çok açıktı. Gaziantep orjinli Mardin'i, Batman'ı, Urfa'yı, Siirt'i, Diyarbakır'ı, Adıyaman'ı içerisine alan bir proje yaptık. İlk tanıtım broşürleri, tanıtım kitapları, belgesel filmler yaptık. Hazırladığımız kitap Paris'te dünya seyahat kitapları arasında 3.cülük ödülü aldı" diye konuştu.

BUTİK OTEL ÇALIŞMASI 

Gaziantep büyükşehir Belediyesi ile beraber Butik otel, kültür yolunun restorasyonla ilgili çalışmalar yaptıklarını söyleyen Tanrıöver şöyle konuştu:, "Kitapta Asım bey ve birlikte yaptığımız çalışmalara yer veriyoruz. Şehitkamil belediyesi ile beraber Dülük antik kentindeki kazıları başlattık. O zaman Metin Özkarslı bey başkandı. Yine kitapta geçen Bülbülzade bizim çalışma ofislerimizden biriydi. Hatta dönem dönem Ökkeş Eruslu beyde gelir çalışmalara katılırdı. Biz 4 yıl boyunca hep buradaydık. Türk halk kongresini yaptık. Kültürel çalışmaların odağını hep Gaziantep'e taşıdık bu süreçte. Gaziantep'teki bütün otel ve restorantlarda Başkent Üniversitesi beslenme hijyen ve diyetisyenlik bölümüyle beraber hijyen eğitimleri düzenledik. 250 tane turist rehberini Gaziantep'e getirdik, GAP bölgesinde rehberlikte uzmanlaşma eğitimi düzenledik, teorik ve uygulamalı eğitimler yaptık. Kültür ve turizm çalışmalarının odağını Gaziantep yaptık."

KONUKOĞLU BAKAN DİYALOGU

Bey Mahallesi'ndeki çalışmaları da anlatan Tanrıöver şöyle konuştu:"Asım Bey, Abdulkadir Bey ve Bakanımız Bey Mahallesini geziyoruz. Abdulkadir bey, 'Sayın bakanım artık buraya finansal destek istiyoruz' dedi. Bakan beyde, 'Valla bende senden destek istiyorum" dedi ve ekledi; 'Bakın arkadaşlar ben size cansuyuyum. Ben Aydınlıyım, Aydın'da biz suyu tulumbalardan alırız. Sabah her tulumbanın yanında bir destinin içinde biraz su olur, o suyu getirir o tulumbanın içine dökersiniz, o suyu dökmezseniz o tulumba çalışmaz. Ondan sonra istediğin kadar su alırsın ben size o destinin içindeki suyum. Kültür ve turizm bakanlığının yereldeki yaptığı çalışmalara biz bir can suyu olduk' dedi. "

MUSEM'İN ÖRNEĞİ YOK

Gelenekten gelen üretim kültürünü çok önemsediklerini belirten Tanrıöver, "Gaziantep'te 10 yıl önceki lokantaların menülerine bakın şimdi bakın. Bürekli bir gelişim var. MUSEM'i görüyorsunuz. Bu ayarda Türkiye'de MUSEM ayarında bir restorant yok. Adliye çok güzel, halkın kullanımı çok önemli. Bizi diğer coğrafyalardan ayırt eden  en güçlü olduğumuz yer kültür. Bizim yapmamız gereken kültürel miras aracılığıyla kalkınmaya önem vermek. Bu size ticarette dürüstlüğüde getirecek, bu size gelenek oluşturacak, bu diğer coğrafyalarla münasebetlerinizi geliştirecek. Bu kadar Suriyeliyi bu kadar şehirli bağrına basıyorsa bu gene kültürün getirdiği öğretilerden ortaya çıkan bir sinerjidir. Dolayısıyla biz bu memleketin en önemli meselesinin kültür olduğunu, iddia ediyoruz. Onun için diyoruzki Kültür İçin Memleketim için, en önemli gündem maddemiz kültürümüz olmalı" dedi.

GAZİANTEP KÜLTÜRDE İLK 5'TE

Tanrıöver, kültürün sanayi ve ticareti de beslediğini ifade ederek, "Şehirde ikinci nesil üçüncü nesil sanayicilerimiz var, ne kadar zengin olurlarsa olsunlar, kimin oğlu olurlarsa olsunlar hepsi gittiler dükkanlarında işlerinin başında tıpkı bir çırak gibi çalıştılar ve işte bu bir iş kültürü, hayat kültürü. Buda bu şehrin öğrettiği kültürlerden bir tanesi. Türkiye genelinde Gaziantep kültür alanında ilk 5'te. Gastronomide UNESCO dünya kültür mirası listesine girmemiz önemli bir kültür altyapısı" dedi.

FATMA ŞAHİN'İN VİZYONU

Tanrıöver, kitabında Gaziantep'te kurulacak olan Anadolu Arkeoloji Enstitüsü'nden de bahsediyor. 10 Milyon Euroluk bir bütçeyle kurulacak enstitünün kurulma fikrini ve gelişimini anlatan Tanrıöver, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in bu konudada vizyonunu Kendirli Kilisesi altında hizmet verecek olan enstitüde, arkeolojik çalışmaların toparlanacağını ve çok önemli bir proje olduğunu anlatıyor. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.