1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hak aramaya devam
Hak aramaya devam

Hak aramaya devam

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Vicdan Baykara, toplu sözleşmeli, grevli, sendikal hak ve özgürlükler için...

A+A-

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Vicdan Baykara, toplu sözleşmeli, grevli, sendikal hak ve özgürlükler için kararlı ve onurlu mücadelelerine devam ettiklerini bildirdi.

Balıklı Parkı'nda KESK'e bağlı sendika üyelerinin katıldığı basın açıklamasına katılan Baykara, uzun yıllardır sürdürdükleri mücadelenin meşruiyeti çerçevesinde, toplu iş sözleşmesi ve grev haklarının kullanılmasını gerektirdiğini belirterek, sanıldığının aksine, toplu sözleşme ve grev haklarına ilişkin yasal bir engel bulunmadığını, engelin AK Parti Hükümetinin siyasal tercihi olduğunu savundu.

GREV HAKKIMIZ VAR

Anayasanın 90. maddesinde yapılan değişiklik gereği, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası'nın uluslararası sözleşmelere aykırı hükümler yerine, Türkiye'nin onayladığı uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan, toplu sözleşme ve grev hakkına ilişkin hükümlerin uygulanmasının Anayasal zorunluluk olduğunu ifade eden Baykara, ''Bu temel Anayasal dayanağın yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), sendikalarımızın başvuruları sonunda vardığı emsal nitelikteki kararlar da toplu sözleşme ve grev hakkımızı vurgulamaktadır'' dedi.

TARTIŞMA KESİN OLARAK BİTTİ

Bu kararlardan sonra kamu emekçilerinin toplu pazarlık ve grev hakkı ile ilgili tartışmaların kesin olarak bittiğini vurgulayan Baykara, "Mali, sosyal, siyasal haklarımızın korunmasının ve çalışma koşullarımızın iyileştirilmesinin yegane yolu, toplu sözleşme ve grev hakkımızın kullanılmasıdır. Toplu sözleşmeli, grevli, sendikal hak ve özgürlükler için kararlı ve onurlu mücadelemize devam ediyoruz. Fiili ve meşru mücadele anlayışımızla toplu iş sözleşmesi ve grev hakkımızı kullanacağız. Tüm emekçileri, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik başta olmak üzere tüm alanlarda herkese eşit, ücretsiz, nitelikli ve ulaşılabilir kamu hizmeti ve insanca yaşanacak bir ücret için verdiğimiz mücadelede birlikte olmaya ve KESK'e bağlı sendikalarda örgütlenmeye davet ediyoruz" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.