1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GURUR GÜNÜ
GURUR GÜNÜ

GURUR GÜNÜ

Antep’e Gazilik unvanı verilişinin 96. yıldönümü törenlerle kutlanacak.

A+A-

 İlk  tören sabah saat 10.30'da 15 Temmuz Demokrasi Meydan'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayacak. Aynı gün gazilik beratı okunacak. Vali Ali Yerlikaya ve Fatma Şahin'in konuşmasının ardından Saat 11.15'de Hamdi Kutlar Cad. Boyacı Çıkmazı'ndaki Boyacı Cami Avlusunda yaptırılar Kadın Şehitler anıtı açılacak. Gün ile ilgili verilen mesajlarda "Gazianteplilerin milli mücadele ruhuyla her zaman mukaddes vatanına ve şanlı bayrağına sahip çıkmaya devam edecek" denildi. 

İŞTE MESAJLAR

YERLİKAYA: 96 YILLIK ONUR GÜNÜMÜZ

Vali Ali Yerlikaya,  "Dünyada ilk defa bir şehir adının önüne altın harflerle “Gazi” yazılışının 96.  Yıl dönümünün onur ve mutluluğunu yaşıyoruz" dedi. Yerlikaya, "Milletimizin Kurtuluş Mücadelesinde özel bir yeri bulunan Antep Savunması,  bağımsızlık uğrunda kadın-erkek, genç yaşlı demeden, düşmana tek yürek ve inanç birliğiyle direnerek, onurlu bir destan yazan Antep halkının yazdığı destandır. Anteplilerin bu yüksek irade ve kahramanlıkları, 8 Şubat 1921 tarihinde Yüce Meclisimiz tarafından oybirliğiyle alınan kararla “Gazi” unvanı ile tevcih edildi. Bizlere bu kutsal vatanı ve bayrağı emanet eden şehit ve gazilerimize karşı en büyük görevimiz bu bayrağı gelecek kuşaklara layıkıyla teslim etmektir" 

GÜL: ŞANLI MÜCADELESİ SONRASI KAZANDI 

AK Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, "Gazi Mustafa Kemal’in başkanlığındaki Büyük Millet Meclisi, şehrinin kurtuluşu için destan yazan Antep ahalisinin şanlı mücadelesini taçlandırarak, 8 Şubat 1921 tarihinde 93 nolu kanun ile Antep'e "Gazi" unvanı verdi. Gazi şehrimiz, bu şerefli unvanı 96 yıldır layıkıyla taşımaya devam ediyor. Ayrıca 7 Şubat 2008 tarihinde çıkarılan 5734 sayılı kanunla Kurtuluş Savaşı sırasında verdiği destansı mücadele ile büyük kahramanlık nedeniyle ilimize “İstiklal Madalyası” verilmiştir.  Bu unvan 7'den 70'e verilen şanlı bir mücadele sonucu alındı. Yaşanan tüm yokluklara rağmen kahramanlık destanını yazan Antepliler, dün olduğu gibi bugün de Türkiye'de örnek konumunu sürdürüyor.

KOÇER: ONURUMUZ

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, Antep’e “Gazilik” unvanı verilişinin 96’nci yıldönümünü kutladı. Koçer, yayımladığı mesajda, 8 Şubat 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisince (TBMM) Antep’e “Gazilik” unvanı verildiğini hatırlatarak, bu unvanın öyle kolay elde edilmediğini belirtti. Bugün “Gazilik” unvanı ve “İstiklal Madalyası” kazanmanın haklı gururunu bir kez daha yaşadıklarını vurgulayan Koçer, "Antep Savunması, yüreği vatan aşkıyla çarpan Anteplilerin verdiği eşi benzeri görülmemiş bir mücadeledir. Bu destanı yazan kahramanlarımızla ne kadar övünsek azdır. Bu mücadelenin ardından dünyada ‘Gazilik’ unvanı alan tek şehir olarak tarihe geçen şehrimiz, bugün de farklı kulvarlarda ülkemize katkı sağlamaya devam ediyor"

YÜKSEL: BAĞIMSIZLIK MEŞALESİ YAKILDI 

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Yüksel, Antep'e 'Gazilik' unvanının verilişinin 96'ncı yıl dönümünü kutladı.  Milletvekili Abdülkadir Yüksel, Antep'in 'gazilik' ünvanı olan dünyada tek kent olduğunu belirterek, unvanın verilişinin 96. yıl dönümünün coşkusunu yaşadıklarını belirtti. Yüksel, "Gaziantep sadece 'Gazi' ve kahraman değil, aynı zamanda bağımsızlık meşalesinin yakıldığı kenttir" ifadelerini kullandı. 

UZER: EN BÜYÜK KAHRAMANLIK

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer , Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Antep’e gazilik unvanı verilişinin 96. yıl dönümünü kutladı. Milletvekili Uzer, kutlama mesajında Gazianteplilerin çetin şartlara rağmen yiğitçe mücadele ederek bu unvanı aldığına dikkat çekerek, “Gaziantep’imize layık görülen gazilik unvanı ilk günden bu yana onurumuz olurken, bu yolda canını hiçe sayan aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz ise gururumuz oldu. Bu destanı yazan kahramanlarımızla ne kadar övünsek azdır” dedi. 

EKİCİ: HALKIN ONUR NİŞANI

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, Antep’e ‘Gazi’ unvanı verilişinin yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, esarete boyun eğmeyen, kaderini, geleceğini başka odakların eline teslim etmeye yanaşmayan Gazianteplilerle gurur duyduklarını vurgulayarak “Bu unvan, esarete boyun eğmeyen halkımızın onur nişanıdır” dedi. Ekici, işgal kuvvetlerine karşı yürütülen direnişte, yazdığı kahramanlık destanı ile ‘Gazi’lik unvanı ile onurlandırılan Antep’in, Anadolu’nun dört bir yanında yakılan bağımsızlık ateşine de güç verdiğini vurguladı. 

FADILOĞLU: RAHMETLE ANIYORUM 

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Antep’e ‘gazilik’ unvanının verilişinin 96. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, “Antep’i Gazilikle onurlandıran, bizlere, üzerinde onurla ve başı dik yaşadığımız bu toprakları 96 yıl önce emanet eden o büyük destanın aziz kahramanlarını; şehitlerimizi ve gazilerimizi, adını bildiğimiz ve bilmediğimiz herkesi bir kez daha rahmetle anıyorum” ifadesini kullandı.

TAHMAZOĞLU: ONURLUYUZ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, "Kurtuluş yıllarında 11 ay süreyle verdikleri çetin mücadele ve dünyada eşi benzeri olmayan tarihe mal olmuş örnek savunmayla, şehrimizin 'Gazilik unvanı ile taçlandırılmasının 96. yıldönümünü kutlamanın büyük onur ve coşkusu içerisindeyiz" dedi.

ÇIKMAZ: DÜNYA TARİHİNDE İLK

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri  Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, Antep’e “Gazilik” unvanı verilişinin 97’nci yıldönümünü kutladı. Çıkmaz, yayımladığı mesajda, dünya tarihine “altın harflerle” yazılan Antep Savunmasının Gaziantep’in bugünkü durumunu doğrudan etkilediğini belirtti. 8 Şubat 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından (TBMM) Antep’e “Gazilik” unvanı verilmesinin alelacele alınmış bir karar olmadığını vurgulayan Çıkmaz, bu unvanın dünya tarihinde ilk olduğunu dile getirdi.


KONUKOĞLU: GURURLUYUZ

 Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu,  Kurtuluş Savaşı sırasında kendi gücüyle işgale dayanan ve düşmana geçit vermeyen Antep’e TBMM tarafından 8 Şubat 1921 tarihinde gazilik unvanı verildiğini anımsatarak, bu unvanı şerefle ve şanla taşıdıklarını belirtti.  Konukoğlu, şehrimize Gazi unvanı verilişinin 96. yıl dönümünü kutlamanın gururu ve onurunu yaşadıklarını ifade ederek, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve işgalcilerin kurşunlarıyla şehit düşmüş isimsiz yiğitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmetle andı. 

ASLAN: DÜNYA'YA ÖRNEK BİR ŞEHİR

Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan, Gaziantep’e, “Gazilik” unvanının verilişinin 96. yıl dönümü sebebiyle yayımladığı mesajıyla duygularını dile getirdi. Aslan mesajında, Antep halkının düşmana eğilmediğini ve dünyaya örnek bir mücadele sergilediğini belirterek; ““Kent savunmasında 7’den 70’e verilen tarihi direniş sonucu Antepliler, her türlü yokluğa rağmen dünyaya örnek gösterilen kahramanlık destanını yazdı ve bu mücadelesi ile dünya’da 'Gazilik'’ ünvanı ile onurlandırılan tek şehir oldu. dedi.

TİRYAKİOĞLU: GURUR MADALYASI

Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gaziantep’e Gazilik unvanı verilişinin 96. yıl dönümünü kutladı.Tiryakioğlu, işgal kuvvetlerine karşı tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık mücadelesi sergileyen Gazianteplilerin, 96 yıldır Gazilik unvanını büyük bir gururla taşıdığını ifade etti. Gazilik unvanının Gazianteplilere verilmiş, ecdadın yiğitliğini ve cesaretini simgeleyen ebediyen taşınacak bir madalya olduğunu belirten Tiryakioğlu, " Bizlere bugün bu tarifi mümkün olmayan büyük gururu yaşatan başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan savunmasında hayatlarını kaybeden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Gazilik yıl dönümümüz kutlu olsun."

ÇELENK: EN BÜYÜK DESTAN

MÜSİAD Şube Başkanı Mehmet Çelenk, Antep'e 'Gazi' unvanı verilişinin 96. yıl dönümünü kutladı. Mehmet Çelenk, tarihte 'Gazi" unvanı alan ilk ve tek ilin Gaziantep olduğunu belirterek, unvanın verilişinin yıl dönümünü kutladı. Türk milletinin kahramanlık ve fedakarlığının en büyük destanlarından birini Gaziantep'in yazdığını belirten Çelenk, "Gaziantep, tarihte 'Gazi' unvanını alan ilk ve tek ildir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü, Gazianteplileri kahramanlık örneği olarak alabilir' sözüyle Gaziantep'i bütün Türk ulusuna örnek göstermiştir. 96 yıldır aynı heyecanla, gururla kutladığımız, herkese nasip olmayan 'Gazi' unvanının şehrimize verilişini tekrar kutluyor, canlarını bu topraklara feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum" dedi. 

NABİOĞLU: 96. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nabioğlu Gaziantep’e Gazilik Ünvanı verilmesinin 96. Yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.Mesajda Nabioğlu şu  cümlelere yer verdi: "Ecdatlarımızdan aldığımız bu güç ve kuvvetle bizler de ekonomik, sosyal ve kültürel olarak şehrimizi en üst seviyelere taşımak için tüm gayretimizi sarf etmekteyiz. Bir bölgenin kalkınmasında ekonomik gelişimin önemi yadsınamaz. Bizler de mesleğimiz gereği ekonominin lokomotifi rolünü üstlendiğimiz için bizlere emanet edilen şehrimiz ve vatanımız için mücadelemizi sürdürüyoruz. Gazi şehrimizi bizler gibi parlayan bir yıldız haline gelmesini sağlayan tüm hemşehrilerimizi canı gönülden anıyoruz"  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.