1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNDE 118 KİŞİ CEZALANDIRILDI
GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNDE  118 KİŞİ CEZALANDIRILDI

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNDE 118 KİŞİ CEZALANDIRILDI

 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin kentte gürültü kirliliğine karşı çalışmaları devam ediyor. Belediye’nin bünyesinde hizmet veren Zabıta...

A+A-

 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin kentte gürültü kirliliğine karşı çalışmaları devam ediyor. Belediye’nin bünyesinde hizmet veren Zabıta Daire Başkanlığı, 2014 yılı içerisinde 750 işyeri denetimin yanı sıra 118 kişiye havai fişek cezası kesti. 
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Ömer Yalım, vatandaşların huzurunun bozulmaması ve gürültü ile rahatsız edilmemesi amacıyla Zabıta Daire Başkanlığı tarafından yürütülen önleyici ve koruyucu çalışmalar çerçevesinde; eğlence mekanlarında, trafikte, inşaat faaliyetlerinde ve işletmelerden kaynaklanan gürültü sorunu ile ilgili olarak denetimlerin devam ettiğini söyledi.
Canlı müzik yayını yapan işletmeleri gerek vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine, gerekse rutin denetimler kapsamında halkın huzur ve sükununu korumak adına mevzuat çerçevesinde denetlendiğini aktaran Yalım, “Mevzuata aykırı faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlara idari para cezası ile birlikte ruhsata aykırı faaliyetten men cezaları veriliyor. 2014 yılı içerisinde yapılan 750 adet denetim neticesinde; 118 kişiye havai fişek cezası olan 82 bin 600 TL idari para cezası verildi. Diğer kişi ve kuruluşlara ise 68 bin TL olmak üzere toplamda 150 bin TL idari para cezası uygulandı” diye konuştu.

İNŞAATLARDA AKŞAM 19.00-SABAH 07.00 ARASINDA ÇALIŞMA YASAK

“Gürültüye Hep Birlikte “DUR” Diyelim Artık” sloganı ile çalıştıklarını, dikkat edilmesi ve yasak olan faaliyetler üzerinde ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Ömer Yalım, “Bu bağlamda; susturucu ve ses giderici diğer parçaları olmadan bir motorlu kara taşıtı ile trafiğe çıkılmasına izin verilmiyor. Motorlu taşıtların üzerinde veya içinde, korna veya ses çıkaran başka bir cihazın gereksiz yere kullanılmasına izin vermiyoruz. Konut bölgelerinde insanları çok rahatsız eden sokak düğünlerinin ve havai fişek kullanımına izin yok. Radyo, televizyon ve müzik aletlerinin yerleşim alanlarında ve gürültüye duyarlı bölgelerde rahatsızlık verecek seviyede seslerinin yükseltilmemesi veya konumlandırılmamasına izin verilmiyor” şeklinde konuştu.
Yalım, konut alanları içerisinde her türlü inşaat faaliyetlerinin akşam 19.00, sabah 07.00 saatleri arasında yasak olduğunu, yasağa uymayanlar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu Hükümleri kapsamında 700 TL ile 21 bin 115 TL ceza verildiğini aktardı. Yalım, yine 5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında bin 929 TL ile 9 bin 660 TL arasında İdari Para Cezaları uygulandığını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.