1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GÜNLÜK EV KİRALAMAYA TEPKİ
GÜNLÜK EV KİRALAMAYA TEPKİ

GÜNLÜK EV KİRALAMAYA TEPKİ

Son yıllarda ilimizde de artan günlük ev kiralama konusu yaşanan terör olaylarının ardından yeniden gündeme geldi.

A+A-

Sektör temsilcileri, günlük ev kiralama olayına bakanlığın el atmasından memnuniyetlerini dile getirirken, denetim mekanizmasının işletilmesini istiyor. Gökhan Çeliktürk, günlük daire kiralama işini etik bulmadığını belirtirken, "Otel varken insanlar niye daire tutsun, tasvip etmiyorum" derken, Özgür Girişken, "Tamamen yasaklamak yerine denetim mekanizması oluşturarak hayata geçirmek daha doğru diye düşünüyorum" dedi. Mehmet Aytaç, "Konuya Bakanlığın el koyması bizler için iyi olur. Şu ortamda sıkıntı oluyor" derken Melih Meriç ise, "Ev sahiplerinin para kazanma uğruna hiç kimsenin can güvenliğini tehlikeye atma gibi bir lüksü olmamalı. Belediyeler, valilik dikkat etmeli" dedi.

EMLAKÇILARA BÜYÜK CEZALAR GELİYOR

Bakanlık, özellikle terör örgütleri ve fuhuş çeteleri tarafından rağbet gören günlük ev kiralama işinde gerekli bildirimde bulunmayan emlakçılara ceza için düğmeye bastı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen yönetmelik çalışması ile mevzuata aykırı günlük ev kiralayan emlakçılara büyük cezalar verilecek. 

ÇELİKTÜRK:FAZLASIYLA OTELİMİZ VAR

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, günlük daire kiralama işini etik bulmadığını belirtirken, "Otel varken niye daire tutsun çokta tasvip etmiyorum. Bakanlığın alacağı kararları destekliyorum" dedi. Günlük kiraya daire olmayacağını söyleyen Çeliktürk, "Güvenlik açısından da, diğer açılardanda etik bulmuyorum. Gaziantep'te günlük kiralık daire kiralama işi birkaç yıldır var. Dışarıdan duyuyoruz. Son zamanlarda var. Otel dururken insanlar niye kiralasın? Genelde stüdyo daireler oluyor. Böyle yerlerden kaçak göçek biri tutar, sıkıntılı insanlar tutar. Doğru bulmuyorum. Gaziantep'te ve Türkiye genelinde doğru bulmuyorum. Kontrol edilmesi gerekiyor. Aylık deseniz neyse. Zaten oteller mevcut. Fazlasıyla otelimizde var" dedi. 

AYTAÇ:EMNİYETE BİLDİRSİNLER

Gaziantep Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Aytaç, günlük kira ile ilgili sıkıntı olduğunu belirterek, "Stüdyo daire sahipleri dikkat etmeliler. İnsanların ne olduğu alınlarının çatında yazmıyor. Şu ortamda çok sıkıntılı. Bakanımız da açıklama yaptı. Cezalar uygulanacak. Bakanlık yönetmelik hazırlamak üzere. Konuya Bakanlığın el koyması bizler için iyi olur. Öğrencilerde sıkıntı olmuyor. Kalacak yeri yoksa ev bulana kadar öğrenciler kalıyor. Dışarıdan gelen, memurların yanısıra, art niyetli insanlar  var. Bunlara dikkat etmek lazım. Kiraya verenler şüphelendiği kişiyi emniyete bildirirlerse daha iyi olur" dedi.

GÜNLÜK 50-100 TL

Günlük kiraların 50-100 arasında değiştiğini belirten Aytaç, "Stüdyo daireye aylık 800-1000 TL alırken günlük 100 TL'ye kiraya verirseniz hesabı belli. Daire sahipleri için bayağı karlı oluyor. İstanbul, İzmir, Ankara'da da var. Gaziantep'te son iki yıldan beri var, önce yoktu. Antep lisesinden başlıyor üniversiteye kadar devam ediyor. Genelde üniversite bulvarında stüdyo daireleri günlük kiraya veriyorlar. 3+1'leri de günlük kiraya verenler var, ancak bunlar stüdyo dairelere oranla daha az. " diye konuştu.

MERİÇ:BELEDİYELER, VALİLİK DİKKAT ETMELİ

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Melih Meriç, günlük kiralara özellikle engel olmak gerektiğini belirterek, "Günlük girip çıkanların tespiti emniyet açısından çok zordur. Ev sahiplerinin para kazanma uğruna hiç kimsenin can güvenliğini tehlikeye atma gibi bir lüksü olmamalı. Belediyeler, valilik dikkat etmeli" dedi.

'İyi insanlarda bu evlerde kalabiliyorlar. Ancak günlük kiralanan evlerin çok hoş olmayan niyetlerle kiralandıklarını duyuyoruz" diyen Meriç, "Bu konuda bazı tesbitlerde var. O yüzden günlük kiralama işlemlerine bir süre ara verilmesi lazım. Hem belediye hem valilik bu konuda dikkat etmeli. Yasal olarak engelleme yok. Ancak kiralama işlemlerinin önüne geçilmesi lazım" diye konuştu. 

GİRİŞKEN:ONLARDA DENETLENSİN

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, tamamen yasaklamak yerine denetim mekanizması oluştararak hayata geçirmenin daha doğru olduğunu düşündüğünü söyledi. Girişken, "Kontrol altında yapılabilir. Batıda, İstanbul'da günlük kiralamalar çok yaygın. İnsanlar otel yerine ailesiyle birlikte günlük olarak bir evde kalmak isteyebilir. Ancak denetim altında olmalı. Maalesef bizde denetimsiz. O zamanda terör örgütü başka amaçlarlada kullanılabiliyor. Tamamen yasaklamak yerine denetim mekanizması oluşturarak hayata geçirmek daha doğru olur diye düşünüyorum. Otellerde olduğu gibi kayıt altına alsınlar, kimlik kontrolleri yapılsın. Oteller nasıl denetleniyorsa onlarda öyle denetlensin. Bu da bir ihtiyaç olabilir bunun değerlendirilmesi gerekiyor" diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.