1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Güneş ışınlarının zararlı etkileri sağlığı tehdit ediyor
Güneş ışınlarının zararlı etkileri sağlığı tehdit ediyor

Güneş ışınlarının zararlı etkileri sağlığı tehdit ediyor

Tehlikeli güneş ışınlarının özellikle çocuklar üzerinde ciddi sağlık tehditleri oluşturduğunu söyleyen, HKÜ Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zerrin Çiğdem, güneş’ten korunma yöntemleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Tehlikeli güneş ışınlarının özellikle çocuklar üzerinde ciddi sağlık tehditleri oluşturduğunu söyleyen, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zerrin Çiğdem, güneşten korunma yöntemleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Güneş’in, vazgeçilmez bir enerji kaynağı ve tüm canlıların biyolojik yaşamının devamlılığı için bir düzenleyici olduğunu belirten Dr. Zerrin Çiğdem, “Güneş ışınlarının fotosentez, görme duyusu, D vitamini yapımı ve raşitizm gibi bazı hastalıklardaki iyileştirici etkisinin dışında, güneşli havaların insan psikolojisini olumlu olarak etkileyici özelliği de bulunmaktadır. Bu yararlı etkilerin yanı sıra güneş ışınlarının akut dönemdeki zararlı etkileri, ciltte kızarıklık, güneş yanığı, pigmentasyon artması (deri renginin koyulaşması), kronik ve tehlikeli etkileri ise, deri dokusunun tahribatına bağlı olarak deri yaşlanması, gözde katarakt gelişimi ve cilt kanserleridir” dedi.

ÇOCUKLARIN AŞIRI GÜNEŞE MARUZ KALMASI DERİ KANSERİ RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Çocukluk çağlarında aşırı güneş maruziyeti ve bu dönemde oluşan Güneş yanıkları ileri yaşlarda deri kanseri gelişi¬minde en önemli risk faktörü olarak kabul edildiğini söyleyen Çiğdem, “Ömür boyu güneş maruziyetinin yarısından fazlası 18 yaşından önce olmaktadır. Bu nedenden dolayı günümüzde Güneş’ten korunmanın çocuk yaşlardan itibaren sadece yoğun güneşlenmenin yaşandığı yaz tatilleri süresince değil, her gün uygulanan yaşamsal bir alışkanlık olması gerektiği anlaşılmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü özellikle çocukların erken dönemlerden itibaren Güneş’ten etkin bir şekilde korunmaları için ebeveynlerin ve çocukların bilgilendirilmelerine yönelik eğitim programlarının uygulanmasının üzerinde durmaktadır. Bu eğitim programlarının özellikle sağlık çalışanları ile okullarda öğretmenler ve okul hemşireleri tarafından hazırlanması ve yürütülmesi önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARI GÜNEŞTEN KORUMADA TEMEL İLKELER 

Çocukları Güneş’ten korumak için yapılması gerekenleri açıklayan Zerrin Çiğdem, “Güneş maruziyetinin özellikle çocukluk çağında oluşması nedeniyle Güneş’ten korunma bilincinin erken dönemde oluşturulması ve ailelerin eğitimi son derece önemlidir. Temel ilke olarak UV (mor ötesi) ışınlarının yol açtığı istenmeyen etkilerden kaçınmak ve mümkünse önlemektir. Korumanın esas yolu çocukları Güneş’ten uzak tutmak ve koruyucu giysiler giydirmektir. Modern güneş koruyucuları ve güneş gözlükleri ise üçüncü sırada tercih edilebilecek seçeneklerdir” şeklinde açıklamalarda bulunarak, dikkat edilmesi gereken hususları belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.