1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gündem Suriyeliler
Gündem Suriyeliler

Gündem Suriyeliler

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, toplantı ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere dün şehrimize geldi.

A+A-

HABER - SALMAN ERDİNE / MERAL KINACILAR
Karayoluyla memleketi Kahramanmaraş'tan gelen Kaynak, Divan Otel'de Suriyeli STK'larla toplantıya katıldı.  Kaynak, bir taraftan diplomasi yoluyla Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunup, bu insanların ülkelerine dönmeleri için dış politikada çalışma yaparken, diğer taraftan 2 milyon 750 bin Suriyeli'nin eğitim, sağlık, meslek gibi her türlü ihtiyaçlarının karşılanması için planlama yapmak zorunda olduklarını söyledi. Vali Ali Yerlikaya ise, "Sayın Başbakan Yardımcımız Suriyeli STK'larla buluşmak için kentimize geldi. Gaziantep Suriyeli nüfus açısından 4. sırada. İlimizde kayıtlı ve ön kayıtlı 350 bin Suriyeli var. 5 yıldır bunlarla birlikte yaşıyoruz. 5 kampımız var. Burada 47 bin kardeşimiz yaşıyor. 300 binin üzerindeki Suriyeli nüfusu da Şahinbey, Şehitkamil, merkez ve ilçelerimizde yaşıyor" dedi.

PLANLAMAK ZORUNDAYIZ

Kaynak, "5 yılı aşkın süredir burada olan bu insanlar için yeni şeyler konuşma gerektiğini biliyoruz. 960 bin okuma çağında çocuktan 310 bini eğitiliyor. 18 milyon Suriyeli muayene olmuş, yine 600'e varan cerrahi müdahale yapılmış. Çeşitli meslek edindirme rehabilitasyon merkezleri faaliyete geçirildi. 156 bin civarında doğum oldu. Bu insanların kapsamlı, bütüncül bir proje ile meslek edindirme işlerinden diğer ihtiyaçlarına kadar herşeylerini planlamak zorundayız" dedi.

GECİKMELİ BAŞLADI

1 saat gecikmeli başlayan basın toplantısına Vali Ali Yerlikaya, Ak Parti Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer, Nejat Koçer, Canan Candemir Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Abdulkadir Yüksel, ilçe belediye başkanlarının yanısıra Suriye Geçici hükümeti başkanları ve diğer Suriyeli STK'lar katıldı.

YERLİKAYA 15 TEMMUZ'A DEĞİNDİ

Vali Ali Yerlikaya, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 15 Temmuz akşamına değindi ve "Türkiye tarihinde daha önceki darbe girişimlerinin benzeri olmayan bir darbe girişimi yaşandı. Milletin imanı, cesareti, kahramanlığı ile hamdolsun bu girişim hezimete uğradı. Biz bu teşebbüsü lanetliyoruz. Aziz milletimize Türkiye tarihinde eşi benzeri görülmemiş kahramanlığından dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.Aziz milletimizin duruşu, Gazi Şehrimiz tarihe geçecek ve nesilden nesile anlatılacak. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum" dedi.

GAZİANTEP 4. SIRADA

Başbakan Yardımcısı Kaynak'ı misafir ettiklerini belirten Yerlikaya, "Sayın Başbakan Yardımcımız Suriyeli STK'larla buluşmak için kentimize geldi. Gaziantep Suriyeli nüfus açısından 4. sırada. İlimizde kayıtlı ve ön kayıtlı 350 bin Suriyeli var. 5 yıldır bunlarla birlikte yaşıyoruz. 5 kampımız var. Burada 47 bin kardeşimiz yaşıyor. 300 binin üzerindeki Suriyeli nüfusu da Şahinbey, Şehitkamil, merkez ve ilçelerimizde yaşıyor" dedi.

STK'LARI DİNLEYECEĞİZ

Dünyada 50, 100 gibi son derece az Suriyeliyi misafir etmek istemeyen, bunun üstesinden gelemeyiz diyen batılı ülkeleri gördüğümüzü belirten Yerlikaya şunları söyledi: "Gaziantep'in nüfusu 1 milyon 931 bin. 350 bin de Suriyeli kardeşi ile beraber yaşıyor ve okullarımızı, sağlık tesislerimizi, bütün kamu ve yerel yönetimlerin sunduğu hizmetleri Allah rızası için paylaşıyoruz. Bu şehir ensarlıkla ilgili yapılması gereken ne varsa yaptı ve yapıyor. STK'ların meramlarını, arzularını dinleyeceğiz. Paylaşmanın en güzel örneğini daha üst noktaya çıkarmak gerekiyorsa hep birlikte bunları tesbit etmeye çalışacağız".

KAYNAK: BEN MİSAFİR DEĞİLİM

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ise Vali Ali Yerlika'nın söylediğini düzeltmek istiyorum diyerek başladığı konuşmasında, "Ben burada misafir değilim. Ben Maraşlıyım, hemşehrinizim. Dolayısıyla ev sahibiyim, misafir değilim" dedi.

ÖNEMLİ TEDBİRLER ALDIK

'15 Temmuz akşamı yaşanan hain darbe girişiminden dolayı milletimizin Çanakkale, Kurtuluş Harbi ruhunu yeniden yaşatan aziz millete şükranlarımızı sunuyorum' diyen Kaynak, "Bu hain girişimden dolayı 240 şehidimiz var. Tarihin kaydettiği en vahşi, en acımasız, en cahilce, en sapkın anlayışı ile yapılan darbenin bir daha tekrarlanmaması için önemli tedbirler aldık, almaya da devam edeceğiz. 7 Ağustos günü Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız siyasi parti genel başkanlarının katılımıyla İstanbul'da Yenikapı'da Demokrasi ve Şehitler mitingi yapılacak. 80 ilimizdede ayrıca miting yapılacak. 15 Temmuz akşamı nasıl kadını erkeği, çocuğu yaşlısı, Türkü Kürdü Alevisi, Sünnisi biraraya gelindiyse 7 Ağustos'ta da dimdik duruşumuzu göstereceğiz" diye konuştu.

GAZİANTEPLİLERİ KUCAKLIYORUM

2011 yılında Suriye'de bir diktatörün kendi halkına, milletinin üzerine bomba yağdırmasıyla başlayan süreçte Suriye halkının yüzde 60'ının yerinden olmasına sebep olduğunu  belirten Kaynak, bu insanların kendilerine emniyetli yer aradığını ve yüzde 55'inden fazlasının Türkiyeye kendisini sığınacak liman olarak gördüğünü söyledi. Kaynak, "Şu anda 2 milyon 750 bin Suriyeliyi misafir ediyoruz. Gaziantep Türkiye Kurtuluş Savaşı mücadelesindede ilk kendini kurtaran şehir olduğu gibi, bizzat şahit olduğum ilk yardım elini uzatan şehir olarak da öne çıktı. Fatma Şahin'in bakanlığı, Ahmet Uzer'in il başkanlığı döneminde her ay yapılan toplantılarda bu konularla ilgili yapılanları ve neler yapılmasını gündeme getiriyorlardı. Bu hususta emeği geçen Sayın Şahin ve Uzer başta olmak üzere tüm Gazianteplileri. hürmet, saygı ve minnetle kucaklıyorum" dedi.

156 BİN CİVARINDA SURİYELİ DOĞDU

Daha sonra açık kapı politikası uygulandığını ve Suriyelilere kapılarımızı açtığımızı anlatan Kaynak, "250 binden fazla Suriyeli geçici barınma merkezinde ikamet ediyor. 2.5 milyon Suriyeli ülkenin çeşitli illerinde huzur içinde yaşıyor. 5 yılı aşkın süredir burada olan bu insanlar için yeni şeyler konuşma gerektiğini biliyoruz. 960 bin okuma çağında çocuktan 310 bini eğitiliyor. 18 milyon Suriyeli muayene olmuş. yine 600'e varan cerrahi müdahale yapılmış. Çeşitli meslek edindirme rehabilitasyon merkezleri faaliyete geçirildi. 156 bin civarında doğum oldu. Bu insanların kapsamlı, bütüncül bir proje, meslek edindirme işlerinden diğer ihtiyaçlarına kadar herşeylerini planlamak zorundayız" dedi.

TEMEL FELSEFEMİZ, ÜLKELERİNE DÖNMELERİ

Suriyelilerle ilgili temel felsefelerinin ise Suriyelilerin yarın kendi topraklarına dönmesi için gerekli diplomasiyi yürütmek olduğunu dile getiren Kaynak şunları söyledi: "Dış poliüimaz bunun üzerine yürütüyoruz. Suriye'de toprak bütünlüğü sağlansın, bu insanlar canını malını nefsini yaşamını devam ettirebilecek bir Suriye oluşturulsun, dönsünler şeklinde diplomasi yürütüyoruz. Ancak bunu da tek başımıza sonuçlandıramayacağımızı biliyoruz. Maalesef bölgede başka aktörler var. Ama burada 2.5 milyon Suriyeli'nin eğitimi, mesleği, sağlığı ve diğer alanları bizler planlayıp ve yönetebiliriz. İşte bugün biraaya gelmemizin temel sebebi bu. Biz biliyoruzki STK'lar, belediyeler, fert fert insanlar mücahirlere ensar şuuruyla yaklaştı, evlerini, işlerini ekmeklerini paylaştılar. Bu toplantıdan Suriyeli kardeşlerimiz için çok hayırlı sonuçlar çıkacağına inanıyorum Yaptıkları işleri, teklifleri dinleyeceğiz. Modern görünen toplumlarda Suriyeli kadınlara bozuk para atarak şınav çektirenleri de, geri kabul anlaşması çerçevesinde bize bir sürü şart koşan, boy, pos, yakışıklılık traji komik şekilde seçerken almayı lütuf olarak gösteren ülkeleri de görüyorsunuz. İşte Gaziantep, Kahramanmaraş Kilis, Türkiye'nin her tarafında, modern insani değerlerin ne olduğunu, dayanışma, paylaşmanın ne olduğunu 21 yüzyılda bütün dünyaya gösteriyorlar."  Başbakan Yardımcısı Kaynak, Suriyeli STK'larla buluşmanın ardından Valilik, Büyükşehir ve Ak Parti İl'i ziyaret etti. Buradan da Kilis'e geçti. 

KİMLER KATILDI ? 

Toplantıya BEKAM, Bülbülzade Vakfı, Hayrat İnsani Yardım Vakfı, İHH, İyilik-Der, İmkan-der, Anadolu Tevhid Vakfı, Minber Şam Derneği, Sema İnsani ve Tıbbi Yardım Derneği, UOSSM Derneği, Sham Yetim Çocuklar Derneği, Belkıs Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Halep Türkmenleri Derneği, Haliliye Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği, Türkmen Yetimler Derneği, Vaad Partisi Genel Sekreteri, Suriye Demokratlar Birliği Gaziantep Sorumlusu, Suriye Yazarlar Birliği Başkanı, Suriyeli Muhtarlar Birliği Başkanı, Suriye Ekonomik Forumu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.