1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GTO'ya Bank Asya ile ilgili 3'lü soruşturma
GTO'ya Bank Asya ile ilgili 3'lü soruşturma

GTO'ya Bank Asya ile ilgili 3'lü soruşturma

Gaziantep Ticaret Odası’nın 29 Ocak 2014 tarihinde Halk Bankası’ndan çekilerek, Bank Asya’da açtığı 500 bin liralık hesap için Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldı.

A+A-

Savcılığın soruşturması dışında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından da soruşturma açıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre; Soruşturmalar neticesinde, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’nın GTO Yönetimi’ni görevden alma ve TOBB’un ise kayyum atama yetkisi bulunuyor.

GTO, FETÖ/PDY Terör Örgütü soruşturması kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile TOBB soruşturma başlattı. Soruşturmaların Bank Asya’ya 29 Ocak 2014 tarihinde yatırılan 500 bin lira için yapıldığı öğrenildi.

BANK ASYA’YA 500 BİN LİRALIK HESAP AÇILDI

Gaziantep Ticaret Odası, FETÖ/PDY Terör Örgütü soruşturması kapsamında kapatılan Bank Asya’ya 29 Ocak 2014 tarihinde 500 bin liralık hesap açıldı.

GTO Yönetim Kurulu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada; Bank Asya’ya 30 Ocak 2014 tarihinde Oda adına 500 bin liralık hesap açıldığı ve 3 ay sonra hesabın kapatılarak, başka bir bankaya aktarıldığı belirtildi.

FETULLAH GÜLEN ÇAĞRISINDAN SONRA HESAP AÇILDI İDDİASI

GTO’nun Bank Asya’da açtığı 500 bin liralık hesap ile şok iddialar ortaya atıldı. 17-25 Aralık Operasyonlarından sonra zor duruma düşen Bank Asya için FETÖ/PDY Terör Örgütü Elebaşı Fetullah Gülen, 25 Aralık 2013 tarihinde; “ Bank Asya’da hesabı bulunanlar hesaplarına daha fazla para yatırsın veya yeni hesaplar açılması için” çağrıda bulundu.

17-25 Aralık Operasyonları ve Fetullah Gülen’in Bank Asya’ya “para yatırın” çağrısından sonra GTO; Halk Bankası’ndaki hesabındaki 500 bin lirayı çekerek, Bank Asya’da aynı miktarda yeni hesap açtı.

YEREL SEÇİMLERDEN SONRA HESAP HALK BANKASI’NA AKTARILDI

GTO’nun Bank Asya İpekyolu Şubesi’ne açtığı 500 bin liralık hesap, 30 Mart 2014 Yerel seçimlerinde çekilerek, 17-25 Aralık Operasyonlarında kilit banka haline gelen Halk Bankası’na yatırıldı.

Edinilen bilgiye göre; 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde söylentilerin aksine Ak Parti’nin başarı olması üzerine Bank Asya’daki hesap, 2 Mayıs 2014’de çekilerek, tekrar Halk Bankası’na yatırıldığı iddia edildi.

HESAPTA BAŞKAN BARTIK VE GENEL SEKRETER GÖÇER’İN İMZASI VAR

GTO’nun Bank Asya’daki hesabıyla ilgili o tarihlerde yönetimde krize neden olduğu öne sürüldü. O tarihte GTO’nun banka düzenlemelerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Bilal Kara’nın oluru olmadan Bank Asya’da hesap açıldığı öğrenildi.

Açılan hesapta; Bilal Kara bay-pass edilerek sadece Başkan Eyüp Bartık ve Genel Sekreter Halil Göçer’in ikili imzasıyla hesap açıldığı belirtildi.

Bilal Kara, geçtiğimiz Mayıs ayında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’ndan istifa etti.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA AÇTI

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, Ticaret Odası’nın yaptığı yazılı açıklama ve çıkan haberleri ihbar kabul ederek, soruşturma açtı.

Başsavcılık, soruşturma için Cumhuriyet Savcısı Ersan Erdem’i görevlendirdi. Savcı Erdem, kapatılan Bank Asya’da açılan hesapla ilgili Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu’ndan bilgi ve belge istedi.

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI İLE TOBB’DA SORUŞTURMA BAŞLATTI

GTO’nun Bank Asya’da açtığı hesapla ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması dışında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ayrı ayrı soruşturma başlattı. Bakanlığın müfettiş gönderdiği ve GTO’da inceleme yaptığı öğrenildi.

Öte yandan TOBB bir heyet gönderilerek, Bank Asya hesabıyla ilgili araştırma ve inceleme yaptığı öne sürüldü.

VALİLİK GÖREVDEN ALABİLİR, TOBB KAYYUM ATAYABİLİR

GTO, Bank Asya hesabıyla üçlü soruşturma geçirirken, soruşturmanın olumsuz çıkması halinde Eyüp Bartık’ın adli soruşturmanın dışında koltuğunu kaybedebileceği belirtiliyor.

Bilindiği gibi; FETÖ/PDY Terör Örgütü Soruşturması kapsamında Şanlıurfa Ticaret Odası’na TOBB tarafından kayyum ataması yapılmıştı.

TOBB heyetinin inceleme sonucuna göre; Şanlıurfa Ticaret Odası’nda olduğu gibi Gaziantep Ticaret Odası’na kayyum atayabileceği öğrenildi.

Öte yandan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’nın, soruşturmanın neticesine göre; GTO Başkanı Eyüp Bartık’ı ve Genel Sekreter Halil Göçer’i görevden alma yetkisi bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.