1. HABERLER

  2. SPOR

  3. GSO'yu Ziyaret
GSO'yu Ziyaret

GSO'yu Ziyaret

Gaziantep İş-Kur İl Müdürü Siraç Ekin ve SGK İl Müdürü Mehmet Uzun Gaziantep Sanayi Odasını (GSO) ziyaret etti.GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı...

A+A-

Gaziantep İş-Kur İl Müdürü Siraç Ekin ve SGK İl Müdürü Mehmet Uzun Gaziantep Sanayi Odasını (GSO) ziyaret etti.

GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cevdet Akınal ve Genel Sekreter Kürşat Göncü bir süre ile görüşen Siraç Ekin ve Mehmet Uzun geçici koruma sağlanan yabancıların çalışma izinleri hakkında açıklamalarda bulundu. Uzun, 15/01/2016 tarihinde Resmi Gazete’de Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzinlerine Dair Yönetmeliğin yayımlandığını belirterek, “Bu Yönetmelik ile geçici koruma sağlanan yabancıların, kalma hakkı verilen illerde çalışma iznine başvurmalarına imkan verilerek, kayıt dışı çalışmalarının önlenmesi amaçlanmıştır. İlgili illerde, vatandaşlarımızın istihdamını ve çalışma barışını korumak amacıyla geçici koruma sağlanan yabancıların çalıştırılmasında, iş yerinde çalışan Türk vatandaşı sayısı üzerinden bir istihdam kotası düzenlenmektedir” dedi. Yönetmelik ile geçici korunan yabancılara çalışma hayatına katılma imkanı sağlanarak, kayıt dışı çalıştırılmasının önüne geçilmesinin amaçlandığını dile getiren Uzun, “Söz konusu yönetmelik hükümlerine göre, 15/01/2016 tarihinden itibaren geçici koruma sağlanan yabancılar, çalışma izinleri olmadan Türkiye’de çalışamaz ve çalıştırılamaz. Çalışma izni olmadan geçici koruma sağlanan yabancıların çalışması veya çalıştırılması halinde haklarında 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanunun ilgili hükümleri uygulanır” diye konuştu. Çalışma iznine başvurulan iş yerinde, geçici koruma sağlanan yabancı sayısının, iş yerinde çalışan Türk vatandaşı sayısının yüzde onunu geçemeyeceğini kaydeden Uzun, “Toplam çalışan sayısı ondan az olan iş yerlerinde, en fazla bir geçici koruma sağlanan yabancının çalışmasına izin verilebilir. Geçici koruma sağlanan yabancılara asgari ücretin altında ücret ödenemez. İşveren tarafından iş yerinin kayıtlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden, çalışma izni başvurusu tarihinden önceki dört haftalık süre içerisinde yabancının çalıştırılacağı işi yapacak aynı nitelikte Türk vatandaşı bulunamadığının belgelendirildiği başvurularda istihdam kotası uygulanmayabilir ” dedi.

GSO Başkan Yardımcısı Cevdet Akınal da ziyaretleri için teşekkür ederek, sigortalı çalışmanın önemine değindi. Akınal, işveren ve çalışanların sigortalı çalışma konusunda bilinçli olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.