1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gözü vekillikte
Gözü vekillikte

Gözü vekillikte

*Milletvekilliği yaptım zengin oldum diyen adamdan şüphe ederim*Milletvekili maaşı hakikaten çok yüksek. İşçinin sekiz, katı on katı. * Kaç vekiliniz...

A+A-

*Milletvekilliği yaptım zengin oldum diyen adamdan şüphe ederim

*Milletvekili maaşı hakikaten çok yüksek. İşçinin sekiz, katı on katı. 

* Kaç vekiliniz var dediklerinde İki demeye utanıyorum, lafı karıştırıyorum

*20 yılda ayağım kuma değmemiş, denizi görmemişim, pişman değilim...

Devlet eski bakanlarından Mustafa Yılmaz düzenlediği basın toplantısıyla gündemi değerlendirdi, ön seçim yapılması halinde milletvekilliğine aday olduğunu açıkladı. Mustafa Yılmaz, esnafın, vatandaşın milletin durumunun vahim olduğunu, yüzü gülen insanları çok nadir gördüğünü belirterek, "üzüyor. İşadamları esnaf sıkıntılı. Terör başını almış gidiyor. Her gün ana kuzuları toprağa veriliyor. 7 Hazirandan sonra sahneye konulan bir oyun var. Bütün mesele Bilal yargılanmasın" dedi.

HER PARTİNİN İKİNCİ ADRESİ

21 yıl milletvekilliği yaptığını, Gaziantep halkına çok büyük şekilde minnettar olduğunu belirten Mustafa Yılmaz, "Ön seçim olmayınca Kılıçdaroğlu'na seçim öncesi anket yapacakmısınız diye sordum. Anket yaptıracağını söyleyince 5 milyar paramı yatırdım ve adaylığımı koydum. Yoksa adaylık koyma niyetim yoktu. Aradaki telefon, uydurma anketleri söylemiyorum. Köylere, ilçelere, çad kapı evlere gidilerek  yapılan ankette açık ara önde çıktım. Anket şirketi sahibi bana çok sonra dokümanları gösterdi ve beni tebrik etti. Benimle tanışmak istediğini söyledi. Anketçi, anketin altına şu notu düşmek durumunda kalmış. Her partinin ikinci adresi. Küskünlerin, dargınların ikinci adresi" riye konuştu.

BENİ 3. SIRAYA KOYUN DEDİM

Kılıçdaroğlu'na ayrıca kendisini 1 veya 2'ye değil 3.sıraya koymasını istediğini anlatan Yılmaz şunları söyledi:"Birinci sıraya beni koymayın partiye faydam olmaz. İkici sıraya korsanız partiye faydam olmaz. Niye, Mustafa Yılmaz nasılsa kazanıyor. Ben üçte olmalıyım, köylere, kenar semte haber uçurmalıyım. Mustafa Yılmaz'ın işi kritik demeliyim, köylü kentli de aman Mustafa Yılmaz'ın kaybetme ihtimali varmış diye yüklenmeli, 4'ü zorlamalıyız. Ama uygun görülmedi, liste dışı kalmayı isterim dolgu malzemesi olarak görülmek istemem dedim, haklısın dediler. Ben milletvekili adayı olmadım ama Gaziantep'e bin kere teşekkür ederim. Ben anket birincisiyim. Yarında inanıyorumki bu memlekette anket yapıldığı zaman çok iddialı olacağıma inanıyorum. Çünkü 20 yılda herkese iyilik etmişim."

DENİZİ GÖRMEMİŞİM

17 bin insanı evinde misafir ettiğini, 9800 kişiyi hastanede tedavi ettirdiğini anlatan Yılmaz, "Bu bana neye malolmuş, sosyal hayatım yok olmuş. Ben denizi görmemişim, 20 yılda ayağım kuma değmemiş. Denize niye gidip gelmiyorsun diye sordukları zaman espri yapmışım aha Deniz Baykal karşımda denizi her gün görüyorum kardeşim siz gidin denize demişim. Pişmanmıyım, hayır pişman değilim. Bu işi  severek yaptım. Benim için denize girmek bir vatandaşın işini çözmekten daha önemli değildi. Şimdi de öyle" dedi.

HAKİKAKEN MİLLETVEKİLİ MAAŞI ÇOK YÜKSEK

Milletvekili maaşının 14 milyar olduğunu, çocuklarının da kendisinin de kirada oturduğunu belirten Mustafa Yılmaz, "İsmet Paşa'nın şu lafını hiç bir zaman unutmam. Birisi kendisine Malatya'da milletvekili iken şunu soruyor, 'paşa paşa sen benim maaşımın neden 10 katını alıyorsun?' dediği zaman İsmet paşa şimdiki bazı devlet büyükleri ve onların korumaları gibi tekmelemiyor vatandaşı. Arkadaşı yanıma gönderin diyor. Yanına gelen vatandaşa, 'oğlum bu paranın üçte ikisi seçmene masraf için , üçte biri de benim ev kirası, çocuklarımın okuması için. Bunu hiç unutmam. Maaşı üçe bölerim. İkisi seçmen hakkı, birisi de gelenin gidenin çocukların okul parası. Biz siyaseti böyle yapmışız. Aksi takdirde hakikaten yüksek maaş. Eğer kumarın yoksa, eğer gece hayatın yoksa, milletvekili maaşı çok yüksek. Vatandaşın işçinin 8 katı on katı. Sana bu maaş git kumar oyna gazinolarda eğlen diye verilmiyor. Bunun içinde seçmen hakkı var. Olağanüstü bir durum oldu, uçağa binip gideceksin. 21 yıl ayakta kaldım" diye konuştu.

ŞEKER VE GÖKDAĞ İLE SORUNUM YOK

Gaziantep'e gelirken Kılıçdaroğlu ile yarım saat görüştüğünü,sohbet ettiğini belirten Yılmaz şöyle konuştu:"Eğer ön seçim yapmıyorsanız, bir sandalyeye oturmalısın, güvendiğin kim varsa caddenin bir tarafından ben de diğer tarafından yürüyeceğim. Esnaf kimin üçerine hücum edip geliyor, halk kimin elini sıkıyor.  Ama ön seçim istiyorum, Gaziantep'te ön seçim olmalıdır. Merkez yoklaması olan illerde başarısızız. Mevcut arkadaşlar kazanırsa tekrar yolları açık olsun. Benim Şeker ve Gökdağ ile hiçbir sorunum yok" dedi.

GAZİANTEP'TE İKİYE BÖLÜNDÜK

Gaziantepte ön seçim olmazsa milletvekilinin ikincisinin de tehlikede olacağını belirten Yılmaz, partilinin ön seçim konusunda inatlaştığını ifade ederek, "İstanbul'da, Ankara'da, Adana'da, İzmir'de niye ön seçim olur? Antep'in ne suçu var diyorlar. Partililer şartlanmış bu konuda. Diyorlarki, eğer yine oturup kalemle yazılırsa sandığa gitmem veya başka partiye oy veririm. Bütün ilçe il başkanlarına çağrıda bulunuyorum. Bu seçimde Gaziantep'te CHP başarısız olmuştur. Genel başkana söyledim. İl başkanlarımız ve ilçe başkanlarımızla beraber Gaziantep'in gidip hakkını koruyacağız. Bu konuda Trabzonu takdir ediyorum. Bütün adaylar adaylıktan çekildi. Bütün ilçe başkanları partili muhtarlar istifa etti. Genel merkez Trabzon'da ön seçim yaptı. Gaziantep'te yanlışımız şu oldu. İkiye bölündük" diye konuştu.

2 MİLLETVEKİLİMİZ VAR DEMEYE UTANIYORUM

'Örgüt ön seçim konusunda dimdik ayakta durursa, bana göre bizim hakkımız 5 milletvekili diyen Yılmaz, "Bir milletvelini HDP, birini MHP, birini AKP aldı. Gaziantep'te köyler hariç, ilçeler hariç 186 bin oy almışım. Şu anda alınan oy 150 bin. Bunlar oturulup herkes tarafından düşünülmeli. 200 bin seçmen artmış. 9 tane ilçe gelmiş, 150 bin oy. Ön seçim için mücadele vereceğiz. 8'in 5'ini çıkardığımız yılları bilirim. Şu anda 12'nin 2'sine düşmüşüz. Bana Trabzonlu biri Gaziantep'te kaç milletvekili çıkardınız diye sordu. Ben de bu sene hamsi çok mu diye soruya cevap vermemek için lafı geçiştirdim. Utanıyorum 2'yi söylemeye lafı karıştırıyorum. CHP'nin sadece oyu bize yetmiyor. Sadece Partinin oyu yetmez. Benden iyi adaylar varsa çıkacaktır. Ama halk beni görevi çağırdığı müddetçe göreve hazırım" dedi.

MİLLETVEKİLLİĞİ EN EZİYETLİ İŞ

Milletvekilliğinin eziyet ve çile çekme yeri olduğu kadar onurlu ve şerefli bir görev olduğunu söyleyen Yılmaz, "Burası para biriktirme zengin olma yeri değil. Bu işin eziyeti de külfeti de var. Milletvekilliğini bir fors yeri olarak görenlere üzülürüm. En ağır ve en şerefli iştir. Ben dokunulmazlığın ne olduğunu bilmem" dedi.

LİSTEDE TECRÜBELİ İSİMLERDE OLMALI

40 bin işçiye kadro verdiğini, Pir Sultan'ın, Aşık Veysel'in köyüne hizmeti kendisinin götürdüğünü anlatan Yılmaz, "Rahmetli Hasan Nehir, beni Tilkiler Köyüne götürüp yolun berbatlığını gösterdiğinde Tilkiler'e hizmeti ben götürdüm. Ben kendimde hizmet etme enerjisini görüyorsam, bu insanların hizmetlerine koşmayı hizmetlerini yapmayı adayım. Bu hizmet aşkı bende bittiği an adaylık bitmiş demektir. Tabi listede gençler de kadınlarda olmalı, ama tecrübeli de olmalı" dedi.

HEDEF HDP'Yİ BARAJIN ALTINDA BIRAKMAK

Gündemin ağır olduğunu, seçimlerin nasıl bir ortamda yapılacağını merak ettiğini dile getiren Yılmaz, "Sayın Erdoğan senaryosunu ortaya koydu. Herkeste burada oyuncu oldu. MHP'nin tavrını eleştiriyorum. Çok yanlışlar yaptı, CHP'de 1 ayını kaybetti. CHP masayı devirdi kalktı korkusundan sesimizi çıkaramadık, yoksa bu iş başından belliydi. Cumhurbaşkanı, Davutoğlu'na görev verdi öyle bir rol yapacaksınki Kadir İnanır, Fatma Girik, Tarık Akan yanında senin hapı yutacak dedi. Herkesi ben hükümet kurmak istiyoruma inandıracaksın dedi. HDP baraj altında kalmalı hedef bu. AKP'nin ana planı HDP'yi barajın altında bırakmak" diye konuştu.

BİLAL'IN VAKFI'NA ARSA DAĞITIYORLAR

Bilal Erdoğan'ın kurduğu vakfı da eleştiren Yılmaz, "Bilal oğlan senin ne işin var Şahinbey'de Şehitkamil'de? Ne işin var Nizip'te? Belediyeler Bilal'ın vakfına arsa dağıtıyorlar. Bilal'ı soruşturmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye kan gölüne dönmüş. Biz çocuğuz ya. Tayyip Bey Oslo'ya Dolmabahçe'ye adam gönderen sen değilmiydin?" dedi.

TÜFEĞİ AL, KANDİL'E YÜRÜ

Milletveki çocuklarının da doğuda askerlik yapması isteyen Yılmaz, "Ölen hep fakir çocuğu, milletvekilinin çocuğu gitmez. Denizçi olur, şu olur bu olur. Bakan, ben şehit mertebesine çıksam demiş, kolay koluna tüfeği tak Kandil'e doğru yürü. Benim çocuğum gitmeyecek yok böyle bir hakkım" dedi.

KOALİSYON DÖNEMİNDE ÖNEMLİ HİZMETLER YAPTIM

Koalisyon dönemindeyken önemli hizmetler yaptığını anlatan Yılmaz, "Gaziantep'te çevre yolu, havaalanı yolu, Kilise giden yol, bütün köy hizmetleri dönemindeki bütün hizmetler koalisyon döneminde yapıldı. Koalisyon döneminde hizmet yapılamaz diye kim söylemiş bunu" dedi. 

BİRİKİMİMİZ KAYINBABAMIN BABASINDAN KALMA

Çocuklarının ve kendisinin kirada oturduğunu söyleyen Yılmaz, "Kirada oturuyorum. 14 milyarın 10 milyarını seçmene harcansan 4 milyar lira ile ev alamazsın. Her şey ortada. Kayın babamın babasından mal kaldı. Gani gani rahmet eylesin. Hiçbiri milletvekili bakanlık birimi değil, birikimimiz var. 100 yıl evvelden geldiği yer belli. Milletvekilliği yaptım zengin oldum diyen adamdan şüphe ederim. Siyaset yapıp zengin oldum diyen adamdan şüphe ederim. Ya seçmenin hakkını yedin ya da bir yerden başka bir şey yedin. Bir yeme var. Dürüstlük çok güzel şey. Şu Antep'te gezerken 10 tane adamdan biri kalkıp bana hırsız Mustafa gidiyor dese ben bir daha Antep'e gelmem. Ama bunlar nasıl geziyor ben bilmiyorum" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum