1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Göçün etkileri araştırılacak
Göçün etkileri araştırılacak

Göçün etkileri araştırılacak

GAÜN bünyesinde kurulan Türkiye'nin ilk göç enstitüsünde yapılacak araştırmalar ve çalışmalarla, başta Suriye olmak üzere farklı coğrafyalardan Türkiye'ye göçün toplumsal etkileri ve sonuçları ele alınacak

A+A-

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, tarih boyunca göç yollarının merkezinde olan Anadolu coğrafyasının farklı coğrafyalardan göç aldığını söyledi.  Bu durumun bugün de geçerliliğini koruduğunu, son olarak Suriye'de yaşanan iç savaştan kaçan yaklaşık 3 milyonun üzerinde insanın Türkiye'de misafir edildiğini anımsatan Gür, Gaziantep'in de sınır bölgesinde yer alması nedeniyle göçten en fazla etkilenen şehirlerden biri olduğunu vurguladı. 

GAÜN BÜNYESİNDE AÇILACAK

Gür, göçle ilgili bilimsel çalışmalar yapabilmek, raporlar hazırlayabilmek amacıyla bir göç enstitüsü kurulması gerektiği fikrini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve YÖK'e açtıklarını dile getirerek, "Göç yolunda olan bir ülkede, göç enstitüsünün bulunmaması kabul edilebilir değildi. Önce Sayın Cumhurbaşkanımızla bunu görüştük, ardından YÖK Başkanımızla da görüştükten sonra Gaziantep bu konuda en fazla göçmen barındırdığı, sınırda en büyük yapılandırmayı oluşturduğu için göç enstitüsünün GAÜN bünyesinde açılmasına karar kılındı. Böylece Türkiye'nin ilk ve tek göç enstitüsünün Gaziantep'te açılmasının mutluluğunu yaşıyoruz." diye konuştu.  

KONGRE YAPILACAK

Rektör Prof. Dr. Ali Gür, başta Suriye olmak üzere değişik coğrafyalardan Türkiye'ye göç eden insanların toplumsal etkileri ve sonuçlarının enstitüde yapılacak araştırmalar ve çalışmalarla daha sağlıklı bir şekilde ele alınacağını ve anlaşılabileceğini vurguladı.

Ortadoğu coğrafyası başta olmak üzere, arşiv taraması yapabilecek kadar dil hakimiyeti olan araştırma görevlilerini bünyelerine katacaklarını belirten Gür, enstitüde ilk olarak uluslararası bir göç kongresi düzenleyeceklerini sözlerine ekledi. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.