1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GÖÇ KRİZE Mİ NEDEN OLDU?
GÖÇ KRİZE Mİ NEDEN OLDU?

GÖÇ KRİZE Mİ NEDEN OLDU?

Büyükekşi: Harekete geçmeliyiz, yarın çok geç olabilirKadooğlu:İyi eğitimli profesyonel yöneticileri şehirde tutmak zorlaşıyor İşsever: Suriye’den...

A+A-

Büyükekşi: Harekete geçmeliyiz, yarın çok geç olabilir

Kadooğlu:İyi eğitimli profesyonel yöneticileri şehirde tutmak zorlaşıyor 

İşsever: Suriye’den göçü fırsata çevirmenin yollarını arıyoruz

Aladağ: Gaziantep yıldızlık vasfını büyüterek sürdürüyor

Toprak: Yanlış algıları gidermede uluslararası organizasyonlar önemli

Irak'ı unutun yeni pazar arayın

TÜRKONFED ve TİM işbirliği ile hazırlanan Bölgesel Kalkınma Dinamikleri, İhracat ve Sanayi Kenti Gaziantep Raporu tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. GÜNSİFED'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda Gaziantep'in sanayi ve ticaretteki durumu, yeni pazarlar, Suriye'den gelen göç, eğitim durumu, sosyoekonomik yapısıyla ilgili değerlendirmeler yapıldı. Toplantıda Gaziantep'in 2023 yol haritası masaya yatırıldı. Mehmet Büyükekşi, "Yumurtaların hepsini aynı sepete koymayın. Irak dışında yeni pazarlar aramamız lazım, harekete geçmemiz gerek. Yoksa yarın çok geç olur" derken, Tarkan Kadooğlu, "İyi eğitimli üst düzey profesyonel yöneticileri şehirde tutmak zorlaşmaktadır" derken, Mesut İşsever, Gaziantepliler olarak biz Suriye’den gelen göç dalgasını da fırsata çevirmenin yollarını arıyoruz" dedi.

İŞSEVER: SURİYE'DEN GÖÇÜ FIRSATA ÇEVİRMELİYİZ

Toplantının açılışında konuşan GÜNSİFED Başkanı Mesut İşsever, Gaziantep'in bir yatırımcının inşaatına başlamasından dünya markası oluncaya kadar yapacağı tüm yolculuk için tıkır tıkır işleyen bir altyapıya sahip olduğunu belirterek, "Biz bir sanayi ve ihracat kentiyiz" dedi. Ortadoğu coğrafyasında yaşanan gelişmeler, dünya genelinde ekonominin yavaşlıyor olması ve ülke içinde yaşadığımız bazı gelişmelerin üretime ve ihracata dayalı bir ekonomisi olan kentimizi de derinden etkilediğini belirten İşsever, "Büyük göç dalgasıyla birlikte Gaziantep’te yoğun bir nüfus artışı oldu. Her krizi fırsata çeviren Gaziantepliler olarak biz Suriye’den gelen göç dalgasını da fırsata çevirmenin yollarını arıyoruz. Aynı zamanda sosyoekonomik anlamda da adımlar atmamız gerekiyor. Çünkü kentimizin yıllardır aldığı yoğun göç, diğer yandan gelir dağılımındaki eşitsizlik, hem ekonomik hem de kültürel anlamda Gaziantep’i etkilemeye başladı. Mültecilerin kent hayatına ve kayıt altındaki ekonomiye katılımı, aynı zamanda ilimizin gençlerinin de hem sosyal hem de ekonomik anlamda daha verimli hale gelebilmeleri için önemli adımlar atılması gerekiyor" diye konuştu. İşsever, raporu hazırlayan Doç. Dr. Ümit İzmen’e, TÜRKONFED Genel Sekreterliğine teşekkür etti.

KADOOĞLU:PROFESYONEL YÖNETİCİLERİ ŞEHİRDE TUTMAK ZORLAŞIYOR

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Tarkan Kadooğlu, Gaziantep'in kendisine misafir olan insanları da sanayici yapması ve bu kültürü aşılamasıyla tanındığını belirterek,"Bunun en güzel örneklerini de Doğu ve Güneydoğulu iş insanlarını sanayici kültürü ile tanıştırmasıyla gerçekleştirmiştir. Şimdi de Suriyeli misafirlerimiz bu kültürü yaşamaktadır" dedi. Türkiye'nin en fazla ihracat yapan Gaziantep'in Türkiye ihracatının yüzde 4,3'ünü gerçekleştirdiğini belirten Kadooğlu, küresel rekabette geldiği nokta, taşıdığı potansiyelin yeterli olmadığını söyledi. Kadooğlu, sanayi ve ticaret kenti Gaziantep'in eğitimde  67. sırada yer almasıyla ekonomik potansiyelin gerisinde kaldığını belirtti.

UÇURUMUN GÖSTERGESİ

Sanayileşmenin genelde düşük teknoloji alanlarda yoğunlaştığını belirten Kadooğlu, hızlı sanayileşme ve sosyo-ekonomik göstergeleri arasında uçurum olduğunu söyledi. 400 bin Suriyeli mültecinin kentin ekonomik hayatına plansız katılmasının işsizlik rakamlarını artıracağını ifade eden Kadooğlu, "Aynı zamanda Gaziantep'in düşük gelir seviyesi, şehrin sosyal ortamını ve huzurunun korumasını güçleştirecektir. Şehirdeki sosyal imkanlar zayıf kalmaktadır. İyi eğitimli üst düzey profesyonel yöneticileri şehirde tutmak zorlaşmaktadır. Bu nedenle Gaziantep'in yapacağı sıçramanın bir ayağı da sosyal hayatın beyaz yakalı çalışanlar ve üst düzey yöneticilere uygun bir hale getirilmesi olmalıdır" dedi.

GAZİANTEP'TE GELİR SEVİYESİ DAHA DA DÜŞECEK

'Ortadoğu'daki karışıklık ve çatışmalar, Güneydoğu'da yaşanan siyasi gerilim ve şiddet ortamı bölgede huzur, güven ve barışın sağlanmasını zorlaştırmaktadır' diyen Kadooğlu, "Gaziantep'te ekonomik hayatı etkileyen başlıca 4 sosyo-ekonomik dinamik vardır. Bunlar Gaziantep'in yoğun göç alması, sosyal hayatın kısıtlı olması, barış süreci, Suriyeli mülteciler ve gelir adaletsizliğidir. 2011 yılında 5 bin 360 dolar olan kişi başına gelir, Türkiye'de 10 bin 446 dolar olmuştur. 2023'te Gaziantep'te kişi başına gelir 7 bin 744 dolara yükselecektir. Yani Gaziantep 2023 yılında da orta gelir tuzağında olacaktır. Gaziantep'te gelir seviyesi Türkiye geneline oranla daha da düşecek ve yüzde 51'den yüzde 46'ya gerileyecektir. Gaziantep'in 2023 yılına dönük Yol Haritasını ortaya çıkarttığımız rapor, bu anlamda sadece sorunlara değim, çözüm alanlarına da odaklanmaktadır. Her alanda teknolojiyi kullanan, kalite ve inovasyona önem veren firmalar, rakiplerini geride bırakıyor. Dijital ekonomi yeni bir ekonomik sistemin kalp atışlarıdır. Artık büyük balığın küçük balığı değil, hızlı balığın yavaş balığı yedi bir küresel sistem söz konusudur'' diye konuştu.

2016'DAN UMUTLUYUZ

2015 yılının iş dünyası açısından kayıp yıl olduğunu ancak 2016 yılından umutlu olduklarını söyleyen Kadooğlu, "Gaziantep 400 binin üzerinde Suriyeliye ensarlık yapmaktadır. Bu yeni durumun sosyo-ekonomik yapımızda oluşturacağı etkiler incelenmeli ve şimdiden tedbirler alınmalıdır. KOBİ'lerimize yönelik projeler bir an önce hayata geçirilmeli. AB ile müzakere sürecinde ekonomiyi doğrudan ilgilendiren 17. başlık kapsamında öngörülen adımların bir an önce atılmasını bekliyoruz. Reformlarda atılım, yurt içi siyasi gündemin hafiflemesi ve AB ile müzakere sürecinde ilerlenmesi gerekiyor. 

TOPRAK:DIŞARIDA YANLIŞ BİR ALGI VAR

Büyükşehir Başkan Vekili Osman Toprak, Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan Gaziantep'in geçmiş tarihi boyunca da bölgenin lokomatif bir şehri olduğunu söyledi. Dünyanın en rekabetçi şehirleri arasında olan Gaziantep'in ihracat ve büyümede Türkiye ortalamasının üzerine çıktığını belirten Toprak, "Şehrin sanayi ve ticaretteki gelişiminin altında yatan, müteşebbislik ruhudur. Dünyada artık kentler yarışıyor. Kalkınmanın devam edebilmesi için merkezi hükümetin Gaziantep'e yatırımları,  sağlıklı yatırım yanında belediyelerin tanıtım faaliyetleri, uluslararası organizasyonlar da çok önemli. Gaziantep'in UNESCO yaratıcı şehirler ağına girmesi bir fırsat. Çünkü Suriye meselesi nedeniyle dışarıda yanlış bir algı var. Bu algının boşa çıkması anlamında bu tür organizasyonlar çok önemli" dedi. 

ALADAĞ:VERİMLİLİK VE SEKTÖREL DEĞİŞİM ŞART

Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, Gaziantepli insanların tarih boyunca, zeki, girişken, becerikli insanlar olduğunu anlattı. Aladağ, "Kendi kaynakları ve insan kaynaklarına dayanan yaptığı bölge ve ülkenin yıldızı haline geldi. Gaziantep bu yıldızlık vasfını büyüterek devam ettiriyor. Gaziantep ortak aklı ve sinerjiyi çok yetenekli şekilde kullanıyor. Gaziantep'in kalkınma yarışında iki yöntemi olmalı. Biri verimlilik, diğeri sektörel değişim" dedi.

BÜYÜKEKŞİ: ANTEP BU KONULARDA LİDER

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, Gaziantep'in, 2015’te 6,3 milyar dolarlık ihracat rakamı ile Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 6. ili konumunda olduğunu söyledi. Büyükekşi, "2002-2015 yılları arasında; İstanbul’un ihracatı yaklaşık üç kat artarken, Gaziantep’in ihracatı 10 katına çıktı. 2015 yılında toplam ihracatımızda  Antep’in payı %4,4. Makine halısı, plastik poşet ve iplik üretiminde Türkiye’de lideriz.  Dokuma, iplik, un, sabun, deterjan, deri, plastik, çimento, salça, bisküvi ve  yağ fabrikaları ile bölgesinin sanayi merkezi olan bir il. Ayrıca ilimiz, antepfıstığı üretim ve ihracatının %90'ı, kuruyemiş işleme ve ihracatının %85'ini, makarna işleme ve ihracatının %60'ını, pamuk ipliği imalat ve ihracatının %45'ini ve havlu imalat ve ihracatının %10'unu gerçekleştirmekte. Diğer taraftan Yatırım Teşvik Sisteminde 3. Bölgede yer alan ilimize, 2015 yılında toplam yatırım tutarı 1,6 milyar dolarlık 14’ü yabancı olmak üzere toplam 160 yatırım teşvik belgesi düzenlenmiştir.  Bu belgelerde öngörülen istihdam sayısı ise 2820 kişidir. Antep’imizle, Antepli işadamlarımızla,  bu şehrin kalkınmasına emek veren herkesle ne kadar gurur duysak az" dedi.

GAZİANTEP DAHA SAĞLAM BİR DURUŞ SERGİLEDİ

'2015 yılında, değerlenen dolar, düşen emtia fiyatları, jeopolitik riskler dünya ticareti üzerinde ciddi bir baskı yarattı' diyen Büyükekşi, "IMF’ye göre küresel ticaret 2015 yılında %12 daralarak 16,5 trilyon dolar seviyelerinde gerçekleşecek. Türkiye’nin ise dolar bazlı ihracatı, aynı etkenlerden dolayı 2015 yılında %8,7 daraldı. Riskli bölgelerle ticareti yoğun olmasına rağmen, Gaziantep’in ihracatındaki gerileme ise Yalnızca %5 seviyesinde oldu. Gaziantep, diğer bölgelere göre daha sağlam bir duruş sergileyerek Türkiye ihracatının en önemli desteklerinden biri oldu" dedi.

GAZİANTEPLİ HER TÜRLÜ ZORLUĞUNUN ÜSTESİNDEN GELİR

TİM olarak ihracatı artıracak aksiyonlar sergilemeye devam edeceklerini söyleyen Büyükekşi, "Geçen yıl Gaziantep’le birlikte 4 ilimizde Girişim Evleri açtık. Yine bu yıl 6 ilimizde Girişim Evlerimizi açacağız. Marka çalışmalarımız 2016 yılında yoğun bir şekilde devam edecek. Özellikle, marka gücü ile ön plana çıkan Gaziantep’in, küresel tanıtım süreçlerinde de ön plana çıkacağına inanıyorum.  Yakın çevrede yaşanan terör olayları, savaşlar, göçler,  şehrimizin mücadele göstermesi gereken sosyal ve ekonomik zorluklar ortaya çıkarıyor. Antep'i gazi yapan o irade ve inanç hamdolsun ki hepimizde mevcut. Gaziantep Halkının her zorluğun üstesinden gelme azmine ve gücüne sahip olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

HAREKETE GEÇMEMİZ GEREK

2015 yılında Gaziantepin ihracatının Türkiye ortalamasının altında yüzde 5 düştüğünü hatırlatan Büyükekşi, yeni pazarlar çağrısı yaptı. Büyükekşi, "İnşallah Şubat ayında artı ihracat açıklayacağız. Gaziantep ihracatının yüzde 50'sini Irak'a yapıyor. Ayrıca geçen ay Habur Sınır Kapısı kapalıydı. İhracatın düşük olmasının nedenlerinden biri de bu. Çok şükür çözüldü, problem kalmadı. Yeni bi hedefimiz var yeni pazarlara açılmak. Rusya, Irak, Suriye Libya, Mısır'ın yanında, yeni pazar arayışlarına girmemiz lazım. Yumurtaların hepsini aynı sepete koyamazsın. Irak dışında yeni pazarlar aramamız lazım. Sadece Irak'a takılı kalmayın. Bundan kurtulmalıyız, harekete geçmemiz gerek. Yoksa yarın çok geç olur" diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.